Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ciudatenie, nu am caldura

Iulikmarinik
post 30 Jan 2012, 19:15
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 22 December 09




Pentru inceput vreau sa va spun ca fratele meu are o laguna 1 cu climatronic din 97 de cand cu venirea frigului nu mai da caldura!!!! Mentionez ca am schimbat termostatul l-am probat si merge iar acul sta in parametri un pic peste jumatate in schimb in masina vine un aer rece! Am zis ca este de la radiatorul din masina l-am scos si l-am desfundat apoi am schimbat antigelul si am aerisit perfect si tot nu merge!! Am schimbat si filtru de polen tot nu merge mentionez ca nu am pierderi de antigel nivelul a ramas in parametri! Dilema mea este dc dupa ce am facut toate masuratorile si radiatorul din masina este cald tot nu da caldura? blink.gif


--------------------
Renault Megane 2003 1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi R5
post 30 Jan 2012, 21:47
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 29 August 06
From: A R A D




clapetele,tubulatura ai verificat-o? posibil vreo clapeta blocata pe inchis/deschis...sau vreo comanda din "climatronic" sa nu merga.


--------------------
Renault Espace 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikmarinik
post 30 Jan 2012, 23:42
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 22 December 09




vine aer doar ca e foarte rece si apa e la 90


--------------------
Renault Megane 2003 1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 30 Jan 2012, 23:50
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Caloriferul cred ca este infundat. Am un prieten la Meridian si schimba la Logan-uri aceste calorifere la greu.


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 31 Jan 2012, 06:05
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Inlocuieste caloriferul


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valifilioreanu
post 31 Jan 2012, 07:57
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 8 July 09
From: Bucuresti




Pune mana pe tevile care intra in calorifer.Daca ambele sunt fierbinti atunci problema e din clapete. Si eu patesc la fel destul de des. Solutia: dai pe rece apoi pe cald de cateva ori si isi revine. Se blocheaza clapeta de rece/cald.Asta daca nu cumva s-a blocat de tot motorasul.


--------------------
Renault Laguna RXE 2.0L 1994 cu GPL - B-16-AVE
DE VANZARE AICI: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=223628&hl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hardinc
post 31 Jan 2012, 08:50
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 28 October 10
From: Slobozia/Ialomita




o problema de genul asta am si eu , dar la mine se manifesta altfel. la relanti baga mai putina caldura , daca accelerez la 3000 de ture se incalzeste aerul.am desfundat caloriferul , ambele furtune sunt fierbinti, acul la temperatura sta la jumatate sau cateodata o liniuta peste. Si inca un lucru ciudat , pe la gurile de ventilatie din fata da aer mai cald decat la cele de la parbriz.


--------------------
Renault Laguna 1.1 1995, 1.8 RT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion i
post 31 Jan 2012, 16:38
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 5 May 10
From: Craiova




si la mine e tot asa cred ca e ceva normal


--------------------
renault laguna 1 11-1998 1.8: 16 v: 120 cp. RXE, gpl milano - GJ-84-ALN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 31 Jan 2012, 16:59
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Si la mine e la fel(am Megane Scenic)


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
katalyn03
post 1 Feb 2012, 08:57
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.345
Joined: 26 December 08
From: Craiova




anulati turile de la gpl si o sa bage caldura
inseriati gplul cu caloriferul
bafta!


--------------------
Renault laguna 1998 1.6 16v - DJ 84 HRB
Schimb distributii (100 RON) si repar orice RENAULT.Dezmembrez Laguna 1 si 2, Megane 2, Safrane.....
TEL: 0766 34 18 99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hardinc
post 1 Feb 2012, 20:00
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 28 October 10
From: Slobozia/Ialomita




care gpl?


--------------------
Renault Laguna 1.1 1995, 1.8 RT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion i
post 1 Feb 2012, 21:47
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 5 May 10
From: Craiova




cred ca se refera la mine am fost pe a catalyn cu laguna mea si o stie....


