Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Definire Renault Twingo, Cum definiti Twingo?

Martzianu2
post 24 Oct 2009, 18:43
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 5 October 09




Am si eu o intrebare....cum definiti Renault Twingo?
Sunt interesat de unul si as vrea sa stiu...
Ce consum are?
Ce pica cel mai des la el?
Ce motorizare e cea mai buna?
Cat costa piesele pentru el?
Care-s avantajele?
Care-s dezavantajele?

Ce parere aveti de el? astept comentarii!



--------------------
RENAULT MEGANE 2.2 1.5dCi Hatckback 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipikao
post 24 Oct 2009, 19:25
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 24 September 09




Buna! Am un Twingo de numai trei luni dar sunt foarte multumit de el. Acum depinde si ce astepti de la o masina atunci cand o cumperi. Daca vrei o masina de oras cu consum redus Twingo e foarte potrivit, dar nici la drumuri lungi nu te poti plange de confort desi e mic in exterior, e foarte spatios in interior, fiind ideal pentru o familie cu un copil maxim doi. Eu mai am un BMW seria 5, si crede-ma, dupa ce conduci cativa ani un BMW celelate masini par inferioare si-ti vine greu sa la accepti. NU s-a intimplat asa si cu Twingo, desi calitatea fabricatiei e inferioara te face sa te indragostesti de el, si de multe ori l-am preferat lasand bmw-ul in parcare. Concluzia...ia-l ca merita.


--------------------
renault twingo C06 07/1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 24 Oct 2009, 20:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti




Martzianu2 ,daca ai fi citit cu atentie tot ce s-a scris pe aici ,sigur gaseai raspunsurile dorite . Tipul asta de masina este mult peste ce-ai crede ca-ti ofera un "mini" ,chiar daca aspectul nu convine romanului ,chiar daca nu-i "nemtoaica" ...Trebuie sa intelegi ca la Twingo nu pica ceva anume ,nu are hibe ,nu este o masina la care problemele se repeta datorita unei piese prost conceputa .Ca motorizare eu as opta pentru cel cu 8 valve ,are avantajele lui... Avantaje ? Eu cred ca-i idealul de masina a prezentului ,mica pe exterior ,mare pe interior ,cosum mic ,demaraj bun ,costuri mici de intretinere .Dezavantaje ...? Scaunele sint destul de inconfortabile ,pozitia prea sus la volan ,altceva nu stiu ,poate ca ceilalti colegi iti vor spune ,eu nu prea am ce-i reprosa ...


--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 24 Oct 2009, 22:05
Post #4


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Decat sa astepti cateva postari aici, mai bine fa-ti timp si studiaza sectiunea Twingo.

Mie mi-au trebuit trei luni pana m-am hotarat sa iau Twingo, din care o luna am tot citit si rascitit forumul acesta. Printre altele mai are avantajul ca o multime de piese se potrivesc de la SLZ/LGN, iar caroseria este foarte bine protejata impotriva coroziunii. Pentru mine ca dezavantaj major este protectia fonica precara a coroseriei, dupa care asa cum spunea Renotgo, lipsa de confort la volan. In rest numai de bine.

Si inca ceva...daca te hotarasti sa iti iei, cauta unul sa aiba AC. O sa vezi cata dreptate am.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RadNoise
post 25 Oct 2009, 15:05
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 22 November 08
From: Iasi




pt mine twingo a venit ca o a doua masina, ce urma sa fie folosit exclusiv in oras. in perioada asta face un an de cand e la mine si in afara de revizie (am aprox 13.000km cu ea) nu au fost necesare alte interventii. eu insa i-am mai adaugat una, alta, dar din placere, nu din necesitate.
m-am obisnuit destul de greu cu forma masinii, iar dupa vreo 4-5 luni de condus zilnic si multe escapade destul de memorabile, a ajuns sa-mi placa masinuta asta.

ca sa raspund la intrebarile tale:

1. extern:5-6% (creste destul de mult dupa 110-120km/h)
intern: 7-10% (zilele astea au fost sarbatorile iasului, multe blocaje, accidente, pe la mine prin cartier se desfasoara diverse lucrari, etc-uri si mi-a consumat cam 9%. in regim de trafic aglomerat, asa cum e de regula in marile orase, consuma cam 7-8%)
2. al meu are 180.000km si la un an dupa ce a ajuns la mine nu pot spune ca am fost nevoit sa schimb ceva. nu pare sa aiba piese care cedeaza usor. totusi am eu o reticenta fata de bucse (poate pt ca e renault).
3.eu am motorul de 1.2 8v si ma multumeste. nu am merscu alta motorizare ca sa imi dau seama cum e comparativ cu asta.
4.multe piese sunt comune cu logan/solenza si preturile sunt destul de rezonabile. nu e o masina la acre costurile de intretinere sa reprezinte o problema.
5. avantaje:
-mic si f. manevrabil, dar suficient de incapator in interior
-consum mic, costuri mici (service, asigurari, taxe etc.)
-motor fiabil (a fost pus si pe reno kangoo)
-modularitatea interiorului (banchete f. practice, portbagaj usor accesibil, rabatare usoara)
- raport calitate/ pret imbatabil pt o masina din clasa ei.
- geamurile. sunt imense
6. dezavantaje:
- oglinzile. nu reusesc deloc sa le reglez cum trebuie si sa ma folosesc de ele cum ar trebui. in timp am ajuns totusi sa ma acomodez cu ele si imi asigura o vizibilitate suficienta, dar ca sa fiu sigur ma uit de 2 ori ca sa stiu ca m-am asigurat cum trebuie.
- scaunele. la drumuri peste 100-150 km devin usor incomode. in plus, daca le schimb pozitia in care m-am obisnuit sa conduc, cu greu gasesc una apropiata si imi ia destul timp pana sa ma obisnuiesc cu noua pozitie.
- usor galagioasa pe drum cu gropi si cu motorul in sarcina. in functie de buget, cred ca voi incerca o solutie de antifonare.


--------------------
Renault Twingo 1999 - IS - 07 - CZE
Diagnoza Vw, Audi, Skoda, Seat, Opel, Fiat, Ford - incepand cu 25 lei
http://diagnoza.pinzaru.ro 0745362498 - Radu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 11:02
Dacia