Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

punte spate megane 1, trebuie sa o schimb urgent !

McAlig
post 27 Jan 2007, 10:01
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 3 January 06
From: TG.MURES




Are cineva idee cam cat costa schimbarea puntii spate la Megane . Eu am un Megane 1 Coupe (1998) si la ultima vizita mi s-a spus ca trebuie schimbata puntea spate (nu se poate repara) . Ideea e3 ca am tot lasat-o iar acum suna ingrozitor la fiecare denivelare si incepe sa-mi fie frica sa nu ma lase in drum . Cine poate sa ma ajute cu un pret bun sau vreun pont cu ce as putea face il rog sa posteze .


--------------------
Renault Megane 1998 Coupe
Megane Coupe 1.6 16v 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 27 Jan 2007, 10:42
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Descrie problema mai amanuntit si zi-mi seria sasiului.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rttt_gia
post 27 Jan 2007, 10:43
Post #3


ExRenoAR


Group: Members
Posts: 488
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




Am intrebat la Augsburg pentru un Clio cat costa manopera si mi-au spus ca ar fi in jur de 3-4 ore; asta inseamna ca probabil oriunde ai merge sa o schimbi nu te-ar costa mai mult de 2-2.5 milioane.
bafta


--------------------
Kia Cee'd 1.6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McAlig
post 27 Jan 2007, 10:50
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 3 January 06
From: TG.MURES




La inceput batea ceva in spate la gropi sau denivelari . Am crezut ca e placa ce acopera roata de rezerva si am golit totul sa vad daca persista . Suna in continuare si atunci am decis sa ma duc la service . Acolo mi s-a spus ca totul e ok insa eu nu eram multumit de troncanitul care se amplifica in timp . Am mai mers pe la vreo doua servisuri in oras si au inceput sa-mi zica ca daca e dus ceva e puntea spate . Ieri am fost la un servise si mi s-a dat verdictul final :puntea spate . A ridicat masina pe cric si au miscat roata si mi-au zis ca asta este problema . Nu eram la servis reno deci nu am putut cere o oferta de pret . Deasta sunt disperat acuma sa vad care-i miscarea .

Seria de sasiu e VF1DA0F0G19276457.

Placuta ovala :

DAOF E043969
E2 SAN913 SAN513
HV432 DRONDO ATLANT
0 / ACFK HRTW


--------------------
Renault Megane 1998 Coupe
Megane Coupe 1.6 16v 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rttt_gia
post 27 Jan 2007, 10:56
Post #5


ExRenoAR


Group: Members
Posts: 488
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




Tu ai puntea spate si vrei sa o schimbi la cineva? sau vrei sa cumperi punte spate si sa o schimbi? ti-a facut cineva geometrie? doar asa isi poate da seama daca puntea in sine e "stramba"
bafta


--------------------
Kia Cee'd 1.6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McAlig
post 27 Jan 2007, 11:03
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 3 January 06
From: TG.MURES




Pai banuiesc ca daca am dus-o mai multe servisuri si toti au zis (in mare parte ) ca asta ar fi problema atunci eu ce sa mai zic. Ieri au ridicat-o pe cric si au stat vreo 15 min la ea . Ma gandesc ca nu au vorbit prosti cand mi-au zis ca trebuie sa-mi schimb puntea, mai ales ca-mi sunt niste cunostinte mai vechi si lucreaza in reprezentanta PEUGEOT unde s-au mai intalnit cu astfel de probleme la 206 si 307 in timp .
Normal ca vreau sa o schimb numai ca nu stiu cum sa fac. Sa o iau de la dezmembrari sau noua si nu stiu nici preturile .
Daca manopera e 3 mil. atunci cat trebuie sa fie puntea ca sa ajung la 20 mil. cum mi s-a spus ca ar costa aproximativ afacerea ?!


--------------------
Renault Megane 1998 Coupe
Megane Coupe 1.6 16v 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 27 Jan 2007, 11:04
Post #7


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Parerea mea e ca #12 si #13 sunt problemele tale. R19 a avut acceasi problema, aparent au continuat-o la Meg, si mai nou se plangeau niste colegi de forum de acceasi problema la L2, deci inclin sa cred ca acolo e buba. Daca e asa, fiecare reper face ~200e.
Dar daca problema e la reperele #1 & #2, atunci ori dai masina, ori cauti alta punte, ori o suporti asa, intrucat fiecare dintre ele face ~900e!

