Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scartait enervant geamuri electrice, scartaie geam

caty2k
post 13 Jul 2010, 20:29
Post #1


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Am o problema cu masina mea, la revizia de 1 an de zile am fost sa schimb ce era de schimbat + un scartait extrem de enervant la macaraua de la geamul stanga fata ... desfac usa cu mecanicul(prieten) si ne uitam la ea ... sina pe care se deplaseaza geamul trebuia unsa ca sa nu mai scartaie, toate bune si frumoase, o facem si o punem la loc.

De o saptamana aceeasi chestie, iar a inceput sa scartaie macaraua minune ( macaraua la megane 3 este in X ). Ce sa fac? sa o ung odata la 3 luni sau sa cer schimbarea ei ?? E foarte stresanta!!!!


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valy1
post 13 Jul 2010, 23:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 6 October 08




Mie imi scartaie amandoua geamurile de pe fata sad.gif . Ma duc curand sa fac o vizita la Reno.


--------------------
Renault Megane 2007 80cp - B xx xxx
Renault Megane 3 1.5 dCi 105cp , Dynamique , Noir Nacre.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jim Onnaca
post 14 Jul 2010, 09:50
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 9 July 10




Ce intrebare! biggrin.gif

Evident ca sa ceri schimbarea ei si NU sa stai tu s-o ungi. Acum, depinde cat de tare ceri daca ti-o schimba sau nu.

Ma mir ca ai stiut s-o ungi dar nu s-a rezolvat definitiv... probabil ca e o problema de izolare? La mine la 1200 km nu scartaie inca.


--------------------
Renault Megane 3 2010 Sporty Dynamique 1.4 TCe - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 14 Jul 2010, 10:47
Post #4


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Eu am circa 12000 km cu ea si vechime 1an si 3luni. Daca de acum incepe ... o sa ma streseze pentru totdeauna!

Valy1: poate mergem aman2 sa le aratam ca e ceva des intalnit ... smile.gif

Jim Onnaca: Am dat fata de usa jos, am scos capacul de plastic lipit pe usa si am uns sina de rulare a geamului ... prea greu nu e, dar trebuie sa ai rabdare, mai ales cand pui fata de usa la loc smile.gif

This post has been edited by caty2k: 14 Jul 2010, 10:49


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22spy
post 16 Jul 2010, 13:06
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 15 December 09




am si eu aceeasi problama la M III cu geamurile din fata, scartiie ff tare in special cand au praf pe ele face 1 an luna asta si are 19000km
la vechea masina au inceput sa scartiie pe la 7 ani si 150 000 km


--------------------
renault megan III 2009 DIESEL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 16 Jul 2010, 13:09
Post #6


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




are cineva poze cu macaraua de la megane 3? sunt curios daca este la fel ca pe megane 2...daca este tot acelasi principiu...este clar...sa strangeti bani din timp... tongue.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 16 Jul 2010, 16:58
Post #7


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Din cate am inteles macaraua la M3 este in forma de X (sau asa era la fluence?). La mine nu sunt unse deloc (proabil pentru ca atunci cand mi-au schimbat-o pe cea din dreapta nu au mai catadicsit iar atunci cand am schimbat-o pentru prima oara pe cea din stanga nu am mai avut rabdare) si nu scartaie. Sa va uitati si la chederele alea care fac contact cu geamul in dreptul portierei sa fie cat de cat curate, nici sa nu zgarie geamul cu nisip sau cine stie ce.
Am un prieten cu un papuc si ii scartaie geamurile de zici ca baga cineva unghiile pe tabla de la scoala, sper sa nu aveti si voi acelasi sunet biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 16 Jul 2010, 20:48
Post #8


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




SorinCT eu cam acelasi sunet il am ... ma scartaie pe creier ... adevarat, la megane 3 macaralele sunt in X, ceva mai bun mai bun dar prost calitativ.

Tot mai buna era macaraua clasica, 100% nu scartaia ca astea dupa 1 an.

