Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

INLOCUIRE SENZOR VITEZA MOTOR D7F, SENZOR VITEZA

alexmitzu
post 6 Aug 2010, 21:20
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 27 January 10
From: Popești-Leordeni




salut, cred ca e timpul sa umblu si eu la captor, cine are rabdare sa ma asiste maine la aceasta operatie? smile.gif normal ca nu pe degeaba, dau o bere biggrin.gif


--------------------
Renault Scenic 3 1.9 dci 131 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmitzu
post 20 Aug 2010, 19:47
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 27 January 10
From: Popești-Leordeni




noroc, pentru cei care au nevoie de informatii revin cu urmatoarele detalii: am motor D7F 702, masina din 1999, senzorul este 7700418919 si arata ca cel din imaginea de mai jos, este foarte greu de dat jos si umblat la el, este in spatele motorului, cum te uiti de sus ar fi sub senzorul MAP infipt in cutie, eu nu am gasit pe el scut termic si nici siguranta.

dupa mine este o operatiune care merita si se poate efectua in spatele blocului.

Attached thumbnail(s)
captor.jpg ( Size: 27.26k ) Number of downloads: 8128


--------------------
Renault Scenic 3 1.9 dci 131 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pricinosus
post 26 Aug 2010, 16:11
Post #123


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 17 May 10




Salut bubu782001,

Desi nu am Twingo, indraznesc sa tulbur acest Thread. Am un Espace 04.1999 motor F4R700, cutie viteza JC5070, cu senzor 77 00 414694, nu are scut termic.

Asta e poza cu senzorul nabadaios de pe masina mea:
7700414694.jpg

Am citit acest thread, dar nu imi e foarte clar:

Cum se scoate captorul, nu gasesc acea siguranta de sarma la pipait? Am tras de el in sus si nimic.
Am incercat sa-l rotesc stanga dreapta. Am observat ca la aceasta miscare are un joc de 2-3 mm, dar nu iese.
Oare acest joc al senzorului in locas sa fie cheia reparatiei ? Adica, odata fixat cumva sa nu mai aibe joc, n-ar trebui sa mai faca figuri?
Jocul asta de 2-3 mm la e normal ?
Am observat ca atunci cand dau in gropi (din vina gropilor, nu a mea cool.gif ), sau iau viraje mai sportive isi revine sau dimpotriva se opreste.
Am verificat mufa si este fixa, nici macar nu pot/stiu!?!?!? sa o scot ?
Cum fac asta?

Am citit postul 16 si 18 (din pacate nu stiu/pot ?!?! sa dau un link catre acele posturi) al amicului B-76-ROP si pare o poveste cu happy end. Oare o merge si pe cutia mea, reeditata povestea. Sunt curios cat l-a tinut senzorul ala chinezesc.

Am citit ceva de firul de la comp de ABS. E cumva pinul 22 ?

absn.png

Cum as putea sa fac legatura intre firul de semnal al senzorului si pin 22? Pur si simplu ?

Multumesc anticipat



--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 26 Aug 2010, 20:42
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Salutare pricinosus. Nu tulburi nimic. Pentru ce a fost facut acest forum daca nu sa aflam informatii si sa ne ajutam intre noi. (de injurat ne pastram fresh pentru strada la semafor icon_mrgreen.gif )
De ce nu? Daca ai modulul de ABS de tip BOSCH si esti SIGUR ca ala este merge 100% garantat pe ce vrei tu. Se poate afla cu o diagnoza - si cu asta as putea sa te ajut de indata ce ajung in capitala (sunt acasa in Constanta momentan).

Nu este normal NICI un joc acolo asta este clar - deci ceva nu este ok daca e joc acolo.

Mufa se scoate cam naspa de acolo - stiu e cam aiurea gandit sistemul si fooaaaarte inghesuit (cel putin la Twingo).

QUOTE
Cum as putea sa fac legatura intre firul de semnal al senzorului si pin 22? Pur si simplu ?
biggrin.gif Da, pur si simplu...

