Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare lamela strgatoare - model facelift, Cum se schimba........

SANDRINO
post 21 Mar 2008, 11:32
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Tutorial schimbare lamela cauciuc - stergatoare model nou - facelift

1 . Se cumpara 2 stergatoare tip lamela - eu am ales un model care avea si grafit si mizeria a fost mai mare.
2. Pe stergatoarele originale exista niste "clipsuri" de prindere din plastic ( din cate imi aduc aminte acestea exista doar la stergatorul mare) . Se scot cu atentie pentru ca vor fi refolosite. Cu un cutter se taie lamela de cauciuc veche si se scoate in asa fel incat sa nu ramana resturi de cauciuc ( mai ales in dreptul sistemului de prindere nituit) . Dupa aceasta cele 2 lamele de otel vor fi "eliberate". Daca se reuseste scoaterea "dopurilor" de plastic de la capete este indicata refolosirea lor pentru a pastra "originalitatea". La mine unul a fost spart si s-au potrivit "dopurile' de la stergatoarele noi. Depinde daca gasiti acelasi model. Daca mai vad pe undeva o sa anunt si "marca".
3. La stergatoarele cumparate se rupe cu un patent sistemul de prindere care este din plastic pentru a elibera lamela de cauciuc dintre lamelele de otel. Se trage usor lamela de cauciuc pentru a elibera capetele din plastic ( cele care ar putea fi refolosite). Nu am reusit sa aplic sistemul de prindere original dupa indepartarea sistemul de plastic de la stergatoarele noi deoarece lamelele de otel au niste tesituri si merg numai impreuna
4. Se fixeaza noua lamela de cauciuc intre lamelele de otel originale si se introuc capetele de plastic.
5. Se fixeaza ansamblul in sistemul de prindere nituit (original) . Cu 2 patente se strang lamelele de otel ( in plan vertical - sper sa intelegeti la ce ma refer) pina cand intra in sistemul de prindere nituit.
6. Pe stregatorul lung , la jumatatea distantei dintre cap si sistemul de prindere se fixeaza cele 2 "clipsuri" originale.


--------------------
RENAULT Kadjar Intens 1.3 140 EDC GPF - 2019 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jaxx1904
post 11 Jul 2009, 18:38
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 9 October 08




am vazut la Carrefour doar cauciucul care este in contact cu geamul. ala oare cum se monteaza ? se poate monta pe lamela deja existenta sau trebuie neaparat cumparate lamele potrivite pt M2?


--------------------
Renault Megane Sedan 2008 1.5 DCi 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 20 Jul 2009, 14:09
Post #3


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Ma gandeam si eu acum sa imi schimb stergatoarele. Pare complicat sa schimbi doar cauciucul.. dar nici nu vreau sa dau 200 ron pe stergatoare.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexjackal
post 2 Aug 2009, 19:39
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 17 October 07
From: bucharest




din cate inteleg eu chiar asta explica omul asta cum sa schimbi lamelele doar.....insa niste poze ar fi foarte bune


--------------------
Renault Megane II SEDAN phase 2 apr 2006 1.5 dci 80bhp euro 3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiani
post 8 Sep 2009, 13:18
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 26 September 08




Super simplu...cel mai mult m-am chinuit sa scot sistemul de prindere de la stergatoarele noi (cumparate din carrefour - 7 lei bucata biggrin.gif )...problema e ca noile stergatoare nu stau fix si din acest motiv sterg foarte prost si fac si foarte multa galagie...dar pentru pretul lor sunt super ok... biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 2006 Estate 1.5dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 10 Sep 2009, 00:29
Post #6


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




QUOTE(andreiani @ 8 Sep 2009, 13:18)
Super simplu...cel mai mult m-am chinuit sa scot sistemul de prindere de la stergatoarele noi (cumparate din carrefour - 7 lei bucata  biggrin.gif )...problema e ca noile stergatoare nu stau fix si din acest motiv sterg foarte prost si fac si foarte multa galagie...dar pentru pretul lor sunt super ok... biggrin.gif
*


Pai stai putin, tu de ce ti le-ai mai schimbat daca astea noi fac galagie si nu sterg deloc bine?