Norocul tau face ca aceleasi repere sa se gaseasca si pe Meg hatch si pe Classic/Estate, deci ai mai mari sanse sa le gasesti la dezmembrari.

rraxlda0fdy4.jpg

In mod incredibil era mai ieftin daca aveai versiunea de 2.0 cu discuri in spate smile.gif e mai ieftina puntea la ala. Nu cu mult, face 1400e, dar era mai ieftina smile.gif

This post has been edited by R19/16v: 27 Jan 2007, 11:13


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McAlig
post 27 Jan 2007, 11:39
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 3 January 06
From: TG.MURES




multumesc mult . Nu mai incurajat dar macar stiu la ce sa ma astept . La reperul 1 e problema. Acolo am inteles ca sunt niste rulmenti ( sau asa ceva) care mi s-a spus ca ar fi terminati . O sa caut in dezmembrari si daca nu cred ca aventura mea cu Reno se va termina . Chiar ma laudam ca in 25k de km de cand am masina (in total are 77k) nu am avut nici cea mai mica problema . Asta e ...

Multumesc inca o data si daca stie cineva un parc de dezmembrari care ar avea ce-mi trebuie mie , astept recomandari .


--------------------
Renault Megane 1998 Coupe
Megane Coupe 1.6 16v 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 27 Jan 2007, 12:30
Post #9


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Nu ai deloc indoieli la aia 77k?

Cumva #3? Ala e ~40e. Vezi cum faci sa fii sigur ce e stricat. Nu m-ar mira sa incerce sa te prosteasca sa dai 2000e pe punte cand ai putea sa dai 40e pe rulment. Sau poate pur si simplu e mult mai usor sa schimbe puntea decat rulmentul.
Chiar si asa, ai putea sa schimbi rulmentul ca nu e f scump si sa vezi daca exista o ameliorare.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McAlig
post 27 Jan 2007, 12:54
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 3 January 06
From: TG.MURES




Da asta ar fi o idee. Cred ca o sa le propun sa-l desfaca si sa-mi spuna daca se poate schimba doar rulmentul . Daca se poate comanda separat atunci ar fi ok, daca nu, atunci nu pot sa o repar pentru ca am dat 4500 e pe toata masina si nu vad cum as da 2000 pe punte . Oricum cred ca doar daca o desfac pot sa-mi spuna exact cum se poate .

Multumesc mult oricum,


--------------------
Renault Megane 1998 Coupe
Megane Coupe 1.6 16v 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 27 Jan 2007, 12:57
Post #11


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Bineinteles ca se poate comanda separat rulementul.
E reperul #3 din figura de sus.
Il cheama 77 01 464 321.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FederalMogul
post 6 Mar 2007, 18:45
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 13 June 06
From: TM




Din pacate am si eu pb. cu buscile de la putea spate (reperele 12 si 13 din poza lui R19/16V). La Renault mi-au spus ca costa 17 mil ambele +manopera 5 mil in total 22 mil. radmasa.gif ...normal ca le-am zis ca sunt bolnavi la cap daca cer 22 mil sa imi schimbe 2 bucsi.
Am gasit la un dealer de piese doar bucsile de cauciuc separat si nu cu tot cu bratul de metal. Pret 1.5 mil per 1 ansamblu (sunt 2 bucsi de dimensiuni diferite in fiecare brat). La Renault mi-au zis ca nu schimba decat cu tot cu brat ca altfel nu se poate. Chiar asa sa fie? A schimbat cineva doar acele bucsi?

Please help ca altfel vand masina tongue.gif



--------------------
Renault Megane 3 RS 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FederalMogul
post 11 Mar 2007, 20:21
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 13 June 06
From: TM




deci stie cineva cum se schimba doar bucsile de la puntea spate si nu tot ansamblu bucsa+brat?


