Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages « < 17 18 19 20 21 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Inmatriculare Masina Second-hand, ce acte trebuie

Ov
post 27 Nov 2010, 15:49
Post #541


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




autentificarea o face oricine oriunde. conditia e sa-ti faci programare si sa ai cartea de identitate.
Masina trebuie scoasa din evidentele fiscale ale vanzatorului (deci trebuie sa te duci acolo unde are vanzatorul inregistrata masina) si bagata la finantele cumparatorului.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 27 Nov 2010, 16:16
Post #542


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




exact!
mare verificare nu ai ce sa-i faci in realitate, despre ce masina e vorba? pt ca daca a fost lovita, se vede daca stii sa te uiti. daca s-au dat inapoi km, depinde de masina (de ex unele masini inregistreaza km in 3 locuri). daca masina e veche (gen 2000) sau nu e cine stie ce marca, la tester nu apar mari lucruri despre problemele motorului. daca totusi nu te pricepi, du te la un service normal si sa se uite un mecanic la ea. asta daca esti strain de planetare, bascule, vopsit si altele


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leinad
post 9 Dec 2010, 20:54
Post #543


Membru dacionist


Group: Members
Posts: 395
Joined: 17 March 05
From: Constanța




QUOTE(ENERGY @ 6 Aug 2010, 07:43)
Pasul 1: contractul de vanzare cumparare
Impreuna cu fostul proprietar:
- redactarea unui contract de vanzare-cumparare de catre o persoana competenta. 3 exemplare incusiv cu certificate de radiere in josul paginii.



1. Am gasit acest model contract de vanzare-cumparare pe site-ul unei prefecturi. Este necesara dactilografierea lui sau poate fi completat de mana? am inteles ca nu trebuie autentificat la notariat?

2. In cazul in care de ex masina e a mea si vreau s-o trec pe numele unui alt membru al familiei, sa zicem unul din parinti, exista o modalitate mai simpla decat un contract de vanzare cumparare (de ex donatie) pt a face actele? Sau un act de donatie trebuie obligatoriu autentificat la notar?

This post has been edited by leinad: 9 Dec 2010, 21:01

Attached File(s)
Attached File  contract_de_vanzare_cumparare_pentru_un_vehicul_folosit.pdf ( 109.96k ) Number of downloads: 470


--------------------
Logan Preferance 75 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccristian1
post 11 Jan 2011, 14:26
Post #544


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 11 October 10




am cartea de identitate a masinii plina.vreau sa inmatriculez masina si vreau sa stiu unde primesc o noua carte si daca trebuie platit ceva in plus?


--------------------
Renault Symbol 2007 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 11 Jan 2011, 15:10
Post #545


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




RAR-ul este singurul abilitat sa elibereze o noua CIV .
La RAR nu se face nimic gratis orice costa(inclusiv greselile lor).
Numai bine!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 11 Jan 2011, 16:51
Post #546


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




-actul de donatie trebuie in forma autentica, deci fa vanzare cumparare
- poti sa le scrii de mana, cu litere de tipar
- daca ai CIV, de ce iti mai trebuie alta??? faci colectie? smile.gif)


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccristian1
post 11 Jan 2011, 18:22
Post #547


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 11 October 10




am primit raspuns de la cei de la RAR.
mi-au spus ca ptr eliberare noii carti este nevoie de verificarea masinii atat din pct de vedere tehnic cat si din pct de vedere al modului de poluare.
mi-au mai spus ca aceasta operatie costa aproximativ 120 de lei.
eu n-am inteles,trebuie sa imi fac doua programari la ei?una pt certificatul de autentificare si alta ptr noua carte?


--------------------
Renault Symbol 2007 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 11 Jan 2011, 18:31
Post #548


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Cu o singura programare faci tot ce vrei la RAR.
Trebuie sa scrii in cererea de servicii tot ce doresti sa primesti.
Daca mergi sa faci autentificarea si ITP-ul este valabil nu se face si verificarea tehnica/poluare.
Numai bine!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccristian1
post 11 Jan 2011, 21:33
Post #549


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 11 October 10




pai masina mai are ITP valabil pana in decembrie 2012.


