Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfat achiziție Megane II

BlueHack
post 15 Sep 2017, 01:18
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 4 June 08




Salutare, aș vrea să cumpăr un Megane II. Aș avea bani de un Megane din 2006, și cam pe la 2000 - 2500 am găsit cu 110000 - 150000 de km.

Pare rezonabil prețul sau e prea ieftin și sunt hibe ascunse?

Între motoarele 1.cdci și 1.6 pe benzină, ce ar fi de preferat? Aș prefera 1.6 pe benzină, pare mai fiabil și mai ieftin de întreținut.

Am găsit un sedan și vreo 3 hatchbackuri pe olx, de ce preferă lumea hatchback? Mie mi se par mai urâțele.

Ce mă sfătuiți să verific la service?

Nu aș lua decât o mașină cumpărată de aici cu istoric verificabil la service, precum și cu km verificabili în rețeaua de service.

Momentan am o Dacia Solenza, nu e rea, dar m-a cam plictisit. Am condus un Megane și e cu totul alt animal.


--------------------
Kia Ceed 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanpaul
post 15 Sep 2017, 08:20
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 19 August 17




Pretul e rezonabil si nu are neaparat legatura cu starea masinii, ci cu valoarea ei pe piata SH. La aceeasi bani iei ceva praf de la VW sau Opel si mult mai vechi.

Eu am regula lui "500-1000" la orice masina SH. Adica, pe langa banii de achizitie, trebuie sa mai ai pregatiti intre 500 si 1000 euro pt consumabile si eventuale probleme + costurile inerente inmatricularii / schimbarii de proprietar (RAR, asigurare etc).

In ce priveste caroseria, iti recomand sedan sau combi. Dupa gustul meu astea doua arata a masini serioase.

De verificat ar trebui sa verifici daca masina are carnet de service in care apar operatiunile facute la ea, daca nu are, nu-i o nenorocire pt ca oricum le vei face tu pt a nu risca ceva grav, iar apoi tot : cum suna si se misca motorul, ambreiaj + cutie de viteze, directie, frane, echipament electric, starea caroseriei (deformari + vopsea) etc. Sa mergi cu ea s-o simti la drum. Vazuta de jos, pe elevator, daca are scurgeri de fluide, cum sint tobele, arcurile etc.

Eu am preferat masina nerulata in tara si nu regret. Incepand de la aspect si la cum NU hodorogeste deloc masina, am facut alegerea buna. Mai ales ca cele aduse sint mai ieftine pt ca nu s-a platit la ele fosta taxa de timbru. Dar si in tara poti gasi una intretinuta, dar care costa cel putin 1000 in plus fata de una din afara direct de la proprietar. Pe a mea am dat 2000 euro, iar ceva in stare similara n-am gasit in tara sub 3500 euro, ca sa nu mai spun ca nu gaseam motorizarea cautata de mine.

Citeste mai jos experienta mea, poate-ti va folosi.
https://www.reno.ro/Renault-Megane-II-Grand...ml#entry4672862

This post has been edited by bogdanpaul: 15 Sep 2017, 08:23


--------------------
Renault Megane II Grand Tour 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Sep 2017, 08:28
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca






--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 16:33
Dacia