Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Echilibrare roti, vibratii in volan si tras dreapta la 130km/h

ciobanucos
post 27 Apr 2009, 08:00
Post #1


shodan


Group: Members
Posts: 186
Joined: 15 July 07
From: Bucuresti




Salut!
Am schimbat zilele astea rotile de iarna cu cele originale de vara, pe aceleasi jante.
Rotile au 15000km la bord. Tipul de la service mi-a pus la noile roti, plumbii numai pe partea interioara a jantei, nu pe exterior. Am facut un drum dus-intors pe A1 si trage vizibil dreapta(inainte nu facea asa), plus ca mi se pare ca se simt prea tare vibratiile in volan.
Cand am pus anvelopele de vara, mi-a zis ca alege el 2 cele mai bune si le pune pe fata.
De asemenea mi-a facut presiunea in roti(desi nu am vazut) 2.2 pe toate 4, desi in carte zice 2.3 pe fata si 2.1 pe spate.
de ce tragea oare dreapta?


--------------------
RENAULT Laguna III Dynamique, 1.5dci 110cp 240nm 2008 hatch - OT10ACC
Laguna III, 1.5dci, 110cp, 240NM - Dynamique
ESP ASR, Pack City, BiXenon, Card maini libere, Audio Connection Box.

J'aime ma voiture
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 27 Apr 2009, 08:44
Post #2


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Daca anvelopele nu au semne de uzura excesiva, sau "bolfe", atunci le-a echilibrat prost.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 27 Apr 2009, 08:46
Post #3


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Daca inainte de schimbare nu simteai nimic:
- vibratiile provin de la dezechilibru, chiar si datorita necuratirii jantelor;
- "trasul" poate proveni de la: uzura neuniforma, presiune inegala, jocuri ale elementelor de directie - astea chiar pot combina vibratii cu "tras", daca drumul are imperfectiuni, altfel insesizabile, care sa solicite elementele respective.

Nu stiu exact de ce (poate ne lamuresc cei mai in tema) uneori pot aparea asemenea probleme parca datorita "neasezarii" anvelopei pe janta. Daca se "reaseaza" anvelopa totul revine la normal sau descoperi cu uimire ca de unde echilibrarea se facea cu 40g, dupa reasezare sunt suficiente 10g.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciobanucos
post 27 Apr 2009, 12:02
Post #4


shodan


Group: Members
Posts: 186
Joined: 15 July 07
From: Bucuresti




cum imi pot da seama daca rotile mele Goodyear Excellence au sens de rotire? Poate le pus gresit....
Ele nu au facut niciodata asa, pana cand au fost date jos de pe janta. Nici cele de iarna nu faceau. Am vazut ca au un desen anume, poate le-a pus gresit?
ma poate ajuta cineva cu o idee? La serus, unde le-am pus, mi-au facut program. maine, dar mi-a zis ca e clar, anvelopa e de vina! Pai cum, daca inainte nu facea? Exista acest sens de rotire pe anvelopele mele? Goodyear excellence 215 55 r17 94v


--------------------
RENAULT Laguna III Dynamique, 1.5dci 110cp 240nm 2008 hatch - OT10ACC
Laguna III, 1.5dci, 110cp, 240NM - Dynamique
ESP ASR, Pack City, BiXenon, Card maini libere, Audio Connection Box.

J'aime ma voiture
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 27 Apr 2009, 13:12
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Anvelopele cu sens de rotire ar trebui sa aibe pe flancuri o sageata care indica sensul de rotatie.
O anvelopa bine echilibrata nu ar trebui sa tina cont de sensul de rotatie,e periculos daca mergi in conditii defavorabile (ploaie,zapada,noroi) cu pneul pus pe dos insa echilibrarea in sine ar fi trebuit sa fie corecta,sa arate 0 sau OK la final.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciobanucos
post 27 Apr 2009, 14:28
Post #6


shodan


Group: Members
Posts: 186
Joined: 15 July 07
From: Bucuresti




ciudat este ca a zis ca a setat masina sa arate unde sa puna plumbii numai pe partea dinspre masina, nu si exterior. Si toate aratau dupa aceea 0 /ok. Deci ei vor zice ca au fost echilibrate si vezi doamne, e vina anvelopelor ca nu mai sunt bune.....


--------------------
RENAULT Laguna III Dynamique, 1.5dci 110cp 240nm 2008 hatch - OT10ACC
Laguna III, 1.5dci, 110cp, 240NM - Dynamique
ESP ASR, Pack City, BiXenon, Card maini libere, Audio Connection Box.

