Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Dauna APROAPE totala, negociere dauna totala si valoare despagubire

livoasca
post 25 Apr 2007, 11:29
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 30 April 05




Salut

Sunt (inca) posesor de Logan si as vrea parerea voaastra in legatura cu ce mi s-a intamplat

Am avut un accident - un nene a intrat in mine din lateral cam la 60kmh ignorand un cedeaza trecerea. M-a lovit in usa dreapta spate, m-am rotit 360% si m-am infipt intr-o alta masina parcate pe stanga, cu usa fata-dreapta. La al doilea impact - cred - mi-au sarit airbag-urile. Din pacate, nu am poze, important e ca eu nu am avut nimic, masina rau lovita pe dreapta, caroseria un pic stramba in spate - portbagajul nu se mai deschidea si exista o indoitura in tabla pe partea stanga (nelovita). Motorul nu are nimic, cutia de viteze la fel, directia era afectata, dar am putut pleca cu masina.

Acum partea de asigurari : am mers pe Casco (BCR) si am dus masina la service (IPSO) pentru deviz. Dupa vreo 3 devizuri si insistente atat la service cat si la asigurator (insistente, nu spaga !), verdictul final este ca nu este totusi dauna totala, devizul ajungand la 83% din valoarea asigurata iar plafonul BCR fiind 90%

Intrebari:
- cat e plafonul de dauna totala in general la alte asigurari ? Este doar la BCR asa mare ?
- inspectorul BCR m-a asigurat ca nu se poate da dauna totala la masina mea, e prea putin lovita. Mai mult, la un alt service, devizul ar fi chiar MULTmai mic. Service-ul m-a asigurat si el ca nu mai are de unde sa mai puna ceva pe deviz. Mai am vreo sansa sa fac ceva?
- In acest caz, asiguratorul prefera sa plateasca 83% reparatia in loc sa imi dea mie 75% despagubire (plus epava). Mi s-a parut cam ciudat acest lucru, iar explicatia asiguratorului a fost ca motivul este altruist: ca sa nu ma imbogatesc doar eu de pe urma asigurarii, ci sa profite si cei care lucreaza sa repare masina mea biggrin.gif

Cunoscand "reputatia" celor din asigurari, acest lucru mi s-a parut iar un pic...ciudat. Mentionez ca NU sunt interesat sa castig bani de pe urma accidentului, ci doar sa nu pierd (ceea ce sa va intampla daca vreau sa vand masina, indiferent de cat de bine o repara). Asiguratorul a mai pomenit si o eventuala "negociere" in afara contractului intre mine si asigurare, caz in care asiguratorul ar evalua epava si mi-ar scadea-o din suma despagubita - el sustinand insa ca acest lucru nu va fi in avantajul meu, deoarece valoarea "epavei" este mare (motor, cutie viteze intacte, etc.)

Intre timp, m-am impacat oarecum cu ideea ca masina va fi reparata, dar as dori sa aflu eventualele voastre idei si sugestii.







--------------------
Logan Ambition - B32YXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 25 Apr 2007, 19:03
Post #2


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Mergi la seful departamentului de daune si propunei 75% din SA in loc de 83% reparatia si sa ramai cu epava. Daca nu gasesti intelegere, esti indreptatit sa ceri acest lucru catre Directorul Sucursalei BCR Asig unde ai incheiat polita. Daca iti pastrezi calmul si iti prezinti rezonabil cererea (nu vorbesc de spaga), eu cred ca ai toate sansele sa obtii ceea ce iti doresti, mai cu seama ca si asiguratorul are de castigat din asta.

Poate ne ajuta sosoenduristul cu un sfat, ca am vazut cu bucurie ca si-a facut reaparitia.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
livoasca
post 26 Apr 2007, 09:04
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 30 April 05




Multumesc mult de raspuns !