--------------------
Renault Symbol 2007 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crysty21cc
post 15 Jan 2011, 18:40
Post #550


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 January 11




salut am cumparat un vw polo anul trecut si nu l-am luat de la proprietar ci de la un verisor de al lui ca el este plecat din tara,am facut contract de vanzare cumparare cu varul lui dar pe numele prpprietarului din carte ca a zis ca poate sa scoate certificat fiscal de la primarie si nu a reusit.cum as putea sa o inscriu pe numele meu daca proprietarul nu mai vine in tara cativa ani buni


--------------------
vw polo 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Escape
post 15 Jan 2011, 18:54
Post #551


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 16 April 10
From: Bucuresti




QUOTE(crysty21cc @ 15 Jan 2011, 18:40)
salut am cumparat un vw polo anul trecut si nu l-am luat de la proprietar ci de la un verisor de al lui ca el este plecat din tara,am facut contract de vanzare cumparare cu varul lui dar pe numele prpprietarului din carte ca a zis ca poate sa scoate certificat fiscal de la primarie si nu  a reusit.cum as putea sa o inscriu pe numele meu daca proprietarul nu mai vine in tara cativa ani buni
*




cred ca era intermediar nu verisor si daca era verisor are nevoie de imputernicire pentru a scoate certificatul fiscal in numele proprietarului.

<span class='edit'>15 Jan 2011, 19:04:</span>
QUOTE(ENERGY @ 6 Aug 2010, 07:43)
Am gasit un post foarte bine documentat, il mai pun aici e ca un rezumat p0entru ca altii sa nu trebuiasca sa sape 18 pagini. Valabil in cazul vanzarii unei masini s-h inmatriculata deja. Am facut cateva modificari fata de postul original.

Pasul 1: contractul de vanzare cumparare
Impreuna cu fostul proprietar:
- redactarea unui contract de vanzare-cumparare de catre o persoana competenta. 3 exemplare incusiv cu certificate de radiere in josul paginii.
Acte necesare:
- buletinul vanzatorului
- buletinul cumparatorului
- cartea de identitate a masinii
Nota: din acest moment avem la dispozitie 30 zile pentru inmatriculare; altfel platim amenda 50 ron la primarie (vezi Pasul 6)

Pasul 2: optional:
verificarea tehnica (doar daca este expirata)
Acte necesare:
- buletin
- cartea de identitate a masinii
- talonul masinii
- eventual contract de Vanzare-Cumparare ca sa dovedesti ca e auto tau
- rca (se poate face pe o luna pe numele noului proprietar, in cazul in care si vechiul rca este expirat)
Verificarea se face la o statie itp obisnuita.

Pasul 3: identificare RAR. Obtinerea certificatului de Autenticitate (valabil 60 zile)
- programare la RAR pentru identificare.
- prezentarea auto pentru identificare
Acte necesare:
- carte de identitate
- buletinul de identitate al cumparatorului (deja proprietar conform contractului de Vanzare-Cumparare)
- contractul de Vanzare-Cumparare (e necesar la ridicare Certificatului de Autentificare deoarece in cartea de identitate a masinii figureaza fostul proprietar)
Nota: ridicarea actelor se face de obicei a doua zi. Cost ~ 100 ron.
Pasul 4: intocmirea fisei de inmatriculare
- procurare fisa de inmatriculare de la o firma de intermediari auto
- dactilografierea fisei de inmatriculare. Acte necesare: buletinul cumparatorului, carte de identitate a masinii
- semnatura vanzatorului pe cartea de identitate
- stampilla de la primaria vanzatorului cum ca impozitul este platit pe auto in cauza
- stampila de la primaria cumparatorului ca dovada a impunerii auto (va fi pusa la Pasul 6)

Pasul 5: certificatul fiscal al vanzatorului (e valabil 10 zile)
- vanzatorul trebuie sa obtina de la primaria lui un “Certificat Fiscal” conform caruia nu are datorii la organul financiar care il are in evidenta.
Nota: daca are restante la alte impozite si taxe (casa, teren, alta masina, etc) trebuie achitate de catre el.