Amicul B-76-ROP care are Clio Symbol Dci - DA a fost o poveste finalizata cu Happy End.
O sa razi insa ma bucur ca teoria pe care o aveam la momentul respectiv a fost EXACT cu realitatea - de fapt la Twingo apare aceasta nenconcordanta.
Pana la o anumita data, (iunie 2003 parca) toate Twingo-urile aveau senzor de viteza pe cutie.
Dupa acea data Renault a renuntat la acel senzor in favoarea unui semnal extras din noul model de computer ABS de la Bosch cu care a fost echipat Twingo.
Vechile computere de ABS - TEVES, nu au iesire de semnal de viteza. A fost mare nebunie aici pe aceasta sectiune cu un user (sageata albastra) care pur si simplu nu avea acel senzor si totusi ii afisa viteza) - un miracol nu ? radmasa.gif Dupa ce am consultat schemele si documentatiile tehnice am elucidat acea problema. Masina lui are computerul ABS de tip Bosch si in consecinta Renault renuntase la senzorul de viteza in favoare semnalului scos din computerul de ABS.

Fii atent totusi ca daca ai si ESP difera pinul de semnal de viteza de pe computerului ABS/ESP (computerele Bosch ABS si ABS+ESP difera la pini).
Deci trebuie verificat inainte.

Sunt sigur de altfel ca si pe Logan (cele ce au ABS) se poate face aceasta operatie deoarece acel computer ABS (tot Bosch) scoate semnal de viteza.

This post has been edited by bubu782001: 26 Aug 2010, 21:12


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pricinosus
post 27 Aug 2010, 01:21
Post #125


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 17 May 10




Salut bubu782001,

Super raspuns si rapid, multumesc!

M-am mai uitat prin documentatia de la Renault in legatura cu ABS-ul montat pe Espace.
Am doua note tehnice in care se vorbeste de 2 tipuri.

Una din August 1998 cu "BOSCH ABS 5.3" unde pinul 22 - "Not Connected" dar are un pin 26 "Front right hand wheel speed output" .Ce o fi??

Una din Iunie 1999 cu "BOSCH ABS 5.3 with speed information function" unde pinul 22 - "Vehicle speed information" si pinul 26 - "Not Connected"

Reno-ul meu e fabricat fix in Aprilie 1999. Sa incerc la pinul 26 ?

Ai mentionat ceva de "ABS BOSCH v8.0". Sa inteleg ca versiunile anterioare de ABS de la BOSCH nu merg ? E vorba de altceva ?

S-a mai mentionat ceva de genul: daca nu-ti merge senzorul de pe cutie rezulta probleme si la alte sisteme - injectie, samd.
Ei bine eu am mers 2000 de km fara ca senzorul sa-mi trimita semnal la bord si totusi masina a mers brici. Sa inteleg ca in ecuatiile computerului masinii, variabila viteza era luata de la ABS si nu de la acest senzor ?

Apropos de nebunie cu viteza de la ABS sau de la clasicul senzor pe cutie.
La mine a fost invers. M-au "tepuit" unii de pe forumurile din west cum ca modelul meu isi ia viteza de la ABS, si ca e bulit computerul ABS sau al masinii. Unii ca e displayul. Treburi de sute de Euro.
Am inebunit..... N-am vrut sa-i fac diagnoza ca si asta e scumpa, si in situatiile astea cu vitezometrul nu pre dadeau de pricina. Asta pana cand am dat de thread-ul tau acum cateva zile. Fapt ce m-a facut sa caut mai temeinic in documentatia despre instalatia electrica motorului si pozitionareaa unui eventual senzor pe cutie. Am gasit niste treburi, am ridicat capota si m-am apucat de mangaiat cutia... cu ochii inchisi cool.gif . Stiu suna pervers 38.gif dar am mers pe fir si l-am gasit. I-am tras poza pe care a-ti admirat-o in postul anterior. L-am cautat pe la magazine, stiind de la tine ca nu se mai fabrica, dar sperand totusi. Unii nici nu aveau alternativa la el, ba dimpotriva la codul cu 919 imi ofereau un stralucitor fluture cu aripi de fier nu crede.gif senzorul de turatie de pe arborele cotit. Am trecut pe la DACIA direct pentru 919 dar trasesera obloanele.