Am "demarat" o noua incercare (telefonica) mi s-a promis o restudiere si un raspuns azi. Omul zicea ca se pune la punt un sistem de valorificare "transparenta" a epavelor pentru o mai buna rezolvare a acestor cazuri.

Tudor, o intrebare: mai sus ziceai ca sunt "indreptatit" sa cer asta. Totusi, daca ei sunt scartzari, imi pot da in cap cu cei 90% dauna totala conform contractului. Sau exista niste prevederi mai generale vis a vis de asigurari de care ma pot eventual lega ? Adica cum as putea argumenta dpdv legal ?


--------------------
Logan Ambition - B32YXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 26 Apr 2007, 10:53
Post #4


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Contractual, decizia de a da dauna totala le apartine, nu ai cum sa te razboiesti cu ei.
Poate am folosit un pic fortat "indreptatit", vroiam sa spun ca Directorul de sucursala are drept de decizie peste capul sefului de la daune, iar in conditiile in care seful de la daune refuza o propunere care avantajeaza ambele parti, eu consider ca e rezonabil sa ajungi sa discuti cu directorul si consider ca si el (directorul) va gandi acelasi lucru.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
livoasca
post 26 Apr 2007, 11:28
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 30 April 05




Multumesc, voiam sa stiu "pe ce ma bazez", vorba Morometilor.


--------------------
Logan Ambition - B32YXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 26 Apr 2007, 13:05
Post #6


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Ai putea eventual sa vezi ce zice si asiguratorul unde are RCA vinovatul.

Si deasemenea, vezi ca nu numai pretul reparatiei conteaza, ci asiguratorul e obligat prin lege ca masina sa fie adusa in parametrii pe care i-a avut initial. Inteleg ca lovitura a fost destul de puternica si a afectat structura de rezistenta a masinii. Cere-le celor de la service sa-ti dea in scris ca masina va fi adusa in parametrii prevazuti de Dacia (siguranta, tinuta de drum etc.).

Bafta!


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
livoasca
post 26 Apr 2007, 14:04
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 30 April 05




Salut

Din cate am inteles este mai greu sa te intelegi cu RCA-ul vinovatului decat cu propriul tau CASCO. Banuiesc ca daca as face asta ar trebui sa o iau de la inceput cu deviz in service, etc., pentru ca, din cate stiu, RCA-ul isi alege el service-ul, caz in care poate sa aleaga unu ieftin si prost in care devizul sa fie mult mai mic.

Cu privire la reparatii: da, stiu ca masina trebuie adusa in parametri, dar service-ul m-a asigurat in repetate randuri ca acest lucru este posibil si ca pentru ei este de la sine inteles ca reparatia se va face corespunzator, deci nu pot sa ma folosesc de asta.

Deocamdata mi-am expus punctul de vedere telefonic la seful de la daune si astept un raspuns, in principiu azi.


--------------------
Logan Ambition - B32YXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
livoasca
post 4 May 2007, 15:33
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 30 April 05




Gata, se rezolva, imi dau dauna totala !!!!

Dupa jde telefoane (e greu sa penetrezi prin sistemul de centrale, redirectari, competente samd), s-a decis conform logicii afacerilor, la un nivel mai inalt. Dificultatea a fost sa gasesc pe cineva care sa ma asculte, domnul de la daune BCR la care am ajuns in final fiind intr-adevar un DOMN. Jos palaria. A propos, cred ca am avut bafta ca am sunat, din intamplare, mai intai la sediul central BCR Asig, ca la filiala locala nu stiu daca s-ar fi rezolvat.



MII DE MULTUMIRI lui Tudor, pe care trebuie sa il intalnesc sa ii dau o bere dupa ce se termina tarasenia ! Fara indicatiile lui (si a celor care au mai postat) o lasam balta.