--------------------
renault laguna 1 11-1998 1.8: 16 v: 120 cp. RXE, gpl milano - GJ-84-ALN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikmarinik
post 3 Feb 2012, 06:57
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 22 December 09




Si eu am GPL dar se pare ca adevarata problema este radiatorul din habitaclu sau caloriferul motorasele merg toate 3 , am gasit radiator cu 440 ron nou o sa il schimb ca n am ce face au fost si -29 grade! wacko.gif


--------------------
Renault Megane 2003 1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
katalyn03
post 3 Feb 2012, 09:00
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.345
Joined: 26 December 08
From: Craiova




era valabil pentru cei cu gpl
dar in general este caloriferul infundat, din cauza ca nu au bagat tot timpul apa distilata si antigel, au zis ca: "este vara si merge si cu apa de ce sa dea banii pe antigel daca ea pierde?"
antigelul are proprietati de ungere si este anticoroziv.
Bafta!


--------------------
Renault laguna 1998 1.6 16v - DJ 84 HRB
Schimb distributii (100 RON) si repar orice RENAULT.Dezmembrez Laguna 1 si 2, Megane 2, Safrane.....
TEL: 0766 34 18 99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 3 Feb 2012, 15:03
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Daca nu supar moderatorii si va pot ajuta cu niste preturi bune de tot pun link-ul de mai jos.Si pe mine m-a ajutat cineva cu acest link si am fost ff multumit,Am cumparat calorifer de 80 de lei(eu am megane scenic) si am caldura berechet acum.Gasisem cu 200 cu 300 lei chiar si cu 370...

http://www.autoeco.ro/piese-auto/RENAULT/L...ura-subcat-124/

This post has been edited by jas2: 3 Feb 2012, 15:03


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
katalyn03
post 4 Feb 2012, 18:21
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.345
Joined: 26 December 08
From: Craiova




inca o cauza posibila pentru caldura
busonul de la vasul de expansiune defect(daca dupa un anumit timp nu se intaresc furtunele de apa inseamna ca este supapa defecta la vasul de expansiune)
circuitul de apa trebuie sa fie sub presiune(max 0,4 bar), altfel nu circula suficient apa prin caforifer si radiator
bafta!


--------------------
Renault laguna 1998 1.6 16v - DJ 84 HRB
Schimb distributii (100 RON) si repar orice RENAULT.Dezmembrez Laguna 1 si 2, Megane 2, Safrane.....
TEL: 0766 34 18 99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CaLeDONis
post 4 Feb 2012, 23:25
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 30 December 09




salut... dupa ce anul trecut , am demontat si spalat bine radiatorul, anul acesta din nou dardai in masina...sad.gif am dat de cateva ori aer rece-cald rapid si parca adie o idee de aer cald dar prea putin... alte solutii?


--------------------
renault grand scenic 2012
never underestimate the power of stupid people in large groups!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hardinc
post 5 Feb 2012, 02:12
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 28 October 10
From: Slobozia/Ialomita




catalin , are sens ce spui. Si daca ma gandesc bine , cand am aerisit ultima oara , motorul era caldut si am deschis capacul la vasul de expansiune si nu mi s-a parut a fi sub presiune. O sa mai verific inca o data scotand uuuusor capacul cand e motorul la temperatura normala de functionare. Ar trebui sa faca fassss puternic nu ?


--------------------
Renault Laguna 1.1 1995, 1.8 RT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 5 Feb 2012, 22:06
Post #19





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Acum patru ani cand am cumparat masina,am schimbat termostatul.In bord statea la trei linii in loc de patru la temperatura lichid racire.Acum patesc la fel repet dupa patru ani.Am cumparat alt termostat si urmeaza sa-l schimb.Problema apare la arcul termostatului care se "moaie" si nu mai inchide repede .
Eu cred ca prima data trebuie verificata temperatura lichidului si daca este la 89 grade,api cautam alt defect.
Asta in general,la chestia cu climatronicul inclin sa cred ca s-a uzat o rotita de la comanda clapetei de aer.