Azi am recitit thread-ul si vazand treaba cu ABS-ul m-am hotarat sa nu risc, inca, 60-240 LEI pentru 919.

Raman totusi cateva intrebari:
Cum scot senzorul de pe cutie? Mama lui..... 251.gif
Si mufa... mufa cum o scot, zici ca e lipita cu super glue.
La mine e loc acolo. Poti sa bagi o minge de volei intre cutie si pedalier. Treaba e ca, pe deasupra, privesc situatia cu ochii inchisi, probabil un elevator/rampa ar usura munca.

Si cu ABS-ul sa risc un pin 26 sau 22? asta daca reusesc sa scot mufa, daca nu o sa tai firul de semnal si-l leg la comp ABS.

Multumesc de raspuns, si de amabilitate.
Treaba asta cu ABS ar merita facuta tutorial, bineinteles daca nu lezeaza anumite interese ph34r.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 27 Aug 2010, 12:33
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Ba nu e chair asa. Mainsa merge daca nu are semnal de viteza. Problema este a ta ca sofer, ca mergi "legat la ochi".
De riscat TEORETIC nu risti nimic. Si sa-ti spun si de ce am spus teoretic...
La bord si la injectie sunt intrari de semnal - pentru semnalul de viteza. Semnalul de viteza implica in realitate niste impulsuri / unitatea de timp (unitatea de timp o stie bordul respectiv injectia).
Acuma ai putea incerca, insa "kids dont' try this at home".
Nu vad ce s-ar putea strica.

This post has been edited by bubu782001: 27 Aug 2010, 12:38


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pricinosus
post 27 Aug 2010, 14:23
Post #127


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 17 May 10




Salut Bubu,
Am intrat putin pe plaiuri teoretice, dar cum ziceai si tu, nu strica.
La ASTA ma rfeream.

In fine, o sa incerc treaba cu firele 22 si 26.


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 28 Aug 2010, 13:08
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Salutare pricinosus. Ai atasata documentatia de ABS Bosch 5.3 pentru Espace.

Primul document, "3034A.pdf" contine sistemul ABS BOSCH 5.3 care NU ARE iesirea de viteza. Pinul 26 este "Front RH wheel speed output" adica pentru vehicolele cu volan pe dreapta (RH - Right Hand) viteza la roata. Nu cred ca asta este iesirea de semnal de viteza a vehicolului sau te ajuta cu ceva la asta.
INSA in documentul "3239A.pdf" este specifi cat clar (negru pe alb icon_mrgreen.gif ) asta:
"The new BOSCH 5.3 ABS computers fitted to the ESPACE provide a vehicle speed signal (this signal replaces that from the speed sensor located on the gearbox)."

Pe langa asta trebuie introduse in computerul de ABS circumferinta rotii pentru a avea informatii despre viteza corecta (vezi pagina 38-9 din acelasi document).

Deci lasa pinul 26 ca ala nu cred ca ajuta cu ceva. Ori merge pe pinul 22 ori nu. Tu poti incerca sa faci ce doresti insa si daca afiseaza ceva nu ai certitudinea ca este viteza ok. Poti verifica cu un GPS sa vezi cat de aproape esti de adevar cu viteza.

Deci ca sa verifici mai usor, m-am documentat si am gasit urmatoarele:

Daca modulul ABS BOSCH v5.3 are codul 6025370660 sau 6025301698 sau BOSCH OE number 0 273 004 137 atunci modulul ABS NU ARE IESIRE DE SEMNAL DE VITEZA pe pinul 22.

Daca modulul ABS BOSCH v5.3 are codul 6025370908 sau 6025370754 sau BOSCH OE number 0 273 004 329 atunci modulul ABS ARE IESIRE DE SEMNAL DE VITEZA pe pinul 22.

