Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cap planetara Clio Symbol

raig
post 21 May 2008, 00:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 25 July 04




am dat search pe tema asta si in topicurile pe care le-am gasit se zice ca nu se gaseste capul de planetara ci se vinde doar planetara cu totul
oricum eu sper ca a mai trecut ceva vreme si macar producatorilor independenti le-a venit mintea la cap si vand si capul de planetara separat
mie imi face urat capul de la planetara lunga (dreapta) , sper ca o sa pot sa il schimb fara sa dau banii pe toata planetara smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 48 kW nov 2003
RaiG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raig
post 23 May 2008, 07:11
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 25 July 04




wacko.gif nimeni nimic
macar stiti daca se poate rectifica?
am gasit noua cu 380 e lei si reducere la 320 daca o dau inapoi pe a mea dar nu as vrea sa o schimb daca nu e neaparat necesar


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 48 kW nov 2003
RaiG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Studebaker
post 23 May 2008, 09:17
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 30 December 06




Ma gandeam ca treaba asta cu rectificarile se aplica la Daciile ieftine. Daca si la Clio punem asa problema.... Oricum sunt destui excroci, care zic ca le rectifica si constati dupa 6 luni ca bate exact ca inainte. Eu am patit-o cu Dacia asa. Si daca mai punem la socoteala manopera rectificarii......nu merita.


--------------------
Renault Clio Symbol 1,5 dci 2005 Expression
Am avut candva stramosul lui Clio: Dacia 1100.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raig
post 25 May 2008, 17:50
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 25 July 04




pai e planetara cu bile nu ca aia de la dacia veche , la astea se poate schimba capul dar si astia de la reno sunt excroci ca nu il dau separat , poate pentru mecanicii francezi e chestie prea inteligenta sa schimbe capul planetarei si mai bine o schimba cu totul
la dacia veche se incarca planetara cu sudura si se poliza pana la cota normala , e clar ca sudura aia nu mai are calitatile materialului din planetara
la planetara de clio am auzit ca se poate poliza pana la urmatoarea cota si se pun bile putin mai mari si merge perfect , ceva de genul aducerii la urmatoarea cota a arborelui motor
mi se pare logic si corect cum suna dar speram ca mai aud si de la altii daca e chiar asa sau nu

Studebaker nu mi se pare un asa imens avans tehnologic de la dacia veche la clio , daca stai putin sa te gandesti: in afara de alimentare (injectie asistata de computer) si gadgeturile adiacente (clima , abs , airbag) masina nu prea aduce nimic nou , asa ca eu nu am chiar asa mare respect pentru masinile din noua generatie laugh.gif si nu am deloc dispret pentru masinile vechi.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 48 kW nov 2003
RaiG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 25 May 2008, 18:17
Post #5


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Cel putin la nivelul materialelor folosite in cazul "planetarei" chiar nu are sens comparatia cu dacia 1310...eu nu am intalnit probleme de uzura (in caz de utilizare normala) la planatarele Renault, chiar si la rulaje de 200k km.

N-ai dat prea multe detalii...ce s-a intamplat in cazul masinii tale?


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raig
post 25 May 2008, 18:37
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 25 July 04




la viraj maxim stanga se aud pocnituri de la planetara dreapta, la viteza mare si viraj usor stanga se aude un vajait (cam asa cum suna cutia de viteza in frana de motor la dacia veche in treapta 1 radmasa.gif )
sunt convins 99,9% ca e de vina capul planetarei ,
ma deranjeaza ideea de a schimba toata planetara din moment ce capul planetarei se poate inlocui , e montat pe nuturi (sper ca ma exprim corect) si se scoate foarte usor

daca imi amintesc bine , la dacia supernova se putea cumpara cap-planetara (masina pe care o aveam inainte), planetara fiind construita pe acelasi principiu
probabil ca pentru proprietarii de clio 50 EU sau 100 EU inseamna tot aia


