Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Oprire in mers Clio 2 2003 1.5 dci 48kw 65cp

dragosiulian96
post 5 May 2017, 14:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 5 May 17




Salut!
Am o mare problema ....
Am un Clio din 2003 1.5 dci 48kw, 65cp...
Se opreste in mers.... se aprind urmatorii martori : 07b781e61d3e4a981128dc69625ebb9fo.jpg

Incepe sa se auda un tacanit la motor, uneori se opreste (tacanitul) si se sting si martorii iar motorul merge ok un timp dupa care se reaprind si atunci stiu sigur ca in 10 metri se va opri, alte ori persista, pana nu se mai accelereza si turometrul coboara usor si se opreste chiar daca tin apasat pe acceleratie.( Cineva mi-a spus ca intra in safe mode si nu mai permite acceleratia pentru a nu cauza daune motorului, altcineva mi-a spus ca am un injector "vagabont" si tocmai de asta se aude tacanitul si se opreste in mers, cineva mi-a spus ca e senzorul de racire al apei defect si tocmai de asta se opreste (treaba e ca mie acul de temperaura al apei cum vedeti si in imagine arata in parametrii temperatura) ..)
Masina, am duso la diagnoza, nu apare nici o problema acolo, motorul.merge super rotund etc...
Am.scos 2 senzori mai exact senzorul de supra alimentare a turbinei,nu aparea nimic in bord ... si inca unul care tot asa nu aparea nimic in bord, ma gandesc ca are "Pdf-off " ca sa nu-mi mai apara nimic ??? Chiar nu mai stiu ce sa-i fac ... help!!
Cineva mi-a spus ca "tacanitul" este de la tacheti... si nu am nici o treaba cu injectoarele....
Treaba e ca am aer si pe instalatia de alimentare... vechiul propietar, a avut probleme ...cred... si acarpit, mai exact a taiat conducta si a pus o bucata de furtun, prinsa cu doua coliere... cred ca pe acolo intra aer....
Vreau sa stiu exact ce are,ma refer la oprirea in mers....am fost la toti mecanicii pe rand, ce-i drept nu am verificat injectoarele pe bank .... dar in rest nu mai stiu ce sa fac ....
HELP!!!

Am uitat sa mentionez, cate odata se opreste la relanti, iar dupa ce se opreste se aprinde stop, uleiul si bateria ...

This post has been edited by dragosiulian96: 5 May 2017, 14:53


--------------------
Renault Clio 2 2003 , 1.5 dci - CL 02 FCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:03
Dacia