PS vezi poza atasata cu eticheta modulului ABS facut DUPA iunie 1999 (deci cu iesire de semnal de viteza pe pinul 22) BOSCH OE number 0 273 004 329.

This post has been edited by bubu782001: 28 Aug 2010, 13:41

Attached thumbnail(s)
1271145912_87495934_3_ABS_Pump_6025310169_0265216606_0273004329_Hydraulikblock_Renault_Espace_6025370908_unit_Autoteile_1271145912.jpg ( Size: 39.59k ) Number of downloads: 8206


Attached File(s)
Attached File  3034A.pdf ( 174.1k ) Number of downloads: 492
Attached File  3239A.pdf ( 127.48k ) Number of downloads: 313


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pricinosus
post 29 Aug 2010, 01:32
Post #129


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 17 May 10




Multumes Bubu,

Super munca de documentare cheers.gif
Exact asta voiam sa te intreb.... cum vad ce comp ABS am. La mine e cam nasol ca e sub baterie si farul din stanga. Cred ca accesul e pe dedesubt?!?!? Si nu stiu daca voi vedea eticheta de acolo.

QUOTE
Pinul 26 este "Front RH wheel speed output" adica pentru vehicolele cu volan pe dreapta (RH - Right Hand)

Aici sunt pricinos si nu vreau sa ma las convins icon_mrgreen.gif
(probabil te-ai gandit la RHD - Right Hand Drive)

La toate descrierile mufei ABS, este folosita terminologia RH si LH.
De exemplu in documentatia din aug 1998 (n.t. 3034A) la pag 7 scrie asa:
pin 3 - "Front right hand sensor information"
pin 9 - "Rear left hand sensor information" asta inseamna ca am volan in spate ? blink.gif

Ceea ce banuiesc eu in legatura cu pinul 26 de pe BOSCH OE number 0 273 004 137, e un alt tip de semnal, incompatibil cu display-ul?!?!?! nedumerire.gif Asta o fi semnalul care se foloseste in managementul motorului, apropos de asta
Aici ma pot corecta cei care stiu.
Asa la o inspectie, logica, sumara avem pinii 1,3,4,5,6,7,8,9 care baga semnal de viteza catre comp.ABS.
Si pinul 26 scoate semnal prelucrat de viteza din comp.ABS.

In orice caz multumesc mult pentru informatiile despre codurile de fabr ale ABS. Multumesc si pentru pdf-uri, desi ti-ai dat seama ca le aveam, pentru ca altfel nu incepeam cu ipotezele despre pinii 22 si 26.
Oricum tu ai facut informatia mai vizibila si pentru ochii mai neavizati, si ai organizat-o foarte frumos.
cheers.gif


Si inca ceva, am reusit sa scot senzorul, pentru ca am depistat agrafa.

7700414694mic.jpg

M-am uitat la el si pare intreg. Avea niste ulei pe el, e normal?
L-am sters si l-am pus la loc, dar n-am mai avut rabdare sa-i pun agrafa, e destul de greu de nimerit.
Si nu prea am timp sa stau sa ma murdaresc pe maini zilele astea.

Multumesc Bubu si o sa revin cu noutati. Promit.







--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 29 Aug 2010, 01:56
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Mai baga-i agrafa acolo radmasa.gif Nu acuma pe bune...
Serios sa ii pui agrafa aia sa nu sara - stii ca CV are un joc sus/jos si nu numai, sa nu iasa de acolo senzorul (il mai pierzi pe drum).

In fine pe partea cu ABS-ul cu pin-ul 26 - presupun ca asa este si ai dreptate, nu prea am citit toata documentatia insa afla de la mine ca semnalul de viteza ce vine de la senzorul de viteza sau de la computerul ABS (depinde de undeste el cules) este ACELASI semnal care intra si in ECU si in UCH si in TdB (Tableau de Bord - HA ! Hai ca pe asta am nimerit-o tongue.gif ). Deci nu sunt semnale diferite sau extrase din alte parti.

