Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

SOFERI : Lasati 50cm de la bordura sa trecem, si noi(biciclisti/motociclisti/scuteristi).

Axe
post 14 Oct 2009, 20:39
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




In numele tuturor cuvantatoarelor pe doua roti(biciclisti/motociclisti/scuteristi) va rugam ca in momentul in care stationati in trafic, la semafor sau in coloane, lasati liber pentru noi macar 50cm pe partea dreapta. Mie personal, cand sunt la volan, de ceva vreme mi-a intrat practic in reflex, in orice imprejurare nu ma apropii de bordura pt ca ma gandesc la cei pe doua roti care pot trece linistiti. Latimea benzii este de aproape 4m, este loc suficient. In alta ordine de idei riscati sa ramaneti fara oglinda dreapta sau fortati pe cei in cauza sa ocoleasca prin stanga pe banda 2-3etc, manevra destul de periculoasa pentru un trafic atat de aglomerat.
Multumim aticipat !

This post has been edited by Axe: 14 Oct 2009, 20:47


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 14 Oct 2009, 20:41
Post #2


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




De apreciat optimismul cu care ai scris acest topic in speranta ca toti soferii bucuresteni vor citi aici si te vor asculta...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 14 Oct 2009, 20:50
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Ma crezi sau nu eu asa fac...las chiar mai mult pentru motociclisti. Nu stiu de ce dar am o mare stima pentru baietii pe motor, evident ca sunt multi si fara creier dar sa ii lasam de-o parte ca sunt o minoritate aia.
Ar fi bine sa devina o regula nescrisa asta pentru ca acum ei merg si pe langa bordura si printre randurile de masini iar mie mi-ar place sa stiu pe unde sa ma astept ca vine un motociclist.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iepuriIa
post 14 Oct 2009, 20:51
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 2 August 06




Ha, ha! Noroc ca volanul e pe stanga si sunt unii ca mine care lasa chiar mai mult in dreapta fara sa vrea de unsure.gif frica ca zgarie masina blush.gif
Am o idee. Ce-ar fi ca la scoala de soferi sa te plimbe la inceput cu bicicleta - sunt multe chestii comune si e bine sa mai faci economie, ce rost are sa plimbi ditamai masina? Asa poate ca s-ar mai trezi romanul in general si bucuresteanul in special ca se poate uneori mai bine fara masina. Plus ca daca vezi din partea cealalta, adica de pe bicicleta, intelegi mai bine si cum vine chestia cu portiera deschisa in nasul biciclistului
4m? Nu ai peste tot. Erau masini pe doua benzi relativ inguste la stop in dreptul unei statii de tramvai cu refugiu. Vine un biciclist. Ma uit. Ce va face? Se va opri ca nu are loc? O va lua pe trotuar? Ei bine, s-a strecurat neasteptat de bine! Bineinteles ca nu a oprit nici la stop biggrin.gif dar asta este offtopic

This post has been edited by iepuriIa: 14 Oct 2009, 20:58


--------------------
Logan Laureate 1.4 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 14 Oct 2009, 21:07
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Mda, nu mai vorbesc de portiere deschise in bot de catre clientii/clientele taxiurilor, care in mod evident nu pot fi instruiti pe loc de soferul de taxi, ca nu-i "frumos" sa nu se asigure la deschiderea portierei pt ca pot lasa un om fara dantura, sa pape cu paiul tot restul vietii ! blink.gif La asa ceva ne mai asteptam, cel putin cei cu ceva experienta intr-ale vehiculelor cu doua roti. Dar sa ne gandim de ex. ca eu(si ca mine multi altii) renunt la deplasarea cu masina in favoarea unei deplasari pe bicicleta. Implicit deci o bicicleta in plus in trafic poate insemna o masina in minus !!!!!!! Deci soferii care nu pot lasa masina acasa, ar fi bine sa manifeste mai mult respect pentru noi, pt ca noi, contribuim astfel le ecologie(prin lipsa poluarii) si prin descongestionarea traficului pt ca lasam masinile in parcare pline de praf, gainatz si frunze ! Si asta nu pentru a face economie de lovele la carburant ci pt ca ne place sa facem miscare, sa ajungem la timp, sa nu ne enervam mai mult stand in masini decat ruland etc.