Acum trebuie sa ma ocup de valorificat epava, daca aveti ceva sfaturi in legatura cu acest lucru, nu va sfiiti biggrin.gif Poate o rezolv chiar in service, nu ma lacomesc sa scot cine stie ce bani, doar sa imi acopar paguba. O sa fac totusi si niste poze si o sa pun un anunt pe net, conform indicatiilor gasite pe net.

This post has been edited by livoasca: 4 May 2007, 15:36


--------------------
Logan Ambition - B32YXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cataline
post 8 May 2007, 09:16
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 332
Joined: 9 February 06
From: Bucuresti




Bravo, e mult mai bine asa. Cand dai anuntul cu piesele pe care le vinzi sa dai un mesaj si aici tongue.gif


--------------------
Logan Ambition 1.6 2005 - B-xx-XXX
Logan 1.6 Ambition, dec 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 8 May 2007, 09:29
Post #10


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Ma bucur ca am putut ajuta si ca problema ta se rezolva.
Despre valorificare epava:
- daca ai curte si timp disponibil: poti incerca sa dezmembrezi masina si sa vinzi piesa cu piesa tot ce e bun pe ea; pui anunt pe net si aici pe forum: asta o sa-ti aduca bani mai multi, dar in timp
- daca nu ai spatiu si/sau timp: vezi ca exista site-uri de dezmembrari, pune anunturi ca o vinzi in starea in care se gaseste, pune un pret care sa-ti convina si sa-ti lase si loc de negociere; mergi cu poze pe la cateva dezmembrari auto, vei reusi sa o dai.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
livoasca
post 15 May 2007, 18:10
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 30 April 05




Merci din nou de sfaturi, dar cu epava chiar nu a fost o problema: nefiind foarte "epava" si cu motorul intact, am vandut-o chiar unui angajat din service. Nici vorba de dezmembrare, omul o va repara - se pare ca merita, deoarece o repara el singurel. Acum astept sa vina si banii de la asigurare si .. intre timp ma uit sa vad ce masina imi iau. Vreau multe airbaguri biggrin.gif desi, vorba unui prieten, mai bine ai noroc decat airbaguri.


--------------------
Logan Ambition - B32YXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 27 May 2007, 09:58
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(livoasca @ 15 May 2007, 18:10)
Merci din nou de sfaturi, dar cu epava chiar nu a fost o problema: nefiind foarte "epava" si cu motorul intact, am vandut-o chiar unui angajat din service. Nici vorba de dezmembrare, omul o va repara - se pare ca merita, deoarece o repara el singurel. Acum astept sa vina si banii de la asigurare si .. intre timp ma uit sa vad ce masina imi iau. Vreau multe airbaguri biggrin.gif desi, vorba unui prieten, mai bine ai noroc decat airbaguri.
*




oare cate piese "aproape" bune vor ajunge de pe masina ta, pe masina unui nefericit? wacko.gif din pacate..

am si eu o intrebare: cine e autorizat in romania (in speta .. judetul maramures, bistrita etc) si poate sa-si dea cu parerea autorizat (adica sa aiba habar) daca structura de rezistenta a unei masini e k? asta pentru a vedea daca se poate circula in siguranta cu masina respectiva dupa ce reparatia a fost facuta..

Cat ar costa asa ceva?

This post has been edited by aphophis: 27 May 2007, 09:59


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 May 2007, 11:45
Post #13


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Pai cred ca cei de la RAR sunt autorizati sa faca asa ceva. Daca mai tin eu bine minte legislatia, dupa reparatii la structura de rezistenta masina trebuie sa treaca de ITP , ma insel?

This post has been edited by einstein1984: 27 May 2007, 11:54


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
guliver
post 28 May 2007, 18:58
Post #14


No title


Group: Members
Posts: 545
Joined: 26 December 05




Putin off: cu cat ai dat epava?


--------------------
fosta dacie fosta solenza 1900 dar nu toamna
"Fericirea e o minge de fotbal, cînd e aproape o lovești, cînd este departe alergi după ea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:17
Dacia