Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

24 de ore de la Le Mans, dieselul la putere

Raduchu
post 19 Jun 2016, 15:09
Post #61


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




Cat ghinion să ai?...


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 19 Jun 2016, 15:14
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




De asta am scris mai sus despre 'sansa' referitor la Toyota. Nu ma temeam decat de vreo problema tehnica. Au pierdut cand mai aveau 15 minute, acum cand mai aveau cateva minute....


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 19 Jun 2016, 15:33
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




Mașini fiabile rău.

Venirea șefului vag fu de bun augur.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 19 Jun 2016, 18:03
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Gata, ne luam toti porsche. Alea fiabile. Si gata cu audi, ca-s cazane. smile.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 19 Jun 2016, 19:41
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




Audi au mers cu softul nemanarit de aia au avut probleme.

Toyota a cam dezamăgit în motorsport.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 19 Jun 2016, 20:02
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Oricum, au fost curajosi. Au lansat masina cu un an mai devreme, regandita complet-cel putin partea de ers-si a rezistat 23h53min. Ca au ei ca natie ghinion fantastic, ce sa mai zic. Fiecare pilot japonez din masinile 5 si 6 a facut o prostie azi. Intai Kobayashi, apoi Nakajima.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 19 Jun 2016, 21:15
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(b76bgaarh @ 19 Jun 2016, 20:41)
Audi au mers cu softul nemanarit de aia au avut probleme.

Toyota a cam dezamăgit în motorsport.
*




QUOTE(Solon @ 19 Jun 2016, 21:02)
Oricum, au fost curajosi. Au lansat masina cu un an mai devreme, regandita complet-cel putin partea de ers-si a rezistat 23h53min. Ca au ei ca natie ghinion fantastic, ce sa mai zic. Fiecare pilot japonez din masinile 5 si 6 a facut o prostie azi. Intai Kobayashi, apoi Nakajima.
*





Din pacate, cam asa este. La nivel mondial, in afara de titlurile din WRC cu superbul model Celica GT Four si apoi Corolla WRC, nu au mai castigat nimic, in nicio alta competitie.

Eu insa azi nu pot vorbi despre probleme fiabilitate; e soarta, e ghinion ... spuneti-i cum vreti. Dar cand iti moare masina de pe locul 1 cand mai ai doar 6 minute, atunci nu e vorba despre o masina nefiabila ci trebuie sa te duci la templu la Buddha si sa aprinzi o lumanare.


PS: Ferrari a castigat la GTE Am si a pierdut la limita la GTE Pro. Intereseaza pe cineva? biggrin.gif

This post has been edited by centurion: 19 Jun 2016, 21:19


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 19 Jun 2016, 21:43
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Mai interesant e ca ford a facut treaba buna in primul an. Si ca audi au fost praf. Si ca alpine-nissan a castigat lmp2. Astia de la porsche n-au decat sa se bucure, dar nu e victoria lor. Coyota i-a controlat toata cursa.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 21 Jun 2016, 11:01
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




http://www.autobild.de/artikel/24h-le-mans...n-10476135.html

poze.

ps asta cu toyota a meritat victoria e cam ca albania franta, ca noi furam praf.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 18 Jun 2017, 19:38
Post #70


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




Pareri? biggrin.gif


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 18 Jun 2017, 21:29
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Toyoda isi face sepuku. Nu a fost mai rau ca anul trecut pt ei. O mare sperietura si pt porsche. Nesperat loc 2 pt jackie chan. Cam lipsita de stralucire cursa. La lmp1 e jale mare.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 19 Jun 2017, 09:39
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




LMP1: Nu inteleg de ce lumea spune ca Toyota era favorita si in acest sezon. Nu are cum sa fie asa la ce istoric au ei in cursa asta. Ei nu sunt favoriti la castigarea cursei nici daca raman singurii competitori la LMP1. Porsche a recuperat frumos, mai ales ca masina castigatoare a stat 70 minute blocata la boxe.

LMP2: Nu ma intereseaza clasa asta.

GTE Pro: Frumos duelul dintre Aston Martin si Chevrolet, decis in ultima tura. Ferrari, din pacate, nu a fost la nivelul celor 2.