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 14 Oct 2009, 21:16
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




QUOTE(A l e x @ 14 Oct 2009, 21:41)
De apreciat optimismul cu care ai scris acest topic in speranta ca toti soferii bucuresteni vor citi aici si te vor asculta...
*


Colega Alex,de ce numa' bucurestenii ar trebui sa bage de seama acest topic?
Colega Dan73: up.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 14 Oct 2009, 21:25
Post #7


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Ce te faci cand toti motociclistii vin pe partea stanga sau pe mijlocul drumului ?smile.gif

De laudat acest topic , insa nu se va schimba nimic cel putin in trafic smile.gif


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 14 Oct 2009, 22:37
Post #8


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Eu merg lipit de bordura!
De ce?
Uite de ce:
1. Biciclistii, scuteristii, motociclistii & co., care ar trece pe langa mine, printre bordura si masina, PE CE BANDA MERG?
2. Cei enumerati mai sus, DE CE MA DEPASESC PRIN DREAPTA?
3. Daca eu la urmatoarea intersectie fac dreapta, trebuie sa am grija la un astfel de individ, CARE MERGE INAINTE?

Din punctul meu de vedere, as INTERZICE vehiculele cu 2 roti, de pe drumurile publice! Sa le faca drumuri speciale, sa circule ei pe ele!


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 14 Oct 2009, 23:05
Post #9


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Keep dreaming...

Si eu sunt biciclist, dar nu merg prin dreapta, la semafor daca stau, ori sunt primul, ori stau in coloana....si depasesc prin stanga

This post has been edited by Mutzunache: 14 Oct 2009, 23:05


--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 14 Oct 2009, 23:07
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Aici e o problema mare biggrin.gif ...Deci Axe, cum facem bre ca te calca aia care fac dreapta? Trebuie sa speri ca si-a adus omul aminte sa semnalizeze si sa casti ochii bine.

This post has been edited by Dan73: 14 Oct 2009, 23:09


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 14 Oct 2009, 23:14
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Iti doresc sa mergi cel putin o luna de zile pe bicicleta prin trafic sa vezi ca o sa ii dai dreptate omului,am fost biciclist 4 ani de zile,pana la varsta de 18 ani,de atunci ma deplasez numai cu masina dar ii respect pe cei pe 2 roti pt ca stiu ce intampinam zi de zi in trafic din cauza soferilor.
De oglinzi lovite,usi luate in plin,intrat in masini,ca nu stiau sa semnalizeze,lista poate continua...nu mai vorbesc,si nu intram in masina ca sa le demonstrez ca au gresit ei,practic nu aveai cum sa il/ii eviti,pe 2 roti te misti mult mai repede in spatii aglomerate/inguste,dar daca si cei care sunt pe 4 roti,s-ar asigura de 2 ori inainte sa faca o manevra in trafic,ar fi ok,dar rar se intampla asa ceva.

P.S. colegul balanel,cu soferi ca tine...


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 14 Oct 2009, 23:57
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Eu cred ca nu ai inteles prea bine ideea. Mai sus mi-am exprimat opinia insa chiar e o problema cu virajul la dreapta.
Orice sofer cand vireaza la dreapta nu prea se mai asigura din spate daca e pe banda 1. Nu e obisnuit sa ii vina biciclisti pe o banda de 50 cm care nu exista de fapt . Regula pt toate vehiculele e sa circule pe benzi, unul cate unul in spatele celuilalt. Ca ar fi frumos sa avem intelegere pentru biciclisti e altceva. Eu o fac de fiecare data cand am loc. Nu poti face proces de intentie celui care nu semnalizeaza...poate e strain de localitate si a vazut tarziu ca tocmai tre' sa faca dreapta...unora le intra in reflex mai greu...samd
Uite azi a venit un motociclist cu viteza din spate prin dreapta mea. Ceva mai in fata era parcata (jumatate pe trotoar, jumatate pe drum) o duba mai mare care ingusta spatiul. Eu nu l-am vazut pentru ca ma uitam spre stanga-fata la unul care venise de pe sens opus si voia sa intre pe o alee din dreapta mea (sa faca stanga el deci) Intamplarea a fost asa: am accelerat brusc pentru ca a avansat cel din fata mea si pentru a face loc prin spatele meu celui care voia sa faca stanga. Motociclistul a venit cu viteza vrand sa treaca inainte de a ajunge eu in dreptul dubei care ingusta spatiul. Numai ca el nu a anticipat ca eu voi accelera. Noroc ca l-am vazut la timp cu coada ochiului si am luat stanga facandu-i loc. Daca nu il vedeam sau nu aveam loc sa iau un pic stanga se cam sifona intre mine si duba.