Singurul risc stii care este? Sa scoata cine stie ce tensiune amestecata cu un semnal pe acolo si sa-ti prajeasca ce ai pe acolo...(nu semnalul - ci tensiunea). Semnalul ala intra direct in echiopamente delicate si mie cel putin nu-mi da mana sa schimb la Twingozaur afisajul (de fapt modulul cu totul) sau o injectie - cam scumpa distractia...

In fine, computerul de ABS - acuma nu stiu cum e la tine pus, poate daca aveai o oglinda te lamureai despre ce este vorba. Acuma nici nu stiu nici daca e accesibil locul sa il vezi macar cu o oglinda. La Twingo de exemplu este jale - computerul ABS este amplasat undeva pe sub jugul motor in dreapta, langa un satelit de la planetara dreapta insa deasupra ei cumva...ce mai, aproximativ 80% imposibil de vazut - ce sa mai vorbim de cercetat/umblat la el... icon_mrgreen.gif

Tu ai putea totusi sa incerci pur si simplu sa tragi un fir de la pinul 22 al computerului ABS sa vezi daca ai semnal de viteza - daca ai NOROCUL TAU. Ramane sa ne vedem cu o diagnoza (am eu DDT2000 si cu cablu de diagnoza) sa-ti definesc in computerul ABS dimensiunile rotilor si cam aia este. Si berica de rigoare de la coltul blocului smile.gif)

Dupa parerea mea pe pinul 22 chiar poti incerca fara teama. Pe pinul 26 eu sunt cam rezervat...

Pe partea cu senzorul + ulei pe el. Este normal. Pai nu ai ulei in cutie? Doar nu o sa se invarta ala "pe uscat" mai ales ca este din plastic - cred ca ai vazut pozele cu interiorul senzorului si partile componente (am pus ceva poze pe aceasta sectiune cu senzorul demontat). http://www.reno.ro/index.php?showtopic=133...dpost&p=2057552

Toata stima.

This post has been edited by bubu782001: 29 Aug 2010, 02:05


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pricinosus
post 31 Aug 2010, 19:26
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 17 May 10




Salut Bubu,

Am renuntat la pinul 26 respectiv 22.
Am cumparat senzorul cu 100 de lei din Autovit, cred ca e chinezesc. L-am montat pe cutie dupa ce l-am modificat. Din pacate acum, chiar daca as vrea nu stiu cum sa prind siguranta. Sta doar asa infipt in cutie. A intrat putin fortat, e destul de fix. O sa ma gandesc la o solutie cu agrafa. De pierdut pe drum nu cred ca o sa-l pierd. Chiar daca prin absurd ar sari din cutie, o sa ramana agatat in mufa. Problema e ca se poate indeparta de melcul din cutie si nu o sa inregistreze. Chestie de 2-3 mm, asta e mai plauzibil.
Am mers doar cativa Km cu el si pana acum toate ok, o sa revin cu detalii dupa mai multi Km.

71921384.jpg
Cei doi senzori, sus cel nou, jos cel vechi.



95975622.jpg
Taierea celor dou picioruse.


97636545.jpg
Senzorul cu picioarele amputate.



12579964.jpg
Cei doi senzori acum identici. (mai putin la sistemul de ancorare al sigurantei... aici poate ma ajutati)





76073968.jpg
Diametrul sub garnitura albastra. 19,8 mm la cel vechi si 19,9 mm la cel nou modificat.

Salut tuturor.

This post has been edited by pricinosus: 31 Aug 2010, 23:27


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 1 Sep 2010, 12:08
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Bravo. Foarte bine facut, BUN tutorial cu poze. Felicitari.

PS pune si tu poze cu partea senzorului unde vine siguranta - la ambii senzori sa vedem ce se poate face.