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_gm1
post 6 Feb 2012, 14:25
Post #20


s_gm1


Group: Members
Posts: 120
Joined: 22 February 11
From: Cluj




Daca nu baga caldura nici dupa ce ati curatat radiatorul de caldura, eu personal recomand sa-l desfaceti dintr-un capat cu o surubelnita si un patent, caci inauntrul tevilor are spirale de cupru care sunt infundate cu un fel de mal/depuneri din motor, radiator fata si instalatia de racire. Eu le-am scos de tot (dupa indicatiile unui coleg forum-ist)si nu ma mai plang de frig...dar e indicat ca doar sa le curatam... Nici mie dupa ce l-am curatat 3 ORE nu baga caldura, doar la ventilator treapta 1 foarte putin. Am desfacut clapeta de rece/cald, bord, ventilator, aerisit, etc si pana la urma mi-am dat seama... sper sa va ajute. salutare.


--------------------
Renault Laguna 1998 cm3 - TO488BX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian cristi
post 8 Feb 2012, 18:12
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 17 November 11




pai unde se afla clapeta aia care face rece/cald?la renault laguna 1,climatronic si fara torpedou smile.gif... am aceeasi problema cu caldura,da un pic la inceput si asta numai cand turez motorul si apoi mai deloc...rdiatorul l-am curatat..dar degeaba.asa ca inclin ca e vorba de la clapeta aia,dar nu stiiu unde se afla.,..deci daca stie cineva sa-mi zica si mie...ca nu mai rezist cu heamurile infghetate inauntru:)multumesc


--------------------
renault laguna 1 1995.1800 benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magda
post 11 Feb 2012, 08:03
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 321
Joined: 4 November 10




inainte sa scot termostatul baga cat de cat caldura.dupa ce l am demontat nu mai baga deloc caldura.din cate vad nu are presiune pe furtune.am schimbat busonul de la vasul de expansiune.si tot nu are presiune.si dupa ce am schimbat termostatul cu unul sh mai nou imi da si apa afara din borcan.ramane sa schimb si termocupla.dar ma intreb de ce nu imi face presiune pe furtune...

11 Feb 2012, 08:04:
mai e o varianta pt caldura.sa nu mai imi functioneze climatronicul si sa ramana blocat de aer rece..

11 Feb 2012, 08:06:
radiatorul nu cred ca are cum sa fie infundat..teveile din masina sunt fierbinti.si inainte sa demontez termostatul baga ceva caldura..

11 Feb 2012, 08:10:
inainte de aceste operatiuni masinea mergea ok.radiatoarele deschideau ok.doar ca nu baga destula caldura. acum nu mai baga deloc.ma mancat undeva sa dau termostatul jos...si de aici probleme..cred ca mai mergeam cu ea pana la primavara.

This post has been edited by magda: 11 Feb 2012, 08:10


--------------------
renault laguna 1 v6 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CaLeDONis
post 11 Feb 2012, 09:10
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 30 December 09




-31 -32 (dupa termometrele din masini) grade la Suceava diminetile trecute sad.gif astazi sper sa prind un loc intr-o hala la un prieten cu spalatorie auto si sa dau din nou radiatorul jos... poate o sa dea caldura nebuna:( incep sa urasc laguna pe ger biggrin.gif


--------------------
renault grand scenic 2012
never underestimate the power of stupid people in large groups!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magda
post 11 Feb 2012, 13:33
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 321
Joined: 4 November 10




am rezolvat partial..am schimbat termocupla si acum deschide si e ok..mai am cu termostatul si cu caldura


--------------------
renault laguna 1 v6 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tanke
post 12 Feb 2012, 16:40
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 4 July 08




Am pățit și eu ceva asemănător, nu mi s-a încălzit mașina de la Oradea până la Cluj. La ceasul de căldură, acul era cel mult pe la jumătate. Înainte de a pleca am vrut să verific antigelul cu un fel de pipetă mai mare și a scăpat în rezervorul cu antigel un căpăcel de la chestia de măsurat antigelul. Să aibă asta vreo legătură? Înainte de asta, când dădeam la maximum căldura și ventilatorul, abia dacă puteai ține mâna în fața fantelor cu aer. În ceea ce privește aerul cald spre parbriz și cel din bord, și la mine e la fel, pe parbriz intotdeauna părea mai slab. Acum, am lăsat-o în adormire de fix o săptămână. In plus, tocmai acum când a venit iarna, nu-mi mai dezaburește luneta (la oglindă încălzește, dar pe geamul din spate, nu). Un sfat pentru încălzirea lunetei? Mulțumesc!