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiani
post 11 Sep 2009, 14:45
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 26 September 08




Scuzele mele...sterg doar prost (cuvantul foarte nu trebuia folosit)...oricum sterg mai bine decat cele originale care le avea masina cand am cumparat-o...si repet...pentru cat au costat sunt ok...poate pe viitor ma voi indura sa dau 150 ron pe un set de stergatoare de la Bosch sau Valeo... biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 2006 Estate 1.5dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Blanca
post 11 Sep 2009, 22:29
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 24 October 06
From: Bucuresti




Am reusit si eu dupa un an de chin cu stergatoarele originale,aproape coapte de vreme, sa montez in locul lamelelor vechi doua lamele noi luate din Carrefour. Am aplicat metoda Sandrino si mi-a reusit cu brio.Sterg bine, sunt fixe si nu fac zgomot. Sa vedem acum cat timp.Au costat impreuna 12lei iar montajul lor a durat cca 30min.Cele originale costa totusi prea mult dar este adevarat sunt rezistente: pe mine m-au tinut 2 ani .


--------------------
Renault Megane Estate 2006 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 13 Sep 2009, 11:29
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Cum se dau jos cele originale la facelift? Am vazut o clema in partea de jos, am tras de ea, dar tot nu iese stergatorul dupa brat.

EDIT: Hai ca am rezolvat, am tras mai tare smile.gif

This post has been edited by bonzai: 13 Sep 2009, 15:34


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 14 Sep 2009, 08:24
Post #10


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Schimbat si eu stergatoarele la megane. De fapt mi-am luat doar benzile de cauciuc si le-am fixat acolo cu niste cleme metalice care erau deja la capete. Cele vechi se scot cu o lama smile.gif
Toata afacerea 2 RON + maini murdare. Acum sterge ca nou si zic eu ca merita sa le schimb si lunar daca mi se strica, dar nu prea cred.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 5 Nov 2009, 15:48
Post #11


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




am invatat si eu cum se scot. o sa trec prin carrefour sa cumpar lamele de flat blade daca oi gasi si dupa aia poate fac niste poze.

mi-am rupt clema de la stergatorul din dreapta, cea care trebuie trasa ca dupa aia sa poti scoate stergatorul. exista vre-un risc daca o pun la loc asa? mi-am pus oricum altul la care am schimbat lamela(cel cu care a venit masina), dar astalalt e mai nou si sterge mai bine decat cel la care am inlocuit cauciucul.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 7 Nov 2009, 01:13
Post #12


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




am schimbat acuma la un stergator, de incercare pe cel lung cu o lamela noua.
am schimbat-o pe cel scurt cu una nefolosita deloc si a stat un an in portbagaj, si stergea binsor la intoarcere dar nu la dus.

m-am folosit de indicatiile lui sandrino, foarte utile!

la stergatorul vechi, daca nu mai vrei deloc lamela aia, o tai cu un cutter din varf, pe o parte, iar cealalta se va jupui foarte usor si va elibera capacelele din capat(1 - 2)

mentionez ca pusesem niste lamele de stergatoare normale ca sa exersez.

de asemenea se vor elibera clipsurile de pe jumatati la cel lung.

la stergatorul nou se observa pe ce parte este creasta stergatorului de deasupra. ea trebuie sa fie pe dreapta ca sa fie aerodinamica( 3 ). la stergatorul nou se trage cu patentul de capacelele din capat ( 4 ). Se rup cu un cleste clemele de prindere ale manecii(si cu una e bine), nu stiu cum sa ii zic( 5-6 )

se scoate lamela de cauciuc dintre cele de metal ( 7-8 ). eu uitasem ce marime e cel mare la megane si cel mic, asa ca am luat 2 de 26 cm parca cu 10 lei din real. am taiat sa fie cam cu 2-3 cm mai scurta lamela de cauciuc pe fiecare capat fata de cele de metal.

se fixeaza lamelele de metal pe ultimul canal al celei de cauciuc, aveti grija sa puneti acea creasta pe partea concava a lamelelor de metal( 9 ). Fixarea lamelelor pe cea de cauciuc impreuna cu fixarea capacelelor va fi cea mai grea parte.

dupa ce ati pus capacele trebuie sa ordonati creasta astfel incat sa aiba curbura spre dreapta fata de manusa( 10 ).