--------------------
Renault Megane 3 RS 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.Jones
post 13 Mar 2007, 17:03
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 13 March 07




nu am auzit de o asa problema la megane


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16V 110 CP, 2007 - B 60
Be x3m
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razu
post 13 Mar 2007, 17:22
Post #15


Eu scriu doar cand beau bere


Group: Members
Posts: 209
Joined: 15 March 06
From: Bucuresti




@FederalMogul: mergi la un service (mai rasarit), cere o constatare si intreaba daca schimba doar bucsile.
Din ce am vazut pe schema, se poate face treaba asta cu o presa!

Bafta!

@Mr.Jones: se poate sa apara si la 2.1 / 2.2 -totul depinde de sofer wink.gif



This post has been edited by razu: 13 Mar 2007, 17:25


--------------------
Renault Megane 2004 hatch - DB 05 LSJ
Hatch 1.6/16v /gri boreal/clima/greieri/iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FederalMogul
post 13 Mar 2007, 20:24
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 13 June 06
From: TM




am intrebat deja la mai multe serviceuri si toti au zis ca nu schimba dar nu neaparat ca nuschimba doar bucsile ci ca nu fac deloc lucrarea din cauza ca nu stiu sa puna la loc barele de torsiune blink.gif cica iti trebuie nu stiu ce scule speciale...

in fine sunt in tratative cu cineva din Lugoj care se pare ca e dispus sa se bage la un pret decent


--------------------
Renault Megane 3 RS 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yustin_e
post 15 Mar 2007, 19:27
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 March 07




am si eu o problema cu punteala renoul meu un megane breck din 2001 nu stiu dar i=mi uzeaza rau de tot interioarele la cauciucui trebuie sa le scimb la 2-3 luni are idee cineva ce ar putea fii?


--------------------
renault megane 1 2001 1.9 dci - VL-05-HSY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladL
post 16 Mar 2007, 07:26
Post #18


Bored at work


Group: Members
Posts: 292
Joined: 14 December 06
From: Bucuresti




Poate ai supraincarcat-o de mai multe ori si ai deformat (arcuit) puntea. Cand te uiti din spate, rotile nu par iesite spre exterior jos la contactul cu solul (/_\)?


--------------------
Renault Megane Sedan II.2 Luxe Privilege - 1.5 100CP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yustin_e
post 16 Mar 2007, 13:09
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 March 07




ba da asa sunt
tre sa schimb puntea sau poate fi din altceva


--------------------
renault megane 1 2001 1.9 dci - VL-05-HSY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yustin_e
post 30 Mar 2007, 18:22
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 March 07




i-mi poate da cineva si mie un sfat?


--------------------
renault megane 1 2001 1.9 dci - VL-05-HSY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 13 Jul 2008, 04:08
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




@Mr.Jones: se poate sa apara si la 2.1 / 2.2 -totul depinde de sofer wink.gif
*

[/quote]

Asa poate sa apara la orice masina ... smile.gif


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 16 Jan 2009, 00:51
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Cum ai rezolvat?
Si la mine a aparut un zgomot sacaietor pe stanga spate, ca si cum ar lovi ceva la denivelari. Inca nu am observat nici o modificare la tinuta de drum/roti cracanate. Zgomotul este ca atunci cand s-ar lovi ceva de masina si pentru asta am suspectat mai intai toba spate ca ar avea un suport rupt, dar se pare ca nu e de la ea. Acum astept sa de mai incalzeasca sa vad daca nu cumva e amortizorul. Problema e ca zgomotul a aparut cam din senin, deci nu a batut mai incet si acum s-a amplificat si pentru asta suspectez amortizor rupt. Daca s-a mai lovit cineva de problema asta astept indicatii pretioase. Nu stiu daca are importanta- a mea e break cu discuri spate(nu stiu daca e diferita puntea)


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 16 Jan 2009, 09:11
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




ionutt daniel, cand s-a rupt la mine amortizorul spate, am crezut initial ca e toba, facea ingrozitor, la fiecare denivelare, cat de mica, parca batea cineva cu barosul in masina smile.gif telescopul era efectiv rupt de bucsa superioara. Ma bucur ca nu a spart carcasa de plastic sa-mi bata in caroserie.
Si eu am discuri pe spate. Am cumparat amortizoare Sachs si montajul a fost gratuit, initial ma gandeam sa le schimb singur dar e nevoie de chei tubulare tip torx si multa multa forta, cand am vazut ce scule au meseriasii aia pt. demontarea amortizorului de pe butucul rotii, m-am infiorat... mops de ~80cm lungime si omul transpira ca la sauna, abea au iesit, m-am mirat ca nu s-a facut bucati butucul din fonta smile.gif

Nu mai spun ca a trebuit sa fac ~60Km pe drumuri nationale romanesti in miezul noptii cu telescopul rupt...