Pasul 6: depunerea dosarului pentru impunere la primarie. Are ca rezultat amplasare unei stampile pe fisa de inmatriculare.
- dosar plic
- declaratie de impunere completata cu mana (declaratie tip primita de pe hol 0 ron) (”Declaratie fiscala / Decizie de impunere”). Nota: Prin asta soliciti la primarie sa fi luat in evidenta si cu noua achizitie auto.
- contract de Vanzare - Cumparare original
- certificat fiscal al vanzatorului (valabil 10 zile) (vezi Pasul 5)
- fisa de inmatriculare completata conform Pasul 3
- copie xerox dupa buletin
- copie xerox dupa cartea de identitate a masinii
- OPTIONAL: amenda 50 ron daca ai intarziat dupa 30 zile de la data intocmirii contractului de Vanzare - Cumparare .
Nota: ridicarea fisei de inmatriculare se face de obicei a doua zi de la primarie (de verificat stampila pusa)

Pasul 7: transcrierea la Politie
Acte necesare:
- fisa de inmatriculare (vezi Pasul 4)
- contract de vanzare-cumparare
- chitanta CEC 30 ron
- carte de identitate in original
- talonul vechi. Nota: Pe talon trebuie sa fie scris pe spate “Instrainat catre <noul proprietar> la data …”
- certificat de autenticitate RAR (e valabil 60 zile)
- chitanta 52 ron la primarie (taxa de inamtriculare)
- asigurare de raspundere civila. Nota: trebuie sa fie valabila pe minim 6 luni
- chitanta 49 ron numere inmatriculare (se palteste la ghiseu la politie la depunerea acestor acte)
- copie xerox contract de Vanzare-Cumparare
- copie xerox buletin
- copie xerox asigurare
- copie xerox carte de identitate a vehiculului
- numere de inmatriculare vechi (daca vrei sa le schimbi)

http://www.daciaclub.ro/schimbare-propriet...na-t188640.html

*




Taxa rar pentru autenticitate este de 105 lei.Se elibereaza in aceeasi zi.(-se verifica doar seriile)
La CEC se plateste taxa de inmatriculare si taxa talon.Total 89 lei.
La politie se platesc numerele.Se ridica dupa aprox 2 ore:numere,carte,talon.

NU stiu cum e in alte parti dar la Politie in Pipera(inmatriculari Bucuresti si Ilfov) cererea de inmatriculare se scrie de mana dupa modelul afisat acolo(deh...e criza..nu sunt bani de xerox)

This post has been edited by Escape: 15 Jan 2011, 19:06


--------------------
Dacia 1310 Li 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 15 Jan 2011, 21:07
Post #552


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




nu se poate trece pe numele tau o masina fara viza pe fisa de inmatriculare.
ca fapt divers, contractul ala e foarte nul, cum sa vanda masina altuia? smile.gif) mai bine iti iei banii inapoi


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 1 Feb 2011, 20:20
Post #553


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Postez si aici, sper sa nu fie problema..
Am deschis un topic pe Cafenea, pentru ca nu am gasit nimic despre masini recuperate din leasing, dar nu raspunde nimeni. Eventual daca se rezolva sau raspunde cineva aici voi ruga moderatorii sa inchida.

Va rog sa-mi spuneti, cei care sunt mai in tema, ce fel de acte ar trebui sa primesc la cumpararea unei masini recuperate in leasing?
Am facut un contract pe o persoana fizica cu un angajat de la un parc auto, care a cumparat masina cu factura de la firma de leasing.
Ar trebui sa astept acum vreo 3 saptamani sa primesc actele, insa as vrea sa stiu exact de ce fel de acte am nevoie, si ce trebuie sa fac. Cei din parcul de auto nu m-au prea lamurit, au zis doar ca vand o gramada de masini si voi primi toate actele..
Am cautat si pe internet, totusi nu sunt sigur ca am inteles bine, am gasit si niste referiri la ceva termene de 30 zile in care trebuie facute niste acte?!
Am inteles si ca firma de leasing a radiat masina.
Din ce am inteles pana acum, as avea nevoie de:
- factura facuta de firma de leasing catre angajatul de la parcul auto
- certificat fiscal de la firma de leasing? Este nevoie de acesta si daca masina este radiata?
- contractul de vanzare cumparare de la angajat
- certificat fiscal de la angajat