Ca sa bagati lamelele in manusa e mai greu pentru ca o sa aiba o grosime mai lata decat a sinei pe care se baga. pentru asta se strang cu un patent cele doua lamele de metal astfel incat sa poata fi fortate in sina. Se gliseaza mai intai pe o sina, si dupa aceea se strange ca sa poata fi bagata( 11 ). ideal ar fi sa fie strans cu 2 clesti ca sa se stranga uniform, astfel cum am facut eu am riscat sa imi scape totul, dar va trebuie ajutorul cuiva.

cele doua clipsuri de pe jumatati se pot pune la sfarsit, sunt destul de elastice si trebuie sa aveti grija astfel incat creasta sa nu fie incalecata.

maine le voi incerca sa vad cum se strang.

rog pe cineva daca poate sa imi aranjeze pozele in interiorul textului ca sa fie mai usor de urmarit, deoarece nu stiu cum se face.

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 7 Nov 2009, 01:34

Attached thumbnail(s)
P1050699.JPG ( Size: 40.93k ) Number of downloads: 9819
P1050712.JPG ( Size: 51.03k ) Number of downloads: 10852
P1050701.JPG ( Size: 43.53k ) Number of downloads: 10710
P1050703.JPG ( Size: 40.18k ) Number of downloads: 10634
P1050704.JPG ( Size: 56.54k ) Number of downloads: 10615
P1050705.JPG ( Size: 56.77k ) Number of downloads: 3503
P1050706.JPG ( Size: 52.44k ) Number of downloads: 3480
P1050707.JPG ( Size: 50.33k ) Number of downloads: 3417
P1050709.JPG ( Size: 41.02k ) Number of downloads: 3370
P1050711.JPG ( Size: 52.83k ) Number of downloads: 3378
P1050710.JPG ( Size: 111.13k ) Number of downloads: 3287


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SANDRINO
post 9 Dec 2009, 09:38
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Dupa mai bine de 1 an intru in acest tutorial si vad ca informatiile mele v-au fost folositoare. Ma bucur daca v-au ajutat, si, felicitari colegilor care au perfectionat tehnica si au venit cu poze.


--------------------
RENAULT Kadjar Intens 1.3 140 EDC GPF - 2019 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 9 Dec 2009, 10:59
Post #14


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




am uitat sa spun ca lamela veche poate fi taiata numai daca nu puteti scoate capacelele din capat, dar daca strangeti cu patentul bucatile de otel, cred ca ies mai usor capacelele. sau puteti chiar sa trageti cu patentul de ele, dar e mai riscant.

sper sa gasiti voi modelul potrivit de lamele de cauciuc pentru ca eu nu am gasit unul bun.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_tomaro
post 8 Mar 2011, 21:57
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 19 November 08




lucru tziganesc. cele cumparate cu 4 ron sunt mult mai subtiri, si nu este deloc stabil noul angrenaj. trebuie musai sa gasesti bucata de cauciuc identica cu cea originala. asta e cheia! fara asta nu faci decat sa carpesti...stie cineva de unde putem lua cauciucul identic cu cel original?


--------------------
Renault Megane 2008 2.2 Privilege 1.6 16V - PH 15 MTM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 8 Mar 2011, 22:15
Post #16


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Alea de le-am luat eu erau vreo 12-15 lei bucata si intrau foarte bine intre lamelele de metal. Am dat si de altele mai subtiri.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_tomaro
post 8 Mar 2011, 22:18
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 19 November 08




aha...deci se gasesc...merci, o sa mai caut. mai tremura nasol la stergere?


--------------------
Renault Megane 2008 2.2 Privilege 1.6 16V - PH 15 MTM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 8 Mar 2011, 22:22
Post #18


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Depinde de lamela. Am auzit de bine de niste lamele flat-blade facute de Carrefour dar n-am luat pana acum. Am folosit o lamela de la Real si scartaia mai discret la inceput dar isi revenise si nu stergea chiar bine dar era mai bine decat cel vechi. L-am folosit din aprilie anul trecut pana acum 2 luni pe Clio. E o loterie cu stergatoarele astea...