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 48 kW nov 2003
RaiG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gosdra
post 7 Feb 2011, 11:20
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 9 June 10




Stie cineva daca capul de la planetara la clio symbol(2002) se poate demonta ?, trebuie schimbat ca bate ca naiba si am cumparat un cap pt. clio, dar la service( Xedex din Tg. Mures) mi-au spus ca nu se poate demonta capul pt. ca planetara vine intr-o bucata. At. ce sa fac cu capul de planetara pe care scrie clio symbol ? A mai schimbat cineva, e chiar asa de greu de mi-au zis ca nu se poate ?

This post has been edited by gosdra: 7 Feb 2011, 13:33


--------------------
Renault Clio 2002 - MS 11 LRX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 7 Feb 2011, 16:34
Post #8


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Mergi la un service specializat in reconditionari de planetare si acolo sigur te"rezolva"cu problema ta.

Numai bine!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai leu
post 8 Feb 2011, 11:15
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 17 March 06




intrebati pe taximetristi daca sunteti din bucuresti
eu la dacie in 2005 am facut rectificare la 45 000 km ca bateau amandoua( nu mi le-au rectificat pe ale mele ci au pus altele) montare in juma de ora la Tunari
dar au tinut maxim 20 000 km si maxim garantia data de ei
pantru cine mai vrea sa tina masina 100 000 km - sa ia de la desmambrari din vehicule accidentate aproape noi, sau sa rectifice dar tin putin
a nu se considera recla ma lincul - oamenii nu sunt perfecti aici dar sunt rapizi si seriosi- planetara tine fix cat Garantia blink.gif ( vorbesc din experienta)
http://www.reconditionariplanetare.ro/map.htm

This post has been edited by mihai leu: 8 Feb 2011, 11:15


--------------------
Dacia 1999 1310 - B 19 EIF
mai este timp pana la fericire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 8 Feb 2011, 11:24
Post #10


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




gosdra ce ai facut pana la urma ? cat a costat capul de planetara la xedex ? Merci,


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikex
post 12 Feb 2011, 17:16
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 15 September 09
From: dambovita, bucuresti




Da se poate demonta , uite aici si cum:

Attached File(s)
Attached File  index.pdf ( 1.09mb ) Number of downloads: 1231


--------------------
renault clio bicorp 1999 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danromania2002
post 12 Feb 2011, 17:30
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 323
Joined: 12 June 06




mikex asta e e din manualul de service pentru logan?


--------------------
Renault Clio 1.5 DCI , Clio 3 2004 Symbol, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 14 Feb 2011, 09:14
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.071
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Am avut o problema pe care cei de la Renault au reusit cu greu sa o identifice (aka aerieni) in anumite momente volanul o lua razna, avea o vibratie ca si cum era varza o roata, totul se intampla pentru 1- 5 secunde maxim apoi revenea la normal. Se intampla atat in linie dreapta cat si in curbe, repet din senin. Evident ca la service nu s-a repodrus fenomenul. Ce s-a observat la service a fost ca burduful de pe partea dreapta al planetarei, cel de la roata, era agatat. S-a dedus ca de acolo pleaca vibratia respectiva fara nici o confirmare 100%.
Scenarii sumbre inainte, caseta directie, coloana directie, intr-un final planetara noua, ca deh renault nu schimba doar capul de planetara ca nu exista asa ceva (pe dracu e minciuna gogomana), sau cel mai fericit caz inlocuire burduf si cu speranta ca nu este afectata planetara dar fara nici un fel de garantie.

Pret pentru inlocuire burduf 300 lei cu tot cu manopera - ieftin ca braga.
Pret planetara reconditionata in reteaua renault (pitesti) - 900 lei nu stiu daca cu manopera. Culmea renault reconditioneaza si planetare, de fapt cred ca schimba decat capul de planetara si asta e tot (minune deci se poate schimba capul de planetara da nu in service sa nu se murdareasca pe manute mecanicii).
Pret planetara noua 1500 lei la fel nu stiu daca cu manopera.

