Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Macara rupta? macara electrica usa megane 2 rupta, cum sa repari un sistem electric de ridicare geam

teodtc
post 28 Jul 2011, 23:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 27 May 09




Salutare,

se pare ca nu spune nimeni pe aici cum sa desfaci o usa fara sa rupi ceva printre clemele de plastic din usa de Megane 2 avand in vedere ca orice clema rupta inseamna un greier si mai zgomotos. Un greieras pe steroizi ...

Eu am desfacut usa doar in scopul identificarii cauzei pentru care geamul nu se mai ridica ... si de fapt cade permanent si oricand poate cineva patrunde in masina prin geamul dare se coboara impingandul in jos cu mana.

IMG_0027.JPG ( Size: 113.37k ) Number of downloads: 1273

aici aveti lista de scule necesare pentru operatie. Scuze dar lipseste din poza un torx de 20 ...
Ca sa nu lasati urme pe componentele de la vedere de pe usa aveti nevoie neaparat de o surubelnita dreapta , torx de 20 si 30, surubelnita philips, o sula si cheie tubulara de 13. Eventual si de un ciocan sa iasa la fata biggrin.gif .


IMG_0015.JPG ( Size: 110k ) Number of downloads: 1466

desfaceti suruburile din cercurile de jos si apoi impingeti pe sub compartimentul de stocare cu surubelnita dreapta si iese singur.

IMG_0018.JPG ( Size: 93.71k ) Number of downloads: 1476

aici trebuie sa trageti usor cu surubelnita dreapta si iese usor

IMG_0019.JPG ( Size: 127.64k ) Number of downloads: 1429

aici sunt localizate suruburile pe care trebuie sa le desfaceti cu torx de 30

IMG_0020.JPG ( Size: 66.43k ) Number of downloads: 1372


IMG_0021.JPG ( Size: 5.33mb ) Number of downloads: 428

aici trebuie sa va asigurati ca nu pierdeti surubul cand il scoateti sau cand il puneti la loc. eu am folosit o bucata de banda adeziva.

IMG_0022.JPG ( Size: 107.34k ) Number of downloads: 527

acesta este panoul boxei care are multe picioruse de plastic si trebuie tras usor. sub acest panou se gasesc 3 suruburi ce trebuiesc desfacute doar daca vreti sa dati jos motorul sistemului electric de coborare a geamunui.

IMG_0023.JPG ( Size: 81.72k ) Number of downloads: 612

aici se vede o clema in profunzime care tine fata pe pozitie. toata fata trebuie coborata dupa desfacerea suruburilor din prima poza cu suruburile din maner si cele 2 lungi din partea de jos a usii care mai are 2 suruburi care se desfac cu tubulare de 13.

De preferat sa aveti cu voi o surubelnita electrica si multe servetele umede sa nu pierdeti timp la desfacut si sa nu murdariti fara de usa. (dupa preferinte ... poate chiar vreti sa se vada ca ati muncit mult la ea ...)

IMG_0024.JPG ( Size: 95.64k ) Number of downloads: 806

partea capitonata cu tapiterie se scoate din partea de jos doar. nu trageti sa supeti. Desfaceti surubul doar.

IMG_0025.JPG ( Size: 94.62k ) Number of downloads: 871

aici trebuie sa aveti grija la manerul de deschidere a usii din interiorul masinii sa trageti mai intai paertea din fata si apoi intors la 90 de grade iese prin fata de usa.

IMG_0026.JPG ( Size: 101.78k ) Number of downloads: 791

mai este o fanta si in partea de jos pe unde trece becul din partea de jos a usii care nu iese rotit la 90 de grade ci tras din partea din spate si apoi scos fortat doar perpendicular.


De mentionat ca dupa ce ati scos toate acestea mai raman de scos firele si mufele din ghidaje si suruburile motorului electric.

Dupa ce le-ati scos usor de pe ghidaje ca sa blocati gemul sus este cea mai simpla problema. Odata ce ati scos suruburile de jos lungi cu cap de 13 ati desfacut si partea de jos a sinei. Asa ca fortati sina dinspre fata masinii si legati-o cu sfoara de o gaura ambuteiata de pe usa si gemul nu va mai cobora nici fortat jos.


Succes mult si revin cu postul de la repararea sistemului sau de la inlocuirea lui (depinde ce gasesc la dezmembrari). Totul depinde de pret. unul nou fara protectie la strivire este 400 lei iar unul cu protectie este cu 1000 lei mai mult ... asa ca eu prefer sa inlocuiesc ce se poate schimba.

Mai adaugam timp de licru o ora (cu tot cu poze).

Bafta.
Teo.

This post has been edited by teodtc: 29 Jul 2011, 08:52


--------------------
Reno Megane II 2004 1,5 dCI, 100CP 134.444 Km
Peugeot 206 1,4 HD (ca I-ul a cazut) 67CP, 67.777 Km
Passat B3 1992 1,8 injectie monopunct, 290.000 Km
Ce-i mult strica, ce-i putin e destul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 29 Jul 2011, 09:37
Post #2


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Frumos tutorialul!... daca cautai ia uite ce gaseai aici si aici wink.gif

L.E.: Sa-l mute un moderator eventual in acelasi tutorial...

This post has been edited by solidconvert: 29 Jul 2011, 09:39


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teodtc
post 29 Jul 2011, 13:08
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 27 May 09




Multumesc, gasisem doar pe cel cu montaj kit cabluri (am folosit alte cuvinte la cautare) dar avand in vedere ca nu era descris suficient de vizual am luat-o pas cu pas si am deschis subiectul asta.


--------------------
Reno Megane II 2004 1,5 dCI, 100CP 134.444 Km
Peugeot 206 1,4 HD (ca I-ul a cazut) 67CP, 67.777 Km
Passat B3 1992 1,8 injectie monopunct, 290.000 Km
Ce-i mult strica, ce-i putin e destul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirko
post 29 Jul 2011, 22:05
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 9 April 10
From: Alba




Foarte frumos si util coolspeak.gif


--------------------
Renault Megan 1.6 16v 2005/privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 12:21
Dacia