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 8 Mar 2011, 22:23


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorriinn
post 24 Sep 2011, 15:42
Post #19


Romania Trotter


Group: Members
Posts: 355
Joined: 20 February 07
From: Craiova




am folosit si eu metodele de mai sus si a mers perfect...maxim 10 minute. stergator am cumparat unul din carrefour ambalaj gri pe la 9 lei.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 Expression 1.6 - PH .. ...
Uimit de ce vad pe strada...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sandokan85
post 27 Sep 2011, 14:36
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 21 May 08




Pentru cei care vor si video cum se pot schimba cauciucul de la stergatoare:




Bafta multa


--------------------
Megan II 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Siguro
post 25 Apr 2012, 17:45
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 18 April 12




am incercat si eu sa schimb lamelele (am cumparat ceva din cora la 5 lei insa erau subtiri si de proasta calitate -firma ro group). eu unul nu am reusit. daca poate spune cineva ce tip de lamele a cumparat si de unde. eu ma gandeam la un stergator normal si sa ii scot lamela - lamela ce pare mai rezistenta decat asa zisele refiluri. daca a mai incercat cineva cu lamele (eventual marca winny biggrin.gif ). multumesc anticipat.


--------------------
no - 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tisoza
post 6 May 2012, 08:08
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 13 January 09




QUOTE(Siguro @ 25 Apr 2012, 17:45)
am incercat si eu sa schimb lamelele (am cumparat ceva din cora la 5 lei insa erau subtiri si de proasta calitate -firma ro group). eu unul nu am reusit. daca poate spune cineva ce tip de lamele a cumparat si de unde. eu ma gandeam la un stergator normal si sa ii scot lamela - lamela ce pare mai rezistenta decat asa zisele refiluri. daca a mai incercat cineva cu lamele (eventual marca winny biggrin.gif ). multumesc anticipat.
*




chiar, acum ca s-a redeschis subiectul, pe unde ati mai gasit niste lamele care sa le pot folosi pentru "refill", pentru ca din ce am cautat in ultimul timp nu am reusit sa gasesc nimic de folosinta...


--------------------
Renault Mégane Sedan - Authentique 1,4 16 V 100 CP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danvizi
post 1 Jul 2012, 10:36
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 5 January 12
From: Slatina




QUOTE(bonzai @ 13 Sep 2009, 11:29)
Cum se dau jos cele originale la facelift? Am vazut o clema in partea de jos, am tras de ea, dar tot nu iese stergatorul dupa brat.

EDIT: Hai ca am rezolvat, am tras mai tare smile.gif
*



Cum se da jos stergatorul pana la urma?
Are o clema in partea de jos da le mine e cam dura. Am apasat de eu si nu se misca deloc stergatorul, mi-e sa nu-l rup. Cum se face mai exact. Un tutorial sau un link ar fi excelent. Multumesc.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci 86 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soare_body
post 2 Jul 2012, 15:36
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 468
Joined: 10 July 10
From: Bucuresti




Nu se apasa pe clema, ci se trage de ea "in jos", dar cu o oarecare grija sa nu o rupi si apoi tragi (se poate intampla sa iasa foarte foarte greu, proceed with caution & pacience).

A gasit cineva un tip potrivit de lamele refill, cum sunt acelea din videoclip? Eu am doua seturi la care trebuie schimbate lamelele dar nu stiu catre ce sa ma orientez, ochiometric nimic nu pare adecvat.


--------------------
Renault Megane 2 2007 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soare_body
post 9 Jul 2012, 12:42
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 468
Joined: 10 July 10
From: Bucuresti




Fugiti la Carrefour si cumparati stergatoare Procar aero (ambalaj gri). Identic cu Valeo, difera doar mecanismul de prindere si faptul ca nu gasiti dimensiunea de 45cm si va trebui sa va apucati sa scurtati lamela de cauciuc si sa interschimbati lamele de otel. La cel de 60cm este mai simplu, doar am schimbat mecanismele intre ele, fara sa le mai desfac. Plasticele din capetele stergatoarelor sunt compatibile, la fel si clemele de fixare a lamelelor.


Durata operatie: 10min.
Pret: 6,9lei/buc - orice dimensiune.

Am schimbat doua seturi diferite, se potrivesc perfect, sterg perfect deocamdata.

Metoda cea mai usoara este sa apasati lamelele de otel, progresiv si cu incredere, cu un patent pana ce lamelele se vor "forfeca". Cauciucul nu va fi taiat in ciuda forfecarii (de unde si ghilimelele). Mecanismul se poate elibera cu mana, fara a avea nevoie de surubelnite si alte nebunii precum in videoclip. La remontarea mecanismului, daca nu reusiti doar cu mana, utilizati iarasi patentul.

Succes!

