Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Martor aprins - eroare DF569, Megane III 1.5 Dci 95hp

sisu_stelistul
post 14 Jul 2020, 13:12
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 12 July 07




Salutare,

Am tot cautat o situatie asemanatoare pe forum, sper sa nu incurc ca am facut un topic separat. Este putin mai lung, dar sper sa ma poata ajuta cineva cu un sfat.

Detin un Megane III 1.5 DCI 95CP (Dec 2014), in acest moment masina are 130k km, si o detin de la 62k km de 2 ani jumatate. Mentionez ca din momentul achizitiei masinii, masina merge cam 70% in exterior si nu am avut probleme, reviziile le fac la 12 maxim 15k km.

Acum o saptamana mergand pe DN1 in regim normal mi s-a aprins martoul check engine si mesajele: "Check Injection System" si "Check anti-pollution system". Dupa ce s-a aprins martorul masina a avut momente in care tragea mai greu(se simtea ca nu ar intra nici turbina), dar si momente in care mergea bine.

Am facut o verificare la Sinaia cu o diagnoza generica pe bluetooth, iar eroarea era:
DF569 - Boost Pressure Circuit, Turbocharging Pressure is Too Low. Dupa ce am sters eroarea, am mai mers aproximativ 400 km, in care masina a mers bine, si doar odata sau de 2 ori am simtit lipsa de putere.

Astazi, mergand iarasi in afara orasului am simtit ca masina nu trage exact cum trebuie, iar intr-o accelerare am apasat pedala la podea iar in acel moment a aparut din nou martoul in bord cu aceleasi mesaje. Masina alterneaza momentele in care trage bine cu momentele in care accelereaza "aproape bine". Dupa ce m-am oprit pentru o pauza si am plecat a inceput sa traga la 75% din potential, sa spun asa.

Am tot studiat topicurile si simptomele ar fi asemanatoare oarecum, cu cele descrise in topicul:
https://www.reno.ro/Martori-aprinsi-in-bord...re-t312907.html

Intrebarile mele ar fi:

1. A mai avut cineva eroarea DF569? Sau simptome asemanatoare? Cum le-ati tratat?

2. Daca aveti vreo recomandare de un mecanic specializat pe Renault si pe probleme mai dedicate in Bucuresti.
Mecanicul pe care il stiam din Bucuresti mi-a spus ca ar fi bine sa gasesc un "Diagnostician specializat" pentru ca pare a fi o problema mai delicata.

In trecut, am facut o revizie la Serus pe Bd. Timisoara si mi-au lasat in scut vechiul filtru de ulei, plin de ulei. Deci nu as vrea sa apelez la reprezenta decat ca ultima solutie.


--------------------
Renault Kadjar 2022
Renault Kadjar 1.33 TCE 140CP 2022


Ex: Dacia Nova GTi 1998
Skoda Fabia II HTP 2008
Renault Megane 3 1.5DCI 95CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sisu_stelistul
post 24 Aug 2020, 11:10
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 12 July 07




Salut,

Că sa revin cu update în caz de mai are cineva aceeași problemă.
La mine a fost o problema la supapa de reglare presiune turbo.



--------------------
Renault Kadjar 2022
Renault Kadjar 1.33 TCE 140CP 2022


Ex: Dacia Nova GTi 1998
Skoda Fabia II HTP 2008
Renault Megane 3 1.5DCI 95CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 18:37
Dacia