Atat?
Cei de la firma mi-au mai zis si ca este ceva problema cu o lege noua care a intrat in vigoare din Ianuarie, cum ca la inmatricularea masinilor cumparate de la firmele de leasing trebuie depusa o adeverinta cum ca nu s-a recuperat valoarea reziduala a taxei de poluare? Si ca finantele nu pot sa dea adeverinta asta pentru ca nu au o evidenta cu cei carora le-au restituit taxa? Ati auzit ceva despre asta?
Eu nu am reusit sa gasesc nimic pe internet, si la Politie au zis ca nu trebuie ?! Dar cateodata conteaza si cine e la ghiseu, am experiente triste cu treaba asta..

As mai dori sa aflu daca mai sunt ceva termene, pentru cazul in care se misca incet cu actele?
Am inteles ca in termen de 30 zile de cand am facut contractul de v/c trebuie sa declar masina la finante? Mai este vreun termen?

LE: Chiar nu stie nimeni?
Am gasit in cateva locuri mentionat ca sunt 30 zile pentru declarare la finante, dar si pentru inmatriculare? Sau am inteles gresit?

LLE: Aici :http://www.expertasig.ro/procedura-inmatriculare-auto.php am gasit:

Daca Dvs. sau firma in care va desfasurati activitatea a achizitionat unul sau mai multe vehicule din import sau din tara aveti la dispozitie o perioada de 30 de zile pentru a incheia toate formalitatile premergatoare inmatricularii in circulatie.
# Inmatricularea poate fi de mai multe feluri si anume: definitiva - care se poate face persoanelor fizice si juridice Romane care isi au sediu (domiciliul) definitiv in Romania,
# temporara - care se face persoanelor fizice si juridice rezidente in Romania (cu viza de rezidenta sau sedere temporara in tara, precum si reprezentantelor firmelor straine in Romania) si care este valabila numai in perioada rezidentei, expirarea acesteia implicind automat si o noua inmatriculare. In aceasta categorie sint incluse si achizitiile de vehicule din import in sistem de leasing extern pentru care se intocmesc documente vamale temporare.
# provizorie - care se face pe o perioada scurta de timp (30 zile), pentru a avea timpul necesar intocmirii tuturor formalitatilor legale privind inmatricularea. Aceasta nu se prelungeste si nu se acorda decit o singura data la schimbarea proprietarului, expirarea ducind la interdictia circulatiei pe drumurile publice pina la definitivarea uneia din modalitatile de inmatriculare precedente.

Deci am 30 zile de la contractul de cumparare sa inmatriculez masina? In 30 zile ar urma sa primesc actele.. Si am inteles ca firma de leasing radiaza masina..


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siriteanu
post 24 May 2011, 06:58
Post #554


Membru autentic


Group: Members
Posts: 748
Joined: 19 May 11
From: Iasi




stiu ca poate s-a mai gandit cneva la problema mea, dar nu am vazut pe parcursul discutiri ceva asemanator
urmeaza sa cumpar o masina iar actele sunt incalcite
ok
masina are in certificatul de inmatriculare ca proprietar o societate din iasi
pe certificat scrie instrainat catre cel care o vinde
d p d v d fiscal este pe tatal celui care o vinde
ce acte sa cer si de la cine ?


--------------------
Renault Laguna II Ph II 1.9 Dci 96KW Dynamique 2006 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 24 May 2011, 11:02
Post #555


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




trebuie contract de vanzare cumparare intre cel din talon si intermediar + certif. fiscal, si contract de vanzare-cumparare intre tine si intrermediar, + certif. fiscal de la intermediar


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 24 May 2011, 19:18
Post #556


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




Imi puteti spune si mie de unde pot sa fac rost de o cerere de inmatriculare care sa fie ok ? La acte costa in jur de 30 de lei si nu prea imi vine sa dau atata pe o foaie.