La mine plasticele alea de la geam, le curat odata la saptamana ca sa fiu sigur ... si mai rau face ... aia de la service au zis sa nu le deschid cand ploua sau cand sunt pline de praf ... iar la cum e traficul din bucuresti, daca esti fumator(ca mine), ia de abtine-te ... cat sa rezisti ? biggrin.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 16 Jul 2010, 22:13
Post #9


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Nu e vorba sa te abtii de la fumat dar mi se pare absolut idiot tipul care a spus sa nu deschizi geamul cand ploua sau e praf. Ajungi sa nu il mai deschizi niciodata pentru ca singura data cand e curat chederul e dupa ce speli masina si atunci nu lasi geamul jos ca se murdareste biggrin.gif
Trebuie studiata problema, uns plasticul care tine geamul fixat de macara si rola pe care culiseaza cablurile. La M2 rola din cate am vazut nu se unge dar una din cele 4 cam scartaie la mine la geamul din stanga spate dar nu ma deranjeaza atat de tare.
Aflati intai de la ce e, de la chederele alea sau de la macara.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiszex
post 18 Jul 2010, 06:43
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 1 July 09




si la mine, pe partea soferului scartaie geamul. e ceva tipic, ma deranja rau de tot inainte, acum m-am obisnuit. eu zic ca e de la prea mult praf. cand e vremea ploioasa si las geamul jos ori nu se mai aude scartaitul, ori se aude foarte putin.


--------------------
renault megane 3 2009 expression - CL 69 ZEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 19 Jul 2010, 09:18
Post #11


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




SorinCT eu stiu care e problema. De la chedere nu e, dar astea sunt enervante in felul lor, retin foarte mult praf iar dupa spalare daca deschizi geamul si-l inchizi la loc e la fel de negru ca inainte de a-l spala smile.gif .

Scartaitul e de la sina pe care ruleaza rotitele de la macara, e din aluminiu mi se pare, iar ca sa nu mai scartaie, data trecuta mi-au pus vaselina pe el. Eu o sa desfac singur azi masina, o sa o ung cu vaselina de rulmenti, sa vad daca rezista mai mult decat vaselina cu care mi-au dat ei.

Sincer sa fiu, nu am atat chef incat sa desfac fata de usa odata la 3 luni radmasa.gif

This post has been edited by caty2k: 19 Jul 2010, 09:19


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lau_swat
post 19 Jul 2010, 09:34
Post #12


Membru si atat


Group: Members
Posts: 405
Joined: 7 September 05
From: Timisoara




Si la mine scartaie, dar nu tot timpul, la mine scartaie cand sta in soare toata ziua, o sa merg si eu in curand la revizie si le zic sa se uite sa vada care ii treaba, dar totusi parca nu as vrea sa dea fata de la usa jos...


--------------------
Renault Megane III dynamique 1,6 16V
Ce tie nu-ti place altuia nu-i face
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 19 Jul 2010, 11:21
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Nu va apucati sa umblati acolo pentru ca nu are sens. Scartaie din cauza prafului si pana la urma o sa inceteze singura.

Toate masinile care circula prin ro. fac asa. La skoda unui bun prieten este o adevrata simfonie cand folosesti geamurile smile.gif

Problema este -> prea mult jeg si nu are nici o legatura cu macaraua geamurilor. Se strange mizerie la chedere + tampoanele de plastic pe care stau geamurile in interiorul usii.

Daca va duceti la service o sa va alegeti decat cu un desfacut al usii + un evetual curatat iar dupa cateva saptamani o sa faca la fel.



--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 19 Jul 2010, 11:37
Post #14


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




La mine scartaia ca naiba doar cand statea la soare. Iarna nu avea nicio treaba. Totusi, vara asta a inceput cu caldura mare din iunie asa ca m-am hotarat. Am desfacut fetele usilor (sofer si pasager ca in spate le deschid prea rar) si am uns cu vaselina si WD-40 pe unde nu se putea ajunge. S-a facut liniste deplina. De fapt, acum se aude vaselina clipocind cand urci geamul. Banuiesc ca o sa dispara cu timpul...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 19 Jul 2010, 13:27
Post #15


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Daca ai identificat problema la cei 4 scripeti nu cred ca e o idee rea sa ii ungi cu ceva vaselina sau ulei pentru mecanisme fine.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 26 Jul 2010, 12:23
Post #16


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Adevarat ... era de la praf ... de aceea am folosit 1 tub de curatat si 3kg de vaselina ... din cauza prafului ... nu ? radmasa.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valy1
post 4 Aug 2010, 20:33
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 6 October 08




Maaaari mecanici astia de la reno.

Geamul de care s-au "ocupat" , cel de la sofer , se ridica cam de 2x mai greu decat cel de pe dreapta , e mereu plin de vaselina si mai si scartaie !!!! + ca nu s-au ocupat de stropitoarea de pe spate care nu mai pulverizeaza cum trebuie , desi le-am spus. Ii pun sa imi schimbe si usa daca e nevoie numai sa revina la normal.