GTE Am: Dominare clara Ferrari.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 19 Jun 2017, 09:58
Post #73


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Toyota era foarte rapida, de-aia era considerata favorita...dovada si recordul din calificari. Din nou, mai greu cu fiabilitatea, desi te-ai fi asteptat ca dupa catastrofa de anul trecut sa fi reusit sa faca o masina fiabila. Simpatica conversatia intre Buemi si ingineri...pilotul insista ca masina are clar probleme, aia o tineau pe a lor, ca nu apare nimic pe calculator asa ca n-are de ce sa isi faca griji smile.gif Parca auzeam mecanicii din service-urile noastre...daca nu apare nimic pe tester, e impecabila masina

Bine, nici Porsche nu se poate spune ca a rupt gura targului, la LMP1 mi se pare de-a dreptul hilara situatia. Foarte putine masini, si chiar si alea cu o fiabilitate slaba. Nu m-ar mira sa nu mai existe masini inscrise la clasa asta in viitorul apropiat...ai costuri uriase si te alegi mai degraba cu prejudicii de imagine decat castiguri (imaginea lasata asta a fost, atat Toyota cat si Porsche s-au dovedit lipsite de fiabilitate). Victoria la general a masinii Porsche a fost lipsita de orice fel de stralucire...mi-ar fi placut sa castige masina de la LMP2.

Altfel, clar o cursa mai spectaculoasa la clasele GT, masini cu performante similare, tehnologie care chiar functioneaza, fie ea si old-school...deci mai interesant pentru spectator. Oricum, fata de alti ani, mi s-a parut destul de plicticoasa cursa...cel putin ce am vazut din ea.

This post has been edited by AndreiMR: 19 Jun 2017, 10:02


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 19 Jun 2017, 10:06
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Nu sunt fan Toyo (sunt cu Zuffenhausen) dar in saptamana de dinainte i-a scos din ghete pe nemti. Zicea managerul nemtilor ca cel mai bun rezultat dabia se apropie la -1 sec/tur fata de Toyo. Situatia era cam albastra ... numai ca LeMans tine 24 ore !!
Samuraii n-au invatat nimic din cursa de anul trecut.
Si toti se plangeau de canicula ...


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 19 Jun 2017, 10:14
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Daca se poate vorbi despre o masina care a meritat sa castige, atunci consider ca victoria lui Porsche nr. 2 a fost pe deplin meritata. 70 de minute blocata la boxe, increderea neclintita a echipajului ca inca pot obtine cel putin locul 2 si cursa de recuperare facuta tot timpul la limita (deci unde marja de eroare este subtire) ... pentru toate astea rezultatul este meritat pentru ei.

La GT, pentru mine, este o placere sa ma uit. Si nu doar pentru ca este Ferrari acolo. Si pentru ca lupta se da 'bara la bara'.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 19 Jun 2017, 10:45
Post #76


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




Pacat de Toyota, erau mai rapizi decat Porsche, dar fiabilitatea/ghinionul i-au scos din cursa pentru victorie.

Cat despre Porsche, tin minte ca inainte sa crape masina #1, ziceau comentatorii ca incercau pilotii sa aiba grija de masina cat mai mult, sa nu o forteze, insa soarta nu a fost de acord cu ei, aparent. Cand am vazut ca Porsche-ul #2 a inceput sa alerge ca turbatul, deja ma gandeam ca poate crapa si el, tinand cont ca a fost reparat in timpul cursei. Bravo lor.

Oricum, finalul cursei, batalia dintre Aston si Corvette a fost wub.gif .


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
#Dino
post 19 Jun 2017, 11:31
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




La câți bani se investesc ... mi se pare incredibil ca nu reusesc sa faca o masina sa mearga 24 ore in regim de cursa.

La naiba, pana si tractoarele U650 mergeau o vreme pana incepeau sa dea chix si vorbim de anii 80...


--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kretzu77
post 19 Jun 2017, 11:44
Post #78


n00b


Group: Members
Posts: 310
Joined: 14 August 06




Daca or sa mearga si manisile respective la viteza tractoarelor de care zici (hai dublu, ca au aparut materiale noi, desi principiul de functionare al mortorului a ramas acelasi; hai triplu daca mai adaugam si electronica), or sa reziste nu numai 24h, ci chiar mai mult. biggrin.gif


--------------------
Toyota Corolla E15/Prius 3 2008 1.4D-4D/2012 Hybrid
Ne nastem pe rand si murim pe sarite!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 19 Jun 2017, 13:32
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Fiabilitatea la LMP1 merita o discutie serioasa. Din sase masini, iti termina doua, ambele cu mari probleme. porsche #2 a pierdut o ora si un sfert la boxe, toyota #8 peste doua ore.
Celelaltel n-au terminat, mai mult am asistat in direct cum #1, #7, #9, au incercat sa se tarasca cu 50kmh pe electric pana la boxe si n-au reusit decat sa se umple de ridicol.

