Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme aeroterma scenic 2

gsmart
post 31 Jan 2019, 00:18
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 14 July 17




Se poate detecta doar pe o treaptă? 1,2 și 4 functioneaza… am citit cam tot ce am gasit pe aici și de obicei nu mergeau 1,2, si 3 sau de loc și am crezut ca nu e dracia asta . multumesc pentru raspuns !


--------------------
Grand Scenic Renault 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsmart
post 18 Mar 2019, 23:55
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 14 July 17




Se pare ca să ars rezistenta termică la vechiul propietar si a fost reparată cu un strap… si mufa a cedatat pinul cu pricina pentru treapta a treia a cedat… Dorel a făcut treaba buna

This post has been edited by gsmart: 18 Mar 2019, 23:57


--------------------
Grand Scenic Renault 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 19 Mar 2019, 00:03
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Mufa aceea cedeaza mai la toate Megane-urile / Scenic-urile. Nu are legatura cu strap sau fara strap. Este pur si simplu prost gandita instalatia pe partea aia. In mod normal la orice suprasarcina trebuia sa arda siguranta insa din cauza calcularii proaste a circuitului respectiv, cedeaza cabluri mufe etc...

Am intalnit caz cu aeroterma topita si siguranta era intacta. Deci "injinerii" francezi au comis-o din nou...

De mufa de la faruri din UPC care se topeste la greu ce mai zici ? Iarasi Dorel ?

Hai sa iti spun eu de ce sa topit acea mufa. Au fost contacte imperfecte la nivel de pini (pinii mufei cu pricina). Unde a fost contact imperfect a crescut curentul consumat (suprafata de contact mica). Crescand curentul consumat implicit a crescut si temperatura care evident a dus la topirea mufei.

Renault-urile sunt masini beton - parere strict personala (mai ales pe motoare - dau clasa la multi) insa pe electrica uneori francezul parca nu vrea sa gandeasca...

This post has been edited by bubu782001: 19 Mar 2019, 00:05


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsmart
post 19 Mar 2019, 11:44
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 14 July 17




Nu contrazic, eu am vazut lipită sârmă de cupru pentru ca nu îi pot spune lita, anulând siguranta care probabil este arsă. Am masurat rezistenta treptelor de viteză la regulator, nu stiu sa pun poză cu datele ei dar in mare va descriu pasi, sper sa ma fac inteles. Cum avem regulatorul cu pinii spre noi sunt două rânduri de pini, rândul de sus sunt doi pini( alimentarea) si randul de jos 5, sunt numerotati de la dreapta la stanga și avem de măsurat
pinii 4-1 5.2 +/- 0.5 ohm
4-2 3.2 +/- 0.5 ohm
4-3 2. +/- 0.5 ohm
Legat de contact imperfect tin sa iti dau dreptate, ac ul îmi functiona când vroia el si in ultimul timp de loc, sper sa se remedieze problema cu refacerea mufei. Un coleg de forum a remediat problema la ac cu regulatorul asta

Cu partea electrică da sunt o poveste, dar macar carcasa mufei este din material de calitatepentru ca nu sa topit, nu a luat foc.

O intrebare: ce temperatura trebuie să aibă siguranta termică de pe regulator precizând că am ac manual… am vazut pareri impartite… eu voi pune una de 186 grade pentru ca o am acasa si vreau sa probez lucrarea dar din ce am mai căutat sunt pareri impartite 192 grade, 216 grade 240 de grade( mi se pare enorm de mult) spun din ce am mai citit


--------------------
Grand Scenic Renault 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 06:36
Dacia