J'aime ma voiture
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B_37_DEE
post 27 Apr 2009, 15:29
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 26 June 07
From: Bucuresti




salut acceasi problema o am si eu dar pe un megane II sambata am echilibrat rotile a 2 a oara in decurs de 1000km deoarece sunt anvelope noi si mi le au echilibrat prost..trepideaza mai tare ca inainte intre 90-120km/h dute si fa o reechilibrare si eu zic ca totul o sa fie bine


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 1.6 16V/Kangoo 4x4 2004 1.6 16v /Laguna2.2 2006 1.9dci Lux Privilege/
https://www.facebook.com/servicediagnozaro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiberiu27
post 27 Apr 2009, 15:34
Post #8


membru


Group: Members
Posts: 239
Joined: 6 July 06
From: baia mare




Nu au sens de rotire Goodyear Excellence .
Aceeasi problema si la mine, aceleasi anvelope - eu zic ca isi mai dau drumul, din cauza ca nu le-am depozitat bine peste iarna, mai fac o echilibrare peste 1000 km.


--------------------
renault sedan2 2004 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 28 Apr 2009, 19:12
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Pe Goodyear Excellence este marcat "Side facing outwards". Vezi sa nu le fi montat aia invers radmasa.gif . Concret, partea cu santuri longitudinale vine pe exterior iar striatiile oblice pe interior.
Eu le-am pus de vreo 2-3 saptamani si se comporta absolut normal. E drept ca cei de la service au avu grija in toamna sa-si marcheze semne de stanga-fata, dreapta-spate, etc, dar nu cred ca deocamdata are vreo importanta, pentru ca in toamna trecuta nu au rulat nici 3000km, deci uzurile sunt infime. Mai mult, de pe partea interioara a jentilor au curatat o gramada de noroi uscat.
Revenind la topic, daca intre timp nu ai luat nici un sant mai zdravan, probabil ca tine de echilibrare sau mai degraba as zice ca de presiune. Mi se pare ciudat ca a pus plumbi numai pe o parte, eu personal nu prea am mai intalnit.
Mai fa o echilibrare si o verificare de presiune la alt service si daca nu rezolvi, o verificare a directiei.
Indiferent de cat de bine s-ar comporta masina, eu intotdeauna mai fac o re-echilibrare dupa 500-1000km de la montarea noilor anvelope.

This post has been edited by dili: 29 Apr 2009, 05:54


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciobanucos
post 29 Apr 2009, 21:07
Post #10


shodan


Group: Members
Posts: 186
Joined: 15 July 07
From: Bucuresti




cred ca s-a rezolvat pana la urma, le-am schimbat stanga fata cu dreapta fata si acum e ok. Nici presiunea nu era ca la carte. In iarna au uitat sa imi scrie pe ele si aveam deja 15 000km cu ele. cele de iarna, tot GY, Ultragrip performance, fiind noi, nu au avut nici o problema duap montare. Acum voi vedea vineri, cand fac un drum pana la Cartisoara cum e la high speed.


--------------------
RENAULT Laguna III Dynamique, 1.5dci 110cp 240nm 2008 hatch - OT10ACC
Laguna III, 1.5dci, 110cp, 240NM - Dynamique
ESP ASR, Pack City, BiXenon, Card maini libere, Audio Connection Box.

J'aime ma voiture
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csorin66
post 15 Aug 2009, 08:25
Post #11


Membru fabricat in Romania


Group: Members
Posts: 504
Joined: 22 September 08
From: Ploiesti




Vreau sa-mi iau un set de jante si nu stiu ce dimensiune au jantele la laguna3 sunt pe 17 dar cu cat? 7-17, 7,5-17sau8-17


--------------------
Renault LagunaIII 2.0 16V/140 CP 2008 Privilege
''Viata trebuie savurata, nu suportata''
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aaxinte
post 2 Sep 2009, 08:35
Post #12


Mr.


Group: Members
Posts: 6
Joined: 1 September 09
From: Iasi




Salut,

Pe Laguna III, in RO, pt. a nu avea probleme cu militia, poti sa pui doua tipuri de jante, si anume (5x114.3x66.1) :

1) 7j17et47
2) 7j16et47


--------------------
Renault Laguna III 2008/2.0dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csorin66
post 2 Sep 2009, 08:41
Post #13


Membru fabricat in Romania


Group: Members
Posts: 504
Joined: 22 September 08
From: Ploiesti




Mersi mult aaxinte, vroiam sa mi le comand pe internet dar ca sa nu am dureri de cap mai bine ma duc cu masina pana la sediul firmei unde am gasit modelul de janta care imi place ca sa nu am probleme in caz ca nu s-ar potrivi.


--------------------
Renault LagunaIII 2.0 16V/140 CP 2008 Privilege
''Viata trebuie savurata, nu suportata''
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 03:53
Dacia