This post has been edited by Dan73: 15 Oct 2009, 00:02


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 15 Oct 2009, 05:58
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Situatia este identica in toate marile orase ale tarisoarei noastre si chiar am intalnit mai rar ce-i drept specimene cocalaro-manelistice care vazandu-te ca vii in oglinzi, trag de volan langa bordura afisand un zambet atat de tamp incat ti-e mila de toti descendentii pe care ii va avea vreodata ! blush.gif
Balanel, legislatia prevede ca toate vehiculele pe doua roti trebuie sa mearga pe prima banda, langa bordura. Tot legea iti spune tie ca sofer ca daca ai un astfel de vehicul in dreapta ta in apropierea unei intersectii esti obligat sa-i cedezi trecerea. Adica il lasi sa mearga inainte sau dreapta, dupa care iti continui virajul la dreapta.
Si noi biciclistii/moto/scuteristii trebuie sa avem grija de noi si chiar daca soferii mai gresesc, sa incercam sa reparam noi ce au gresit ei. In plus, noi nu avem o conserva de tabla in jurul organismului care sa ne apere de "intemperii". Acum de-a pururea intre un automobilist si un biciclist va invinge cine credeti ?! Mda,...., normal pentru ca stau pe un scaun comod si tot efortul este sa apese pe acceleratie sub protectia caroseriei. Sunt tari in care daca ai lovit un biciclist pe dreptul lui ti se confisca masina(pe langa amenda si permis suspendat, reexaminari etc.) tocmai pentru a devenii si tu ca el. De fapt politia iti face un bine, te forteaza sa faci miscare ! tongue.gif
Ce putem face, asta-i lumea in care traim, s-a aglomerat, asta e !!! Eu am prins ca sofer o scurta perioada '88-'89, in care traversai bucurestiul in 15 minute, si puteai merge cat de tare. Eh, trebuie sa ne adaptam si noi. Am zile cand plec cu masina, mi s-a intamplat chiar acum doua zile si constat ca totul este blocat, ma intorc, las masina acasa si plec tot cu bicicleta !!! happy.gif Cine doreste sa-i spunem o unitate de masura, poate afla ca pe bicicleta poti parcurge 10km in 20minute, mers lejer, fara a transpira.
Usor, usor, fortati de imprejurari, cei care pot si nu au contraindicatii medicale vor apela tot la vechea si utila BICICLETA, sau chiar si la varianta "bicicletei de familie" biggrin.gif Atentie insa, este doar pentru cei care vor sa-si ia nevasta dupa ei, pentru restul luati bicicleta normala, gasiti voi o scuza ! radmasa.gif

This post has been edited by Axe: 15 Oct 2009, 07:32

Attached thumbnail(s)
ZB_ed2__7_.JPG ( Size: 1.01mb ) Number of downloads: 1129


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 15 Oct 2009, 07:51
Post #14


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(Axe)
Tot legea iti spune tie ca sofer ca daca ai un astfel de vehicul in dreapta ta in apropierea unei intersectii esti obligat sa-i cedezi trecerea. Adica il lasi sa mearga inainte sau dreapta, dupa care iti continui virajul la dreapta.

Unde? Nu-mi amintesc de un asemenea articol!
Eu fac acest lucru, in virtutea "pistei" invizibile pentru biciclete, pe care o incalc virand la dreapta, plus ca am o constiinta destul de sensibila.

Din pacate exista o oarecare incompatibilitate intre modul concret de circulatie pe bicicle(te in special) si OUG192!
Problema "depasiii" prin dreapta este una dintre ele. Teoretic, devansarea prin dreapta de catre biciclete nu este depasire (vezi definitia depasirii).

Cum o dam, cum o intoarcem, ajungem la ceea ce ma straduiesc sa constientizez de ceva vreme: reguli clare, pedepse aspre si autoritate "autoritara" este singura solutie!



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 15 Oct 2009, 08:11
Post #15


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




keep dreaming... smile.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 15 Oct 2009, 08:33
Post #16


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




keep dreaming sau ... mergi pe trotuar si pe pistele marcate speccial...


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Oct 2009, 08:47
Post #17


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Axe @ 15 Oct 2009, 06:58)
Adica il lasi sa mearga inainte sau dreapta, dupa care iti continui virajul la dreapta
Tu chiar vorbesti serios? Si fluidizarea unde este? Si mersul preventiv?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 15 Oct 2009, 08:53
Post #18


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Cel mai misto e cand faci loc lu unu sa treaca pe dreapta si te trezesti cu altu in stanga.