This post has been edited by bubu782001: 1 Sep 2010, 12:09


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexium
post 1 Sep 2010, 13:25
Post #133


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 30 January 10




Astazi mi-a afisat si mie pt prima oara 0 in bord.Dar si-a revenit.Apoi iar s-a dus apoi iar si-a revenit.Iarasi baga Alex mana in buzunar si ramane fara bani sad.gif


--------------------
Renault Twingo 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grigm
post 5 Sep 2010, 12:42
Post #134


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 September 10




BUNA TUTUROR am facut o poza ptr.un traductor , dar nu stiu ce este; este legat de viteza masinii sau n-are nimic in comun cu asta ? E pozitionat orizontal in fata planetarei stinga si ma tem ca e montat cu filet , nu stiu daca nu e imersat in uleiul din diferential-cutie.Ma poate lamuri cineva? Multumesc. Am aceeasi problema , 0 viteza , numai cind vrea el (cred 1% din timp) si asta afecteaza si servodirectia(de aprox.1 an). Numai acum ,dupa 2 ani de la achizitie , m-am hotarit sa incep sa cunosc masinuta.Am scos fisa cu contactele de la senzorul de viteza(rupindu-mi destele), le-am curatat si se pare ca singura solutie e sa-mi cumpar un alt senzor , tot nu vrea sa mearga.[attachmentid=1627654141]

This post has been edited by grigm: 5 Sep 2010, 19:01

Attached thumbnail(s)
trad1.JPG ( Size: 602.54k ) Number of downloads: 8116


--------------------
renault TWINGO 1999 CD6/CD68
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 5 Sep 2010, 23:57
Post #135


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Daca imi aduc bine aminte, ala este contactul pentru lampa de mers inapoi.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 6 Sep 2010, 08:48
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Exact. Aia este, contactul pentru mers inapoi.

This post has been edited by bubu782001: 6 Sep 2010, 10:52


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grigm
post 6 Sep 2010, 22:18
Post #137


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 September 10




Multumesc pentru raspuns.O sa mai revin , eventual dupa ce reusesc sa schimb(cumpar) senzorul de viteza.

This post has been edited by grigm: 6 Sep 2010, 22:19


--------------------
renault TWINGO 1999 CD6/CD68
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sageata albastra
post 7 Sep 2010, 16:17
Post #138


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 10 April 08




Va salut!Eu sunt cel de care zicea bubu ca nu a gasit senzorul pe cutie.Faza cea mai proasta este ca nici in momentul de fata nu am reusit sa rezolv problema,nu mi merge vitezometrul.Nimeni nu stie,nimeni nu se baga!Singura informatie despre cum sta treaba am primit o astazi de la cineva din Bacau care dezmembreaza Twingo si care zice ca semnalul l ia de la ABS dar ca ar trebui sa fie si senzorul de la volanta la locul lui.Ma rog.....sper sa gasesc un mecanic competent sa se bage sa mi faca si mie vitezometrul,eventual sa merg la Bacau sa mi rezolve problema cei de la dezmembrari.


--------------------
renaumt twingo 2003,75 cp,16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 8 Sep 2010, 10:20
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




sageata albastra sa vorbit LA GREU despre acest subiect...
DA semnalul de viteza se ia din computerul ABS.

Acum legat de schema din attachment. (este schema originala de la Twingo).

118 - este computerul de ABS

acuma din pinul 20 din acel computer, pleaca un fir (in schema zice ca e de culoare mov), la un racord (R183 pinul C3) iar din acest racord se duce la un punct comun (0094A) , de acolo se duce la:

160 - contactul de frana (pinul A3)

R212 - racordul motor-habitaclu (pinul D4) - acest racord se afla in zona sigurantelor de la motor si are culoare maro

120 - computerul de injectie (pinul B3)

172 - lampa de frana spate dreapta (pin 5)

173 - lampa de frana spate stanga (pin 5)

639 - lampa frana hayon (pin 1)

Dupa cum vezi TOATE semnalele de videza vin din computerul de ABS. De asemenea mai vine un semnal de viteza in LCD-ul de la bord (in pinul 7) si unul in computerul de directie asistata (pinul 15).

Tu tot ce trebuie sa faci este sa verifici daca pana la punctul comun (0094A) vine semnalul de viteza. De acolo pleci mai departe cu cate un fir unde vrei.