De ala de pe dreapta le zic sa nu se atinga , deja imi place cum scartaie mad.gif .


--------------------
Renault Megane 2007 80cp - B xx xxx
Renault Megane 3 1.5 dCi 105cp , Dynamique , Noir Nacre.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 4 Aug 2010, 20:38
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Io v-ma zis smile.gif

Majoritatea masinilor la 20-50000km rulate in ro. in care am avut onoarea sa ma urc aveau pb. cu gemurile si banuiesc ca toate din cauza prafului smile.gif


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 6 Aug 2010, 09:46
Post #19


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Eu am 13.000km cu masina, prima oara scartaitul a inceput prin primavara la 8.000km ... la 10.000km deja ma scartaia pe creier si am fost cu ea la reprezentanta ... mai bine nu ma mai duceam, ca la ce scandal a iesit ... ca nu are domne nimic, ca asa scartaie ele ...

Observatie facuta: Sunt fost posesor de logan din 2005 pana la sfarsitul lui 2008 ... in 3 ani si 75.000km de ce nu au scartait geamurile?? Raspuns: pauza ... n-au mai zis nimic!!


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V10
post 6 Sep 2010, 19:26
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 5 June 08




Salutare,

Si eu am un scirtait, sa-i spunem asa, la geamul din stanga fata. Este un scirtait mai gros nu ceva strident. A aparut in vara asta si se manifesta numai dupa ce sta masina in soare.

Ca sa nu mai deschid un alt topic expun aici un alt fel de scatait care pe mine ma streseaza cu mult mai mult. Se pare ca vine de undeva din zona rotii stanga fata, este un scartait foarte ascutit (ma refer la frecventa sunetului, o frecventa f. ridicata) si cu o durata scurta (sub o secunda) atunci cind roata trece peste anumite denivelari (de exemplu o cocoasa din aia care te obliga sa reduci viteza trecuta cu o viteza de 30-35km/h). Presupun ca este de la roata stanga fata dar nu sint sigur, e foarte greu de localizat sursa. Astept urmatoarea revizie sa mai trag de una alta pe sub ea. Sper sa nu fie de la vreo articulatie asa de repede. Rog colegii de forum, daca a mai patit cineva asa ceva si a gasit sursa sa imi spuna si mie.

Sa auzim numai de bine.

This post has been edited by V10: 6 Sep 2010, 19:26


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 6 Sep 2010, 20:01
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




momentan nici o problema decat ca ii place benzina. Acum la 380km de la ultima resetare (250km- extraurban) am consumul mediu 7,8.
Viteza medie nu o stiu dar undeva pe la 40km/h cred ca se invarte.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_1st
post 6 Sep 2010, 20:14
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 28 May 10
From: Galati




QUOTE(V10 @ 6 Sep 2010, 19:26)
Ca sa nu mai deschid un alt topic expun aici un alt fel de scatait care pe mine ma streseaza cu mult mai mult. Se pare ca vine de undeva din zona rotii stanga fata, este un scartait foarte ascutit (ma refer la frecventa sunetului, o frecventa f. ridicata) si cu o durata scurta (sub o secunda) atunci cind roata trece peste anumite denivelari (de exemplu o cocoasa din aia care te obliga sa reduci viteza trecuta cu o viteza de 30-35km/h). Presupun ca este de la roata stanga fata dar nu sint sigur, e foarte greu de localizat sursa. Astept urmatoarea revizie sa mai trag de una alta pe sub ea. Sper sa nu fie de la vreo articulatie asa de repede. Rog colegii de forum, daca a mai patit cineva asa ceva si a gasit sursa sa imi spuna si mie.
*



Salut
Acelasi zgomot l-am sesizat si eu, insa doar daca stau cu geamul deschis si ascult atent.
Zgomotul a fost prezent inca de la inceput, din primii km.
Cand am schimbat plasticul de protectie de pe sub masina, m-am uitat si la articulatii. Am putut observa un tampon din cauciuc pe care, atunci cand amortizorul se comprima, il atinge. Tind sa cred acel tampon este ca o limitare a cursei amortizorului.
nu este deranjant, iar daca o las mai moale peste denivelari, nu se mai aude.
scartaitul este ca o avertizare. biggrin.gif