--------------------
Renault Laguna 1 1998, 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magda
post 12 Feb 2012, 18:55
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 321
Joined: 4 November 10




verifica firul din spate pt luneta..e pe undeva pe langa boxa..ceva mai jos..sa nu fie ars..asa era la mine.


--------------------
renault laguna 1 v6 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_gm1
post 14 Feb 2012, 11:04
Post #27


s_gm1


Group: Members
Posts: 120
Joined: 22 February 11
From: Cluj




CaLeDONis recomand sincer sa desfaci un capat de la radiatorul de caldura si o sa vezi ca e imbaxit/infundat rau. Degeaba sunt furtunele calde care intra in el, trebuie sa fie fierbinti de tot. Depinde ce apa/antigel ai bagat in el, dar in tevile de la radiator sunt inca ceva spirale de cupru care contribuie la mentinerea temperaturii si in ele se aduna mizeria si infunda radiatorul. La mine era asa, degeaba l-am tot spalat 3 ore... daca nu-l desfaci. Spor cool.gif


--------------------
Renault Laguna 1998 cm3 - TO488BX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
septimiu
post 14 Jan 2013, 21:56
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 23 May 11




buna, am o problema cu functionarea instalatiei de incalzire la laguna 1 '98, climatronic, 1.6 benzina

mentionez faptul ca baga caldura doar prin gurile de ventilatie din bord respectiv portiere, si la picioare vine doar aer rece (banuiesc ca de afara)

nu pot sa selectez climatronicul sa 'sufle' mai tare sau mai incet, el fiind blocat pe 'doua liniute' pe afisaj

pot sa setez temperatura, insa baga caldura puternic doar pe 'temp max', dar doar prin gurile din bord, indiferent ce selectez dintre butoanele climatronicului de pe randul de jos.

am incercat azi sa montez alt modul climatronic, insa are aceleasi simptome, deci modulul climatronic nu este defect
scuze k am fost 'lung' dar sper ca m'am facut inteles

a mai patit cineva asa?


--------------------
renault laguna 1 1998 - sm 06 udp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raul4you
post 15 Jan 2013, 12:30
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 12 August 11
From: galati




salut septimiu


schimba caloriferul din masina si ai sa ai o supriza mare

este infundat,si nu o sa il cureti doar cu apa si soda sau altceva, daca vrei sa-l cureti calumea ,decapseazal si scoate si foitele de cupru care se afla in el si dupa tragei o spalare calumea si ai sa fi uimit cata mizerie ai sa scoti din el

uite aici un link ca sa vezi despre ce este vb

http://www.reno.ro/caldura-t251954.html


chestia asta am patit-o si eu

bafta si sa ne ti la curent cu rezolvarea


--------------------
renault laguna1 1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zmmu
post 17 Oct 2016, 16:03
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 12 July 13
From: Ploiesti




Pentru Tubu, nu pot da pm aici pe forum "Salut am vazut mesajul destul de tarziu ...da am aeroterma veche numai ca este isor dezasamblata am facut tot felul de experimente incercand sa repar ceva la ea dar degeaba ...este si rebobinata si la fel nu am reusit mai nimic ...placuta cu comenzi este aproape grav avariata ...daca doresti eu ti-o trimit daca imi dai datele si suporti tu transportul"

This post has been edited by Zmmu: 17 Oct 2016, 16:18


--------------------
Renalut Laguna 1 phase 2 1.9 dti RXE 1999 - VA 1696 AJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 18:23
Dacia