Eu tind sa cred ca la tine, racordul R183 (Racord ABS-Bord) este intrerupt - mufa desfacuta sau cu probleme, din moment ce nu ai nici directie asistata nici viteza pe bord.

This post has been edited by bubu782001: 8 Sep 2010, 14:04

Attached thumbnail(s)
twingo.jpg ( Size: 62.36k ) Number of downloads: 8030


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zidanebana
post 11 Oct 2010, 20:52
Post #140


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 October 10




salut, sunt un membru nou care are nevoie de cateva informatii.
am mai incercat sa postez niste intrebari si nu cred ca am reusit ...asa ca imi cer scuze daca sunt eu mai neinitiat si ma repet.
am o laguna 2 din 2001 si nu imi functioneaza nici vitezometrul nici abs-ul.
imi poate spune si mie cineva daca reperul cu codul 7700418919 se potriveste si pe laguna 2? daca nu ...poate cineva sa imi dea un cod care s-ar potrivi?
Si inca o intrebare...e posibil ca in urma inlocuirii captorului de viteza din cauza abs-ului nefunctional sa persiste problema?


ps

serie caroserie :vf1bg0a0524645896
motor : k4m-d7-10
placuta ovala : bg0a s019808 e2 san913 san513 ted44 drap02
(scuze daca am dat prea multe detalii dar nu stiu sigur ce ar fi trebuit sa scriu)


--------------------
renault laguna 2 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiudan86
post 16 Oct 2010, 11:13
Post #141


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 15 October 10




salutare... wacko.gif nou pe forum deoarece am un clio de 2 luni...vitezometrul imi indica o viteza mult mai mica decat cea reala(reala 60 km/h...in bord 20 km/h). as vrea si eu o parere daca a mai avut cineva problema asta. inainte sa dau banii pe captor sau mai stiu eu ce as vrea sa aud si alte optiuni. Mentionez ca am un clio din 2003 hatcback. Un mecanic mi-a zis ca e captorul de viteza dar vreau sa stiu sigur. Va multumesc si daca vreti sa ma ajutati ma puteti contacta si la dan_claudiu86@yahoo.com.


--------------------
Renault Clio 2003 hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enache sorin
post 16 Oct 2010, 16:51
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 242
Joined: 27 November 09




SALUT! CINE MA POATE AJUTA CU UN SENZOR DE VITEZA CA IN POZA 6. VA MULTUMESC!


--------------------
renault 25 baccara 1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pricinosus
post 26 Oct 2010, 11:50
Post #143


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 17 May 10




@zidanebana

Daca repari sistemul ABS o sa ai viteza si pe bord in ceasuri.
Masina ta mai mult ca sigur in 2001 isi ia viteza din ABS si nu de la senzorul de pe cutie.
Deci nu cred ca ai senzor de viteza pe cutie.

L-ai vazut pe cutia de viteza?


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_invisible_
post 23 Aug 2011, 20:03
Post #144


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 26 December 10




Salutare colegi
Azi mi-a venit senzorul de viteza cel buclucas si am zis de ce sa ma murdaresc eu pe maini? Ma duc frumos la service renault cu piese cumparata tot de la ei si ii zic spunemi te rog cat costa inlocuirea senzorului de viteza. Imi cere vin-ul de la masina il dau dar ii zic piesa o am eu. Brusc se intoarce catre mine si zice nu schimbam cu piese client :|. Nu stiu daca e corect sau nu nu cunosc politica lor dar ii zic o originala renault cu logo-ul si cu holograma vietii si ce elemente de siguranta mai avea smile.gif) ii zic domne pe piesa scrie fabricat in franta smile.gif) nu ca ar fi ceva importatnt smile.gif). El o tine pe a lui ca nu si nu. Nedorind sa ma goleasca de bani mi-am luat inima in dinti si m-am dus la o rampa de tiruri de la mine din brasov, am suit masinuta si 3 ore mi-a luat sa fac treaba smile.gif) dar am facut-o eu fara bani fara nervi si culmea functioneaza perfect. Maine o sa vad ca merg la bucuresti.
La mine senzorul nu avea scutul acela termic dar avea siguranta pe care am reusit sa o pun la loc. NIci nu stiu cum sa explic insa siguranta are o gaurica pe unde intra e singura gaurica in care intra si se fixeaza calumea. Cde pot sa zic e ca locul e al nabii de inaccesibil si fara sa ridici masina nici o sansa. Parca l-au camuflat omuletii intentionat smile.gif). Dupa alea 3 ore era deja procedura de 5 minute il scoteam si puneam la loc sa fiu sigur ca am retinut pozitia smile.gif).
Cine are nevoie de ajutor din brasov sau imprejurimi il ajut sa schimbe dracia cu cea mai mare placere smile.gif