In conditiile astea cu o ora si ceva inainte de final pe primul loc era LMP2-ul echipei ciki chan. Serios, asta ne mai lipsea sa castige ciki chan le mans-ul, noroc ca #2 -ul bandajat a reusit sa evite o rusine epocala si sa mai sparga un mit. Nu doar chuck norris il face pe ciki chan...
Bine, dc racing-ul e de fapt rebellion racing, iar anul asta la prototip 2 am avut acelasi motor gibson pe toate masinile participante. Oricum performanta ramane istorica in conditiile in care din echipajul de trei, pilot era doar Jarvis, de chinezul "Tung" n-am auzit in viata mea, iar Th Laurent e un tanar de 19 ani. Locul II la general. Bravo lor!

La imaginea zilei sau a incompetentei, cautati-l pe Hughes de Chaunac.
Omul care n-a castigat nimic in viata lui, dar a reusit performanta de a face de ras toyota doi ani la rand la le mans. El persevereaza in prostie, iar nimeni nu-i pune stop. Quesnel a platit cu capul dupa circul din 2010 de la pejo, desi in 2009 castigase le mans-ul si avea si vreo 4 titluri in WRC cu Loeb la activ.
Managementul japonez e pe receptie ?

Frumoasa lupta la GTE Pro, buna cursa si la AM. Evident nu putea lipsi un accident serios in care sa nu fie implicat un Ferrari. Anul asta macar n-a fost din vina lor. Sa fie doar exceptia care confirma regula.

Intorcandu-ne la prototip 1 perspectiva nu e tocmai roz, daca porsche se retrage la final de sezon din cauza daunelor diesel gate, ramanem fara P1. Ma indoiesc ca Toyota va continua de una singura.
De ce am ajuns aici ? Pentru ca bad management, de-aia, pentru ca modelul de business nu merge, pentru ca zapacesc regulamentele mult prea des, pentru ca vrajeala cu "go green" si "road relevance" nu poate si sustinuta la nesfarsit din buzunarul producatorilor, sau nu poate fi sustinuta cu un buget adecvat, de-aia am ajuns ca la lmp1 masinile sa faca poc ca floricelele.

Coverage-ul eurosport, desi integral a lasat destul de mult de dorit. Prea multa publicitate - macar daca aveau spot-uri, dar 60% erau reclame la emisiuni eurosport.
Comentariul e ala care e, adica slab din punct de vedere al relatarii cursei. Cand mai erau 45' pana la final Taylor trece in locul lui Magnussen in Corvette-ul #63. Urmarim momentul in direct ca doar erau lideri la pro. E, pana la finalul cursei m-au innebunit cu "vulpea Magnussen" care isi apara pozitia.
Ce m-a nelamurit mai tare e partea in care raspundeau la intrebari primite pe fb.
Stati putin sa cautam pe google. Bun, de acord, majoritatea intrebarilor erau slabe sau cereau date statistice. Insa modul in care le-au abordat mi s-a parut dezamagitor.

Si mai dezamagitoare mi s-a parut atitudinea lui marinescu, care puncta obsesiv ca pilotii care sunt aici au sustinere. "Hartley, n-a castigat nimic. La o vizita in noua zeelanda am aflat ca familia lui e bogata si e implicata in motorsport de generatii. Atunci mi-am dat seama ca are sustinere puternica" Am citat aproximativ.
Buemi - "se vede ca Buemi a ramas cu obiceiurile astea proaste de cand concura in formulele inferioare. Se plange des, a perfectionat asta din perioada petrecuta in f1".
Saracul Buemi se plangea intr-adevar de 3-4 tururi ca are o problema pe puntea fata, a trebuit ca #1 sa urle pe radio ca toyota ii umple parbrizul de ulei ca sa se sesizeze cineva sa-l cheme la standuri. Apropo toyota #8, asta a plangaciosului Buemi a inregistrat cea mai mare viteza medie din cursa.

Pe partea tehnica comentariile lui marinescu, fie lipsa, fie foarte vagi, semn ca ori sta slab la comunicare, ori sunt lucruri care nu-i sunt clare nici lui.