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 24 May 2011, 19:19
Post #557


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




pe site la drpciv


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roby_1300_rap
post 17 Jun 2011, 11:42
Post #558


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 11 February 11




sall ma poate ajuta si pe mine cineva ?
am un prieten care vrea sa isi ia un renault 12 din 72 ,masina arata beton ,numa ca in acte ii inscrisa ca o d 1300 din 81 ... cum poate sa isi inscrie masina cu anul de fabricatie 1972 va rog ma poate ajuta cineva!!!(masina are seria din 1972 si nu a fost niciodata recarosata).


--------------------
dacia 1300 1970 - HD 70 UAP/1-HD 4533
dacia #1 in romania :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinSV
post 18 Jun 2011, 08:25
Post #559


Membru Per Pedes


Group: Members
Posts: 516
Joined: 22 December 10
From: Orasul cu 3 semafoare




@ roby imi dau si eu cu parerea chiar daca nu prea ma pricep.Stiu despre ce prieten e vb dar asta nu conteaza.Logic daca el ar vrea sa inmatriculeze masina pe anul 1972 si sa fie in acte Renault 12 ar trebuie sa aiba actele originale ale masini in care sa scrie ca e renault 12 din 1972,si ar trebui radiata din circulatie(acum cand in acte e dacie)si reinscrisa iarasi in circulatie cu actele de renault 12 dar cred ca ar trebui platita taxa de poluare.Asta e ceea ce cred eu nu stiu daca asa e.Totusi parerea mea ar fi sa o lase asa cu acte de dacie,ca se complica degeaba.


--------------------
Ex:Renault Clio 1995 - SV 09 AWY
Mersul pe jos face piciorul frumos.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 5 Jul 2011, 21:33
Post #560


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




problema sta in felul urmator vreau sa imi iau o masina, inmatriculata gata pe ro sau nu, depinde cum gasesc daca ie inmarticulata in ro stiu ce acte am nevoie si ce acte trebuie sa fac..... dar daca o iau de la un samsar adica neinmarticulata posibil cu numere provizori de germania sau numere rosi destea de la noi atunci ce acte am nevoie ce acte trebuie sa imi dea samsarul din germania si ce acte trebuie sa fac cu el?


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 8 Jul 2011, 10:35
Post #561


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Trebuie sa depun actele pentru inmatriculare la Politie, contractul de vanzare / cumparare, factura si chitanta nu sunt pe numele meu.
Pot depune eu actele sau trebuie obligatoriu sa mearga cumparatorul personal ?
Daca fac asigurarea si masina are inca numerele vechi din alt judet, ce numar de inmatriculare se trece pe polita ? Inainte se completa integral de mana, acum sunt scoase la imprimanta.
Fostul proprietar cumparase rovigneta valabila pe un an pe care mi-a lasat-o in continuare. Nu a vrut sa isi recupereze banii. Cam care ar fi procedura de schimbare a numarului de inmatriculare pe rovigneta pentru a nu avea probleme ?


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 8 Jul 2011, 11:55
Post #562


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




Asigurarea o sa se faca in continuare pe numele proprietarului(implicit numarul din judetul care apartine),cu rovinieta eu zic sa nu te mai complici,faci alta pe numele tau si pe numerele tale cand o inmatriculezi.Depunerea dosarului daca imi aduc bine s-ar putea sa trebuiasca sa o faca cumparatorul


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 8 Jul 2011, 13:27
Post #563


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Intre timp am ajuns pe la Inmatriculari si am intrebat. Actele se depun personal de catre noul proprietar (cel inscris in contractul de vanzare / cumparare si pe factura) sau cu procura notariala de catre o persoana desemnata.
Asigurarea se face pe numele noului proprietar pe minim 6 luni, nu se trece numarul de inmatriculare pe polita. Dupa ce se elibereaza noul Certificat de Inmatriculare si numerele, se merge inapoi la firma de asigurari si se scoate alta polita sau se completeaza pe aceeasi polita numarul de inmatriculare.
Trebuie completata o cerere tip pe care sunt trecute toate actele necesare depunerii, originale sau copii.
Actele si numerele se elibereaza in maxim 3 ore.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusscout
post 8 Jul 2011, 13:31
Post #564