Dupa asemnea preturi astronomice mi-am luat inima in dinti, am comandat un kit burduf planetara la roata 65 lei (include burduful, colierele, vaselina speciala) si am mers in Tunari unde am mai platit 80 lei pentru manopera. Deci pret total 145 lei fata de 300 la renault.

Rezultat:
Masina nu mai are nici un fel de problme. Capul de planetara nu a fost afectat asta datorita insistentelor mele de a repera probleme si faptul ca nu m-am culcat pe o ureche cum spunea renault ca daca nu se reproduce fenomenul sa stau linistit ca nu e nimic grav (pe dracu daca mai stateam cateva zile se ducea dracu capul).
Daca totusi se duce capul, nu va aruncati sa cumparati planetara de la renault ca nu merita, cel putin partea de la roata se gaseste la Tunari, nu se reconditioneaza nimic ca nu ai ce se schimba capul cu totul si costa 300 lei NOU la care se adauga manopera de demontat / montat care este tot 80 lei.

Daca ai putina indemanare se poate schimba si in fata blocului, partea proasta este ca iti trebuie un patent special care strange colierul de la burduf.

PS Scuze pentru postul lung dar va doresc sa nu patiti ca mine si sa nu stati cu frica ca poate in virajul urmator iesiti in decor, si sa nu cadeti in capcana celor de la renault.

LE. Service reconditionari planetare. Daca e voie pun si link catre site.

This post has been edited by Relu11: 14 Feb 2011, 09:37


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 14 Feb 2011, 09:35
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




eu consider postul util, numai ca nu stiu la ce service din Tunari te referi.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Calin Lucian
post 14 Feb 2018, 00:11
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 15 July 16
From: Urziceni, Ialomita




Pana la urma cum facut cu capul de planetara? ca eu nu gasesc nimic nou pe net..


--------------------
Renault Symbol 2008 1.5Dci - IL73LUC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vivio
post 1 Oct 2019, 22:47
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 3 November 13




Din ce vad acum preturile au scazut la planetare.


Am o problema cu planetara dreapta. Vad ca e pret relativ similar intre planetara intreaga si cap planetara. E mai dificil inlocuirea intregii planetare sau e mai dificil doar capul ei sa fie demontat?


--------------------
Renault Clio 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 3 Oct 2019, 18:08
Post #17


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Nu este foarte dificil sa schimbi planetara pe partea dreapta....si daca decizi sa schimbi doar capul aceasta operatie este greu de facut sub masina si cel mai bine o scoti afara pentru inlocuit capul/burduf/unsoare/coliere.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 4 Oct 2019, 11:52
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




neaparat sa cumperi kitul de origine reno burduf + vaselina + coliere. Nu te calici la bani sa iei AftherMarket mai ieftine


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vivio
post 6 Oct 2019, 09:24
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 3 November 13




@espacern & @pistritu multumesc pentru parerile valoroase.

Din pacate e nevoie de mecanici mai indemanatici pentru a schimba doar capul din ce am vazut.

Am ales sa iau toata planetara. (din nou, mersi de coduri smile.gif ) Cea veche a mai suferit cateva reparatii din ce si-a amintit si tata, la care s-au folosit scule cu prea multe kilograme sad.gif Merg pe un Aftermarket nou (LPR), caci ar fi mai greu de reconditionat cea veche. Nu ma astept ca planetara noua sa tina peste 30000km, dar e suficient pentru ce costuri am avut cu masina.

Voi reface si geometria, caci anvelopele vechi au cam avut de suferit pe partea aceasta.

Duminica faina!

btw, pistritu, activai si pe fostul forum CG?

This post has been edited by Vivio: 6 Oct 2019, 09:26


--------------------
Renault Clio 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 11:48
Dacia