LAST but not least, cireasa de pe tort. Portughezul NEGRAO.
Dupa o cursa buna din punct de vedere strategic signatech-ul alpine #35 era pe locul 2 in clasa, 3 la general. Un rezultat potential istoric si nesperat, intrucat ca viteza pura Alpine-ul era pe la jumatatea clasei, doar problemele de fiabilitate ale competitorilor, strategia si doua stint-uri exceptionale are lui Panciatici aducandu-i in fata. Apoi intra Negrao, si intra in Indianapolis cum mai intru eu pe playstation uneori... 5 la general. Asa meriti cand aliniezi chiloti ca Negrao sau... Lapierre


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 20 Jun 2017, 11:42
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(mircea_aq @ 19 Jun 2017, 14:32)
Managementul japonez e pe receptie ?
*


Exceptand WRC (unde a castigat campionate), Toyota a avut doar esecuri la Le Mans (nu si in campionatul mondial de anduranta) si in F1. E ceva ce le lipseste, pe care nu l-au gasit inca, si de aici munca de Sisif pe care o fac in fiecare an. Daca ei, in interior, nu-si dau seama de ce nu reusesc sa castige, cu atat mai mult nimeni din exterior nu poate sti care este cauza.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 20 Jun 2017, 14:03
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Pe langa ce le-a lipsit in trecut, anul asta le-au lipsit si banii. Au fost la limita sa poata alinia si un al treilea echipaj. Daca ar fi suferit daune serioase la primele doua masini la Silverstone sau Spa, masina #3 sarea din schema pentru le mans. Ia uite ce zicea Vasselon: ""We have reduced some development items without hurting our performance target achievement and, at the same time, taking some financial risks.""

http://www.autosport.com/news/report.php/id/128353

LE: Ce nu zice, dar se subintelege e ca riscurile sunt si pe parte de fiabilitate. Din ce se aude bugetul anul asta e la 100-120 mil pe sezon.

This post has been edited by mircea_aq: 20 Jun 2017, 14:07


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 20 Jun 2017, 16:30
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




“We will be back next year and we will have the opportunity again. For Toyota it is hard but we will come back very strongly and we have to win this race.”

Sper sa reuseasca pana la urma.

20 Jun 2017, 17:34:
Akio Toyoda:
“Both Porsche and we, Toyota, were not able to complete without incident 24 hours of driving in the hybrid cars that we put to the challenge on the roads of Le Mans,” he said.
“While the hybrid technology that has advanced through competition in the World Endurance Championship puts its abilities on display in six-hour races, it might be that it is not yet ready for the long distance of the 24 Hours of Le Mans.”
But Toyoda added Toyota would persist with its hybrid programme in the “precious laboratory” of Le Mans and the World Endurance Championship, with development relevant to its road car projects.
“The power of electricity is absolutely necessary for cars to take on a more emotional presence,” he said.
“Le Mans is a precious laboratory in which we can continue to take up the challenges related to the technologies involved, putting such technologies to the test in an extreme environment.
“We will hone our technologies even further and ripen them to provide our customers.
“And we will go on making effort after effort so that we can continue making ever-better cars.”

This post has been edited by centurion: 20 Jun 2017, 16:34


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 17 Jun 2018, 18:30
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Si s-au intors, au concurat de unii singuri si au castigat de data asta.
387-388 de tururi, fara probleme tehnice si cu un ritm foarte bun.
Buemi ne-a aratat ca nu degeaba n-are loc in F1. A facut un stint de noapte ingrozitor lasand #8 la vreo doua minute jumate in spatele #7.
De partea celalalta slabi Pecito si Kobayashi, peste asteptari Conway. Primul n-a putut tine ritmul lui Alonso in stintul de noapte, cedand mai bine de un minut jumate si readucand #8 in joc. Azi pe zi nu a incasat decat vreo jumatate de minut de la acelasi Alonso. In schimb a vizitat vecinatatile pistei de cateva ori, semn ca 3:20-3:21 nu-i un ritm la indemana lui nici macar pe zi.
Kobayashi ca de obicei haotic, degeaba e rapid daca e atat de indisciplinat, risca inutil, e neatent la indicatiile pe care le primeste de pe margine. E...dezastru.
Felicitari celor de la Toyota pentru perseverenta. Ma bucur ca au spart gheata.