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 15 December 10




pentru rovinieta http://www.cnadnr.ro/docs/pagini/cerere-firma.pdf printezi, completezi si mergi la sediul CDNAR cel mai apropiat http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=150
toata afacerea costa 25 lei . acuma, daca rovinieta mai e valabila 2-3 luni, faci una noua. atentie, cea veche nu e luata in considerare daca schimbi nr de inmatriculare si s-ar putea sa ai surprize(neplacute)

This post has been edited by mariusscout: 8 Jul 2011, 13:35


--------------------
Renault Koleos 2013 2.0 dci
Dac-ai fost prost când erai mic, acuma numa` te joci.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 8 Jul 2011, 13:42
Post #565


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Rovigneta a fost facuta de vreo 3 luni, deci mai este valabila pana in primavara viitoare. Omul a tinut sa mi-o dea pentru ca de o luna are o masina noua si nu mai vroia sa se complice sa recupereze banii.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusscout
post 8 Jul 2011, 22:14
Post #566


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 15 December 10






--------------------
Renault Koleos 2013 2.0 dci
Dac-ai fost prost când erai mic, acuma numa` te joci.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 18 Jul 2011, 07:23
Post #567


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




Referitor la inmatriculare auto as avea si eu nevoie de niste lamuriri. Tatal meu a cumparat o masina direct de la proprietarul din acte. Au facut Contract V-C la acte auto, vanzatorul a primit toate documentele necesare scoaterii fiscalului, tatal meu a primit cartea, talonul, asigurare, rovigneta etc. Numerele raman pe masina, proprietarul nu si-a manisfestat dorinta de a le pastra.
Vanzatorul trebuie sa ii dea fiscalul in cursul acestei saptamani.
Dupa primirea fiscalului ce trebuie sa faca tatal meu? Cat timp are la dispozitie conform legislatiei in vigoare sa inmatriculezi masina pe numele lui? Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmeze dupa ce primeste certificatul fiscal?

This post has been edited by ionut.tanase: 18 Jul 2011, 07:24


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 18 Jul 2011, 07:35
Post #568


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Dupa ce primesti certificatul fiscal mergi la primarie(cu fisa de inmatriculare)sa te ia in evidenta.
Faci o programare la RAR pentru identificare.
Completezi cerere de inmatriculare si faci copii dupa acte.
Platesti taxele(CEC/Primarie)si in termen de 1 luna trebuie sa inmatriculezi masina pe numele cumparatorului.
Numerele de pe masina se predau la politie si se primesc alte numere(sau dupa preferinta se pot pastra cele de pe masina).
NB!

This post has been edited by espacern: 18 Jul 2011, 07:35


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 18 Jul 2011, 07:41
Post #569


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




Doar o luna e valabil fiscalul?


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 18 Jul 2011, 15:09
Post #570


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Da, este valabil 30 de zile.
Certificatul de Autenticitate de la RAR este valabil 60 de zile si taxa este de 104 lei (in Constanta).
Taxa de smecher, pardon, Consiliu Local, este de 52 lei si predai chitanta in original la Politie. Poti plati si impozitul ca sa scapi de stat la coada alta data.
Taxa pentru Certificat Inmatriculare este 37 lei si se plateste la CEC sau BCR. Incearca sa nu o platesti pe langa Serviciul Inmatriculari ca stai de iti vine rau la coada.
Taxa pentru numere se plateste la ghiseul unde depui actele la Politie - 84 lei preferentiale, 43 la rand.
Cartea si numerele le-am luat in maxim 3 ore, Certificatul de Inmatriculare vine prin posta dupa cateva zile, deoarece se trimit numai de la Bucuresti. Se elibereaza dovada pentru 15 zile pe care esti obligat sa o distrugi cand primesti talonul nou.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
39 Pages « < 17 18 19 20 21 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:49
Dacia