Ce ar fi sa nu mai tricoteze atat biciclistii, scuteristii si sa respecte benzile care chiar exista. Vreau sa fac dreapta, am dat semnal si el ma depaseste totusi pe dreapta... e cam vinovat si si-a facut-o cu mana lui, doar nu se asteapta sa iau curba cu frana de mana. Sa nu mai zic ca sunt atatia soferi care iti stau la o palma distanga cand faci virajul la dreapta... sa il mai fentezi si cu o frana iese acolo o ciorba de toata placerea. biggrin.gif

This post has been edited by rtBK: 15 Oct 2009, 08:54


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 15 Oct 2009, 08:56
Post #19


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(Axe @ 15 Oct 2009, 06:58)
Tot legea iti spune tie ca sofer ca daca ai un astfel de vehicul in dreapta ta in apropierea unei intersectii esti obligat sa-i cedezi trecerea. Adica il lasi sa mearga inainte sau dreapta, dupa care iti continui virajul la dreapta.
*



scrie articolul care prevede asa ceva.... si unde scrie in lege ca aveti voie sa depasiti pe dreapta? unsure.gif

eu las loc de fiecare data..ca este bicicleta...scuter..motor..etc... ai un mod de a scrie de parca cei cu doua roti sunt crema..vai de ei saracii..etc...cei mai corecti...cei mai onesti.....vrei sa ti fac poze cu biciclisti care trec pe rosu??vrei sa-ti fac poze cu scuteristi care ma depasesc pe calea victoriei..(eu avand 80)? ..nu face diferenta intre cele doua categorii...mentalitatea este aceeasi.. wink.gif momentan recomand sa mergeti pe langa bicicleta pe trecerea de pietoni....ca este de pietoni..nu pista de biciclisti...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 15 Oct 2009, 09:03
Post #20


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




eu respect motociclistii si tot ce inseamna doua roti si un ghidon, dar cer sa fiu si eu respectat ca sofer in trafic - va las sa ma ocoliti pe ce parte vreti voi atat timp cat eu stau, dar s anu aveti imresia ca nu dau de azvarlitu cu voi cand eu feresc groapa si voi va aventurati sa depasiti printre masini.... la urma urmei e tabla mea si viata voastra


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 15 Oct 2009, 09:06
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Sunt atat sofer cat si biciclist. Sofer de acasa pana la serviciu si biciclist dupa program.
@IRONICK: fluidizarea consta in faptul ca exista o masina mai putin in drumul tau. Faptul ca tu oricum opresti cand faci dreapta si trece biciclistul.. e ca si cum ar trece un pieton, deci oricum opresti wink.gif

Referitor la numele topicului, las cat pot de mult loc intre mine si bordura (cand sunt pe banda 1) atat cat sa nu intru pe banda a doua sau sa sicanez alti participanti la trafic.

RaduNG nu este o solutie pentru biciclisti sa mearga pe trotuar unde nu exista piste amenajata special pentru biciclete. Din cate stiu eu, biciclistul are obligatia de a merge pe banda de biciclete acolo unde ea exista, unde nu exista trebuie mers pe sosea.

Soferilor ar trebuie sa le fie mila de biciclisti ca se chinuie cum se chinuie datorita ignorantei primariilor.

Dar deh... traim in Romania (o chestie ce a devenit cliseu).


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 15 Oct 2009, 09:11
Post #22


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




Da avani, biciclistul trebuie sa mearga pe pista special amenajata cand exista. Treaba e ca nu am vazut niciunul sa faca asta... Cei de laudat ca nu se baga printre masini ca astia cu "scuteri" si motoare...


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 15 Oct 2009, 09:12
Post #23


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




avem mult pana sa spunem ca noi putem merge cu bicicletele in siguranta prin romania - un exemplu bun demn de urmat il intalnim pana si la unguri unde exista banda de biciclete care leaga pana si micile orasele, de austria sau olanda nici nu mai pomenesc - poate ca e mai bine ca in loc de aia 50 de cm sa apara o banda de 1 metru si sa fie marcata corespunzator special numai pentru biciclete - pun si o poza din timisoara

Attached thumbnail(s)
news_20090921_09490878_1332937710.jpg ( Size: 53.1k ) Number of downloads: 1102


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 15 Oct 2009, 09:14
Post #24


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




QUOTE(Avani @ 15 Oct 2009, 09:06)
e ca si cum ar trece un pieton, deci oricum opresti  wink.gif

*



nono.gif


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 15 Oct 2009, 09:19
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Gotty, ba e, ca eu ma dau jos de pe bicla si trec pe langa bicla pe trecerea de pietoni ?... tu nu opresti cand au verde pietonii?