Cursa la GT-uri falsata de regulamentul absolut imbecil si BOP-ul aplicat precum regulamentul de joc interpretat de Corpodean, Savaniu sau Fratila.
Porcusorul #92 a fost beneficiarul indirect al acestei farse, trezindu-se dupa 2 safety car-uri si un slow zones la peste 2 minute de urmaritori. Cum strategia era inghetata, prin regulament stint-urile fiind ad-hoc limitate la maxim 14 tururi pentru GT-uri, si cum toti faceau turul in aceeasi secunda, a devenit imediat evident ca #92 nu mai poate pierde decat pe o problema tehnica sau dintr-un accident. Nasol sa stii rezultatul cu 18 ore inainte de final si sa nu poti face nimic. Evident #91-ul rothmans a terminat la doua minute in spatele porcusorului #92.
Ferrari-urile ingrozitoare, dar macar anul asta au stat departe de accidente majore.
Bmw-urile violate si ele de BOP, dar mai ales de propria fiabilitate.
Slab Corvette si Aston, decente Fordurile.

La P2 e mama mediocritatii. Merita felicitati totusi G-Drive, care-au fost practic in alta clasa fata de restul concurentilor. Ritm net superior fata de restul, ritm de P2.
Jenant signatech alpine-ul, prinde un loc pe podiumul clasei pe mana fiabilitatii, caci ritmul le-a lipsit cu desavarsire. Lapierre total iesit din mana, a mai facut si doua greseli mari, iar la Negrao si Thiriet e lipsa de valoare.

Asta e, anul asta am contabilizat 19 ore din 24 de cursa.

This post has been edited by mircea_aq: 17 Jun 2018, 18:34


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 17 Jun 2018, 20:22
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Alonso a stat la un moment dat in 3.19-3.20. De fapt, cam ce a facut azi noapte in stintul 2 a facut diferenta. Nakajima ca price pilot japonez merge bine Pana la un punct apoi sufera un blackout si gata. Sigur, vor aparea detractorii, ca coyota nu a avut concurenta. Dar e totusi o smecherie sa castigi cursa asta. Nu am afinitati pt ei dar nici nu pot uita 2016 si cele 3 minute din final. Si sa nu uitam 908 hdi fap care mergea excelent si a bubuit.
Mi-a placut Rebellion.

This post has been edited by Solon: 17 Jun 2018, 20:23


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Jun 2018, 07:29
Post #85


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




E o smecherie sa castigi cand alergi singur si nu te preseaza nimeni. ?meh, nu cred. Au avut ceva modificari fata de masina de anu trecut?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 18 Jun 2018, 08:32
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Toyota nu a castigat pana acum din cauza fiabilitatii. Au fost cam de fiecare data mai rapizi decat Porsche si Audi. Faptul ca in acest an nu au avut concurenta este irelevant. Sa castigi nu e usor oricum ar fi. Meritul de a fi castigat nu este cu nimic mai prejos prin faptul ca nu au avut un concurent pe masura.
Alonso e acum la 2 din 3.


Ferrari jos de tot. Echipa de client, insa fara nicio replica in fata Porsche si Ford.

This post has been edited by centurion: 18 Jun 2018, 08:34


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Jun 2018, 08:35
Post #87


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




cand vii cu pistolul la o bataie cu cutite e un avantaj totusi.

This post has been edited by einstein1984: 18 Jun 2018, 08:38


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 18 Jun 2018, 08:46
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Deci e vina Toyota ca nu a avut concurent pe masura. Trebuia sa le dea 10 tururi avans celorlalti?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Jun 2018, 09:00
Post #89


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




trebuia un balance of performance. Dar cand esti cel mai tare din parcare si parcarea e goala nu te mai poti lauda la fel de eficient. Asta e ca olimpiada din LA din 84 cand nu au fost rusii...

This post has been edited by einstein1984: 18 Jun 2018, 09:04


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 18 Jun 2018, 10:17
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Adica sa se inventeze reguli doar pentru ca Toyota nu aveau rivali. Sa se inventeze reguli pentru ca avansul tehnologic al Toyotei sa nu se vada pe pista asa cum este in realitate. Niciodata nu voi fi de acord cu lucruri de genul asta.
FIA sa caute sa atraga constructori la LMP1. McLaren sunt interesati sa revina in anduranta, la LMP1, dar astepta noile reguli (pentru 2021 daca nu gresesc).

Pe principiul 'hai sa dam la glezne' celor de la Toyota pentru ca se lupta intre ei doar, sau lui Real Madrid ca-s prea buni ori lui Nadal pentru ca ii bate pe toti (plus alte exemple) se duce naibii toata munca lor.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:04
Dacia