This post has been edited by soare_body: 9 Jul 2012, 12:43


--------------------
Renault Megane 2 2007 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danvizi
post 27 Oct 2012, 17:09
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 5 January 12
From: Slatina




QUOTE(soare_body @ 9 Jul 2012, 12:42)
Fugiti la Carrefour si cumparati stergatoare Procar aero (ambalaj gri). Identic cu Valeo, difera doar mecanismul de prindere si faptul ca nu gasiti dimensiunea de 45cm si va trebui sa va apucati sa scurtati lamela de cauciuc si sa interschimbati lamele de otel. La cel de 60cm este mai simplu, doar am schimbat mecanismele intre ele, fara sa le mai desfac. Plasticele din capetele stergatoarelor sunt compatibile, la fel si clemele de fixare a lamelelor.
Durata operatie: 10min.
Pret: 6,9lei/buc - orice dimensiune.

Am schimbat doua seturi diferite, se potrivesc perfect, sterg perfect deocamdata.

Metoda cea mai usoara este sa apasati lamelele de otel, progresiv si cu incredere, cu un patent pana ce lamelele se vor "forfeca". Cauciucul nu va fi taiat in ciuda forfecarii (de unde si ghilimelele). Mecanismul se poate elibera cu mana, fara a avea nevoie de surubelnite si alte nebunii precum in videoclip. La remontarea mecanismului, daca nu reusiti doar cu mana, utilizati iarasi patentul.

Succes!
*



La cele Pro Car Aero sectiunea este identica cu cele originale??? Sau sunt fara aparatoarea de sus?
In alta parte nu se gasesc?

Attached thumbnail(s)
PA270101.JPG ( Size: 1.38mb ) Number of downloads: 1626


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci 86 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soare_body
post 28 Oct 2012, 11:06
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 468
Joined: 10 July 10
From: Bucuresti




Da, este la fel in sectiune. Partea de sus si lamela propriu zisa sunt un intreg, ca si la valeo. Ale mele scartaie deja..deci nu sunt asa calitative..dar depinde si cum ai norocul. O sa vad daca mai gasesc si altceva si va tin la curent.

PS: am gasit si de 45cm intre timp, tot procar aero.

This post has been edited by soare_body: 28 Oct 2012, 11:08


--------------------
Renault Megane 2 2007 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danvizi
post 3 Nov 2012, 19:00
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 5 January 12
From: Slatina




Azi am gasit si eu modelul respectiv. Exista in Auchan si in Real in Craiova, dar ar trebui sa aiba in toata reteaua. Preturi intre 8 si 10 lei bucata. Lama este identica 100% cu originalul. Sterge impecabil si fara zgomot. Sa vedem cat tine. La banii astia prefer sa le schimb si de 2 ori pe an si tot iesi mai ieftin. Am refolosit sistemul de prindere de pe cel original (are tapla unde vin fixate lamelele din metal).
Ramane sa vedem fiabilitatea. numai bine.

Attached thumbnail(s)
AeroFlat.jpg ( Size: 2.34mb ) Number of downloads: 941


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci 86 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valisoara
post 13 Jan 2013, 17:56
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 17 January 07




Dragilor, cand am vrut sa scot lamelele vechi, am rupt clema de la una. Deci, cumparand si eu Procar Aero, acum tb sa le pun cu tot cu sistemul de prindere. Dar nu merge, cel putin eu nu m-am priceput. Poate cineva sa puna aici un tutorial cum sa prind acele lamele Procar? Pe ambalaj sunt niste desene dar care fac referire la tijele curbate la capat, pe cand al meu Megane 2 are tije drepte la capat.

Multumesc,


--------------------
Megane Sedane 2.2 Lux Privilege 1,6 16V 110 CP Dec.2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nasu
post 23 Jan 2013, 21:19
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 14 January 08




QUOTE(valisoara @ 13 Jan 2013, 17:56)
Dragilor, cand am vrut sa scot lamelele vechi, am rupt clema de la una. Deci, cumparand si eu Procar Aero, acum tb sa le pun cu tot cu sistemul de prindere. Dar nu merge, cel putin eu nu m-am priceput. Poate cineva sa puna aici un tutorial cum sa prind acele lamele Procar? Pe ambalaj sunt niste desene dar care fac referire la tijele curbate la capat, pe cand al meu Megane 2 are tije drepte la capat.

Multumesc,
*




Si eu am rupt clemele incercand sa scot lamele. Aveti idee cum mai pot fi scoase lamele acum?


--------------------
Megane Bicorp 1.6 16V 2007 Dynamique - Super multumit de ea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 08:25
Dacia