O zi buna si fara incidente sa aveti
Eu poze nu am reusit sa fac ca nu incapea si mana si aparatul smile.gif) si decat ceva de dragu de aface poze nu am facut


--------------------
Renault Twingo 1998 1.2 Liberty C066 D7F 700
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmitzu
post 23 Aug 2011, 21:09
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 27 January 10
From: Popești-Leordeni




felicitari, si eu am trecut prin asta, stiu despre ce vb. e o nebunie curata. eu am scos filtrul de aer, si ma uitam pe acolo si cu mana pipaiam pe sub corpul clapeta... dar mai bine ca ai facut tu schimbul, iti vei cunoaste mai bine masina si treptat ne vom ajuta intre noi.


--------------------
Renault Scenic 3 1.9 dci 131 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 23 Aug 2011, 21:11
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Este inaccesibil pentru ca este pus in zona de prindere a tamponului spate. Sa vezi la 16v cum este unde motorul e si mai mare...

Practic...PLANGI


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_invisible_
post 26 Aug 2011, 20:25
Post #147


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 26 December 10




QUOTE(alexmitzu @ 23 Aug 2011, 22:09)
felicitari, si eu am trecut prin asta, stiu despre ce vb. e o nebunie curata. eu am scos filtrul de aer, si ma uitam pe acolo si cu mana pipaiam pe sub corpul clapeta... dar mai bine ca ai facut tu schimbul, iti vei cunoaste mai bine masina si treptat ne vom ajuta intre noi.
*




salut

chiar sper sa ajung sa imi cunosc masinuta. macar ce pot sa fac eu sa fac smile.gif.
oricum mi s-a parut jungla acolo =)), dar..... cu ajutorul vostru am reusit biggrin.gif

de curiozitate stie cineva cum se invarte plasticul acela? din interiorul senzorului?
adica eu cand am pipait dupa ce l-am scos nu am simtit nimic in care s-ar fixa.
oare il invarte uleiul din cutie? :|
forma e ca un patratel dar .. nu imi dau seama cum il actioneaza smile.gif)... poate sunt eu mai bata si principiul e simplu tongue.gif


--------------------
Renault Twingo 1998 1.2 Liberty C066 D7F 700
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luckas_itd
post 30 Aug 2011, 14:43
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 21 April 08
From: Moreni




Salutare baieti,in legatura cu captorul de viteza acesta poate fi reparat in anumite situatii,daca va pot ajuta cu detalii doar intrebati.


--------------------
Renault Clio symbol 2004,1.5 dci 65 - db-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 30 Aug 2011, 14:54
Post #149


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Sau"aruncati"o privire pe aici:
http://www.reno.ro/vitezometru-t211314.html
Sunt si poze...cu senzorul demontat.
@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubalus
post 12 Jan 2012, 17:39
Post #150


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 12 February 08




cum ziceam si pe celalat topic...imi moare vitezometrul in mers din cand in cand....
care ar fi codul pentru D7F-F7-02, 2002, F708088 codul de pe stalp
se potriveste cel de la logan... pe unde sa-l gasesc mai ieftin?


--------------------
renault twingo 2002 - ct 84 cab
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 3 4 5 6 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 08:31
Dacia