Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scaune ISOFIX, Ce parere aveti de Chicco Key-1?

FISICHELU
post 9 Apr 2006, 09:05
Post #1


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




Am vazut scaunul intr-o reclama, si mi s-a parut super tare. Avea tetiera si centura de siguranta adaptabile dintr-o clapeta, astfel fiind "valabil" de la 9 la 18 kg. Asta ar insemna de la 1-4-5 ani.In curand o sa fiu Boo-Boo Dad, asa ca, cine se pricepe mai bine si e "trecut "prin distractia cu alegerea scaunului pentru copii, da' si mia o impresie!


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 9 Apr 2006, 21:03
Post #2


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




Nici un tatic? C'mon!


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 9 Apr 2006, 21:05
Post #3


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




Am gasit si un pret....in jur de 7mil...Cred ca o sa-l duc pe ala micu' in portbagaj...
Ok, sau alt scaun care sa nu fi facut probleme! Ca stiu ca au fost situatii in care dupa 3 luni nu mai aveai ce sa faci cu el ca nu ma iincapea plodu'!


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 10 Apr 2006, 09:57
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




salut,

Eu am luat acum catva timp din Selgros un scaun auto Meggy. Este facut din polistiren, are o husa care se scoate si se spala, spatarul este detasabil, asa ca poti sa-l folosesti si cand copilul este mai mare si ai nevoie doar de un inaltator. Si ceea ce este f.important, nu incorsetezi copilul intr-o gramada de centuri. A costat cca. 600.000 lei vechi. Adevarat insa ca nu se poate folosi la copii sub un an. Insa peste un an (cand stau bine in fund) e OK. Eu il folosesc de cand avea fiul meu un an. Acum are 2 ani si 5 luni si s-a obisnuit foarte bine cu el, stie sa-si puna centura singur. Il tin de obicei pe locul din mijloc spate.


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 10 Apr 2006, 15:42
Post #5


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




In primul rand sa-ti traiasca si sa fiti sanatosi cu totii!
Merci pentru informatie, eram in cumpana si nu stiam daca merita investitia cam babana pe un scaun auto de copil...Cred ca pana la un an o sa ii iau o scoica.
Merci.


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xexe
post 10 Apr 2006, 15:56
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 11 November 04
From: Bucuresti




sanatate si nastere usoara
eu ce pot sa-ti zic despre mine:
fata mea are acum 5luni juma'
primele 3-4 luni n-am iesit cu ea cu masina.
apoi am inceput sa mergem la controale/doctor (primele iesiri) si am folosit cu succes landoul carutului (am un carucior TRIO parca ii zice de la chicco care are carut, scoica de masina, landou si sacde spate).
pana acum scoica o folosim doar in casa, in masina inca cu landoul dar cred ca o s-o scutim dupa 6 luni si o sa folosim scaunelul asta de masina (scoica) care se pune cu spatele la dir. de mers si se prinde cu cureaua masinii prin niste ghidaje speciale.
scaune din aste mai smechere cred ca dupa 1 an 1 an jumate.


--------------------
-------------------------------------
Scenic II 1.5 dCi, 2005, 101 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 10 Apr 2006, 16:04
Post #7


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




Cat a fost caruciorul?


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianpurcarin
post 10 Apr 2006, 20:39
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti(Gorjului)




foarte bine fisichelule ca ai deschis topicul asta ca si pe mine ma asteapta un eveniment de genul asta si la un moment dat o sa trebuiasca sa fac si eu o investitie in asa ceva
Scaun cu trei module cum era vorba mai sus am vazut eu in cora acum vreo saptamana dar din pacate nu mai stiu cat costa; in orice caz era la "oferta"


--------------------
Renault Megane II Sedan 2005, Influence
1,5DCI, 100CP, Vert Cuivre, iunie 2005
Suzuki GSR600
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex04
post 10 Apr 2006, 21:56
Post #9


zzzzzzzzz...


Group: Members
Posts: 122
Joined: 4 January 05
From: Tineretului, Bucuresti




bine a-ti venit in club

eu sunt deja la al doilea bebe asa ca pot sa-ti spun din experienta mea ca scaunul de masina il folosesti la drum lung sau daca te sui singur in masina doar cu bebele, in rest pe distante scurte in oras daca are cine sa-l tina e mai bine de tinut in brate

eu am avut pina pe la 10 luni un "scaun auto" dar mai corect se cheama cos deoarece copilul sta mai mult culcat pe spate decit in fund (marca CAM model Bye-bye) cumparat cu 3,3 mil cred
dupa 10 luni nu a mai fost chip sa-l tin in cos ca zbiera de oftica ca sta pe spate si nu vede ce se intimpla in fata
cosul asta am uitat sa-ti spun ca nu se monteaza decat pe bancheta din spate si copilul sta cu spatele la directia de mers, poate fi montat si pe locul din fata dar mi s-a parut riscant chiar daca dezafectam airbagul
cosul mai poti sa-l folosesti si in casa pentru servit masa, sta copilul in el ca un "pasa" si nu prea poate sa miste in front cat e mai mic

acum il vand pt ca pustiul nu mai incape in el (are 13kg)
si intentionez sa-i fac un up-grade, sa cumpar un scaun Chicco Race grupa 1 (9-18kg)

oricum ii dorim mamicii nastere usoara si multa sanatate
bafta viitorilor tatici si mamici


scaun_auto_race.jpg ( Size: 29.05k ) Number of downloads: 1201
DSC03404_resize.JPG ( Size: 161.77k ) Number of downloads: 1170
DSC03405_resize.JPG ( Size: 137.4k ) Number of downloads: 1096


This post has been edited by Alex04: 10 Apr 2006, 22:00


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004
1.6 16V - 115cp
Confort Privilege
Clima - Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 11 Apr 2006, 08:03
Post #10


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




M-am uitat dupa carucioare si am vazut unul dragut care avea si landou- puteam sa il iau cu mine la plimbare sau sa il montez la masina. 3.3 mil.
Asta cred ca va fi primul pas. Dupa aia , o sa caut si un scaunel.
Am citit un articol pe net scris de o firma suedeza care se ocupa de crash teste (s-ar putea sa fie vorba de testele pe care le fac Volvo...) si care au mai multe "incercari" la care sunt supuse masinile (inclusiv lovirea din spate- lucru care la Euro NCAP nu e) si care recomandau pozitionarea scaunului copilului cu spatele la directia de mers.Cica ar fi cea mai sigura- socul suportat prin extensia brusca a capului oprita de spatarul scaunului ar fi mai redus decatsocul produs prin flectarea capului inainte. Si totusi, revin: ei au introdus si testele cu izbitura din spate... blink.gif


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 08:07
Dacia