This post has been edited by marius_1st: 6 Sep 2010, 20:15


--------------------
renault Talisman break 1,6 tce, 200 CP, initiale paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai leu
post 6 Sep 2010, 21:08
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 17 March 06




eu la symbol 2007 am avut scartait de NOUA si este si acum asa ca?! mai aleas ca in ziua cand am luat masina inj martie ploua si scartaia si atunci, asa ca intra la categoria asa face la toate
am mai mers cu un clio hb facut in Franta la ala nu scartaia geamul Niciodata si avea 100 000 km , si pana si motorasul geamului era mult mai silentios sau usa mai bine izolata


--------------------
Dacia 1999 1310 - B 19 EIF
mai este timp pana la fericire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 7 Sep 2010, 08:48
Post #24


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(marius_1st @ 6 Sep 2010, 20:14)
Salut
Acelasi zgomot l-am sesizat si eu, insa doar daca stau cu geamul deschis si ascult atent.
Zgomotul a fost prezent inca de la inceput, din primii km.
Cand am schimbat plasticul de protectie de pe sub masina, m-am uitat si la articulatii. Am putut observa un tampon din cauciuc pe care, atunci cand amortizorul se comprima, il atinge. Tind sa cred acel tampon este ca o limitare a cursei amortizorului.
nu este deranjant, iar daca o las mai moale peste denivelari, nu se mai aude.
scartaitul este ca o avertizare. biggrin.gif
*



Tu te referi la partea din fata ... in partea de sus a amortizorului?? in partea de sus este prinderea ansamblului amortizor cu arc de caroserie, iar plasticul dintre prindere si arc ... este defapt un rulment.

This post has been edited by caty2k: 7 Sep 2010, 08:49


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soferix
post 7 Sep 2010, 13:48
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 30 April 09




@V10: confim "chițăitul", căci sună precum un "chiț"

a apărut recent, tot așa, chițăie la denivelări.

Inițial mi s-a părut că vine de undeva se sun volan... dar cu geamuldeschis, vine din afara habitacluului.

Băi, și Solența nu a avut nimic ani de zile...


--------------------
Renault Megane 3 2009, Expression 1.6 - B-NN-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_1st
post 7 Sep 2010, 22:21
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 28 May 10
From: Galati




QUOTE(caty2k @ 7 Sep 2010, 08:48)
Tu te referi la partea din fata ... in partea de sus a amortizorului?? in partea de sus este prinderea ansamblului amortizor cu arc de caroserie, iar plasticul dintre prindere si arc ... este defapt un rulment.
*



nu cred ca este un rulment, cel putin din ce-am vazut eu. nu stiu daca ne referim la acelasi lucru.
dar ca idee: ce rol sa aiba acel rulment acolo?
cred ca e mai plauzibila explicatia mea din postul anterior. voi face poze la urmatoarea vizita pe sub masina, lucru care sper sa se intample la anul, la revizia de 10000 km.


--------------------
renault Talisman break 1,6 tce, 200 CP, initiale paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V10
post 13 Sep 2010, 21:36
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 5 June 08




Salutare,

Da asa este zgomotul ala, ca un chitait. Ma cam streseaza. As fi preferat sa aud doar zgomotul amortizoarelor la trecerea peste denivelari.

Fiindca s-a discutat mai sus ii rog pe cei care au desfacut fetele de la usi sa imi spuna cum sint fixate difuzoarele si cum ajung la ele. Dupa cum am vazut cred ca trebuie data jos fata de usa. Multumesc.

This post has been edited by V10: 13 Sep 2010, 21:41


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 13 Sep 2010, 21:44
Post #28


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Difuzoarele de obicei sunt prinse cu 2 suruburi, torx cel mai probabil. Daca scoti capacul de protectie a difuzoului vezi mai bine.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V10
post 15 Sep 2010, 21:46
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 5 June 08




Deci, SorinCT, sa inteleg ca se poate scoate doar capacul de la difuzor fara a scoate toata fata de usa? Eu am tras un pic de el, am incercat si prin rotire dar nu s-a miscat. Daca poti da mai multe detalii, multumesc.


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renu97
post 15 Sep 2010, 23:15
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 17 April 10




Eu am rezolvat problema la service, o data cu revizia. A desfacut "baiatul" usa, a dato cu un spray pana a disparut. Din cate am inteles e de la praf si exista posibilitatea sa reapara, deocamdata dupa 2 luni totul e f ok.


--------------------
Renault Megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 01:26
Dacia