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 15 Oct 2009, 09:20
Post #26


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




nu ai specificat asta...discutia era despre un biciclist care trece prin dreapta ta...

si nu prea opresc la pietoni! radmasa.gif












joke! unsure.gif


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeu_4u_sweety
post 15 Oct 2009, 09:23
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 793
Joined: 7 December 07




QUOTE(Axe @ 14 Oct 2009, 22:07)
Si asta nu pentru a face economie de lovele la carburant ci pt ca ne place sa facem miscare, sa ajungem la timp, sa nu ne enervam mai mult stand in masini decat ruland etc.
*


intr adevar...eu las 2 masini in parcare ca sa ma duc aproape zilnic la munca cu bicicleta..am fost si acum 2 zile cu bicicleta la munca insa m a prins ploaia si m am intros acasa cu ratb ul... in fine...romanii sunt dobitoci in trafic nu tin cont de biciclisti motociclisti etc... aveam vre o 16 ani si un grasan cu un megane mi-a taiat fata, m am dezechilibrat si mi a trecut cu roata spate peste roata din fata a bicicletei pt ca i am atins oglinda la semafor si asta tot din cauza lui pt ca era prima masina la stop iar cand m a vazut s a lipit de bordura....un cretin!
Am fost cu bicicleta si la Ploiesti si la Giurgiu dar cu frica mare ca nu mai ajung acasa din cauza soferachilor astora...Un tovaras de al meu a patit o cu usa in gura in parc... a trecut pe langa unu cu un coupe opel care n avea treaba cu viata si ia deschis usa in fata..norocul tovarasului meu a fost ca ala avea geamul deschis si nu avea rama la geamul usii ... a zburat 2 metrii in aer si bicicleta facuta praf..usa lu ala varza... nu mai intram in detalii!!


--------------------
BMW 318 1998/touring/M43
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hitman1234
post 15 Oct 2009, 09:32
Post #28


Bringing secsi back


Group: Members
Posts: 1.791
Joined: 9 February 08




eu las loc mereu,mi-e scarba de astia care se poarta de parca sunt responsabili numai pt aia 2 m patrati ai lor..si femei si barbati..trebuie sa respectam biciclistii si scuteristii si motociclistii daca nu pentru alt motiv macar pentr faptul ca au abandonat masina sau taxiul si astfel avem cateva masini in minus in trafic..cand vad cate un meltean care sicaneaza vreo fata pe bicicleta imi vine sa-i sparg parbrizul de nervi,pai voi stiti cam de cata inconstienta frumoasa specifica speciei varstei sau de incredere da dovada o femeie sa mearga cu bicla prin jegul asta de oras? in loc sa le incurajam noi le sicanam,tipic miticilor..tipic sa strivim o floare si sa betonam zona

la paris mergeau biciclistele pe mijlocul benzii 3 si masinile cuminti la 20 de metri in spatele lor..si nu mai plangeau ca ajung tarziu la semafor..mai relaxati-va fratilor ca tot acolo ajungeti,tot cam atat de repede, betoniera sau masina sport in bucuresti tot in acelasi timp ajung la destinatie, daca tot stati in trafic ani intregi din viata voastra macar detensiona-ti-va si lasati "florile" sa creasca ca sa avem si noi ce admira cat stam la semafoare smile.gif


--------------------
bemfe vewe .
"Cearta pe net ca e ca paraolimpiada: chiar daca castigi, tot handicapat esti." Nalodaniel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cracky
post 15 Oct 2009, 09:44
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 10 August 08




QUOTE(balanel @ 14 Oct 2009, 22:37)
Eu merg lipit de bordura!
De ce?
Uite de ce:
1. Biciclistii, scuteristii, motociclistii & co., care ar trece pe langa mine, printre bordura si masina, PE CE BANDA MERG?
2. Cei enumerati mai sus, DE CE MA DEPASESC PRIN DREAPTA?
3. Daca eu la urmatoarea intersectie fac dreapta, trebuie sa am grija la un astfel de individ, CARE MERGE INAINTE?

Din punctul meu de vedere, as INTERZICE vehiculele cu 2 roti, de pe drumurile publice! Sa le faca drumuri speciale, sa circule ei pe ele!
*



Nu mai merge atat lipit de bordura ca schimbi bieletele mai des (sunt multe canale care nu sunt la nivel cu asfaltul) si e posibil sa zgarii jentile.


1. Merg pe banda I atunci cand MASINILE SUNT STATIONATE IN COLOANA
2. Nu se considera depasirea coloanei daca nu schimbi banda..
3. Nu, pentru ca atunci cand masinile se pun in miscare MOTOCICLISTII intra inapoi in coloana.
Bafta


--------------------
Renault Megane Sedan 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 15 Oct 2009, 09:48
Post #30


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




"in loc sa le incurajam noi le sicanam,tipic miticilor." esti cumva din timisoara? clasa aia de oameni superiori bucurestenilor? intrebam doar


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:15
Dacia