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 16 Jan 2009, 09:13
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Si la mine a aparut o bataie metalica, destul de puternica, pe spate din cauza amortizorului rupt. (dupa demontare am gasit un joc intre tija si taler, nu este rupt complet).


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
Bogdan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calcaneu
post 16 Jan 2009, 11:59
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 4 July 05




idem si la breakul meu...dupa 120k Km a cedat amortizorul..am pus un sachs la 270 roni...bataia era infernala, eram speriat de moarte ca imi pleaca roata cu totul. Era rupt exact ca la radunre. Scosul bucsei inferioare s-a facut cu barosul si dalta cam 15 minute...


--------------------
Renault Megane Break 1.9 dTI 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 16 Jan 2009, 14:45
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Cred ca zilele aste am sa ma duc sa vad ce se intampla. Intr-adevar bate la orice denivelare ca si cand ar lovi ceva pe sub aripa stanga. Am avut mai demult o tentativa sa schimb amortizoarele spate singur, dar nu le-am putut demonta de jos, si mi-a fost frica sa bat prea tare acolo ca am vazut ca e fonta, dar acum cred ca nu mai scap. Sper sa nu fie altceva mai grav, pentru ca oricum aveam de gand sa schimb acele amortizoare.


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 17 Jan 2009, 22:00
Post #27


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Si la a mea face, dar eu am gasit si bucsile + chingile care tin rezervorul uzate, au mai strans baietii de ele cand s-au schimbat amortizoarele, dar face iar zgomot, ma gandes ca poate fi de la bucsi. Am vazut la colegii cu Laguna 2 ca ar fi o problema generala si ar costa cam 300 RON setul.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 31 Jan 2009, 15:39
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Am rezolvat prin schimbarea amortizoarelor. Zgomotele au disparut total, nu stiu unde se producea zgomotul pentru ca amortizoarele par ok ca functionare, poate la bucsi.


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovy_deo
post 18 Aug 2009, 16:54
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 30 December 07




QUOTE(R19/16v @ 27 Jan 2007, 11:04)
Parerea mea e ca #12 si #13 sunt problemele tale. R19 a avut acceasi problema, aparent au continuat-o la Meg, si mai nou se plangeau niste colegi de forum de acceasi problema la L2, deci inclin sa cred ca acolo e buba. Daca e asa, fiecare reper face ~200e.
Dar daca problema e la reperele #1 & #2, atunci ori dai masina, ori cauti alta punte, ori o suporti asa, intrucat fiecare dintre ele face ~900e!

Norocul tau face ca aceleasi repere sa se gaseasca si pe Meg hatch si pe Classic/Estate, deci ai mai mari sanse sa le gasesti la dezmembrari.

rraxlda0fdy4.jpg

In mod incredibil era mai ieftin daca aveai versiunea de 2.0 cu discuri in spate smile.gif e mai ieftina puntea la ala. Nu cu mult, face 1400e, dar era mai ieftina smile.gif
*



Am o mare rugaminte poate sa imi spuna cineva ce reper din figura cu puntea spate este axul pe care se monteaza roata (tamburul).multumesc.


--------------------
renault megane 1,4 16v 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arazvan2002
post 28 Aug 2009, 16:57
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 14 June 06
From: Bucuresti




axul pe care vine roata nu este trecut cu vreo cifra. este acela cu care se termina bucata curbata. in stanga numarului 2, e un ax cu piulita.


--------------------
RENAULT MEGANE 2000 RXE 1.9dTI
1.9dTI 120CP 245Nm Upsolute cip tuning
Audi A4 B5 1.9 TDI quattro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:07
Dacia