Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum sa inlocuim lamela stergator fara "schelet"

nh1980ro
post 7 Nov 2009, 21:34
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Efectuati urmatoarele operatii pe propria raspundere!
Deorece exista destule piese de plastic, exista riscul sa nu mai reusiti montarea stergatorului!

Eu am folosit un stergator Max Vision flex de 16.1”, pret 15RON.

1.Se ia stergatorul nou si i se scot capetele (pozele 1,2) cu o surubelnita dreapta, cu grija si fara a folosi forta excesiva. Capetele sunt de plastic si e posibil sa aveti nevoie de ele la stergatorul original. Eu am avut. smile.gif
2.Se despart cele 2 tije si se scoate „mufa” (poza 3). Apoi se scoate lamela de cauciuc (poza 4).

3. Se scot capetele la stergatorul original, cu mare grija (poza 1).
4. Atentie! Se scoate lamela de cauciuc cu grija si fara a forta (poza 5). SAU se mai pot departa tijele de la capete (poza 2), daca „mufa” nu e foarte fixa.
5. Cele 2 tije de metal vor iesi din „mufa” daca le apropiati si le scoatei cu grija. (poza 6).

6. Se pune lamela de cauciuc de la stergatorul nou intre cele 2 tije de la stergatorul original (la mine era in primul sant dinspre tije). Atentie la pozitionarea lamelei de cauciuc, deoarece „creasta” lamelei nu e centrala! (poza 7).
7. Se pozitioneaza ansamblul celor 2 tije cu lamela montata intr-o margine a „mufei”. (poza 8)
8. Se pozitioneaza tijele si in cealalta parte a „mufei” daca strangeti cu mainile de o parte si de cealalta a „mufei”. (ca in poza poza 9). SAU (daca „mufa” e foarte fixa): Cu un cleste strangeti de cele 2 tije pana intra si cealalta tija in „mufa”. Folositi o forta minima pentru acest pas! Clestele trebuie sa fie cat mai aproape de marginea „mufei”.(poza 11) Apoi asezati bine cele 2 tije in „mufa”, ca sa intre perfect. (poza 10) Atentie, cele 2 tije au niste caneluri care trebuie pozitionate in „mufa” pentru a se potrivi bine. (poza 7)
9. Montati la loc capetele stergatorului originale sau puteti folosi de la stergatorul nou, in caz ca cele originale s-au rupt (daca se potrivesc). (poza 12).

Stergatorul original folosit de mine are „mufa” de metal, ceea ce mi-a asigurat o mai mare incredere in reusita. Am aflat ca mufa e de metal DUPA ce am terminat operatiunea smile.gif

Acesti pasi sunt utili in conditiile in care „mufa” stergatorului original e una mai deosebita, iar un set de stergatoare original e scump.

PS: Pozele le-am facut cu stergatorul cel nou, pentru ca mi-a venit ideea unui tutorial dupa ce am terminat de montat stergatorul original si nu am vrut sa-mi fortez norocul.


Attached thumbnail(s)
Poza_1.JPG ( Size: 179.97k ) Number of downloads: 3476
Poza_2.JPG ( Size: 192.33k ) Number of downloads: 3891
Poza_3.JPG ( Size: 244.48k ) Number of downloads: 3866
Poza_4.JPG ( Size: 193.1k ) Number of downloads: 3768
Poza_5.JPG ( Size: 269.21k ) Number of downloads: 3630
Poza_6.JPG ( Size: 190.62k ) Number of downloads: 1554
Poza_7.JPG ( Size: 127.58k ) Number of downloads: 1407
Poza_8.JPG ( Size: 181.46k ) Number of downloads: 1342
Poza_9.JPG ( Size: 244.43k ) Number of downloads: 1247
Poza_10.JPG ( Size: 212.37k ) Number of downloads: 1153
Poza_11.JPG ( Size: 174.67k ) Number of downloads: 1187
Poza_12.JPG ( Size: 164.65k ) Number of downloads: 1293


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 7 Nov 2009, 22:41
Post #2


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




hehe, am facut si eu unul pe aceeasi data dar la 1 30 noaptea din plictiseala si l-am postat la megane 2.

din pacate lamela pe care am pus-o nu stergea bine si facea si un sunet oribil, asa ca am pierdut timp degeaba pentru mine. la tine sterge bine acum?


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 8 Nov 2009, 01:17
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai cred ca depinde foarte mult de cat de buna e lamela. Deocamdata stergatorul e pe noptiera. Maine il montez si vad ce poate face. Oricum mai am inca lamela veche ..smile.gif

8 Nov 2009, 23:29:
Am testat azi stergatorul si sterge bine si fara zgomote. Acum sa vedem si cand ploua cum se comporta.

This post has been edited by nh1980ro: 8 Nov 2009, 22:29


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 8 Nov 2009, 22:39
Post #4


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




ma bucur pentru tine! esti norocos

crezi ca in timpul montarii afecteaza atingerea lamelei de cauciuc cu mainile transpirate? eu am atins-o destul, cand am incercat sa pun capacul din capat ca nu prea intra.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 10 Nov 2009, 23:14
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Cred ca e important tipul de stergator.
Se pare ca asta de l-am folosit eu e ok: Max Vision flex.
Dar inca n-a plouat. Am prins doar ceva burnita.
Acum stergatorul asta de l-am schimbat sterge mai bine decat cel original din stanga.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 11 Nov 2009, 23:26
Post #6


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




ai primit masina cu stergatoarele deja uzate, nu?
asta am patit si eu, si tind sa cred ca cineva care lucreaza la reprezentanta a avut ideea sa isi ia un set original pe gratis.
asta se intampla daca nu ne-a trecut prin cap sa le verificam la inceput, noi o tragem!


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 12 Nov 2009, 10:31
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Nu stiu daca erau uzate sau nu. Ele pareau noi si la inceput au mers bine, in sensul ca stergeau cand stropeam parbrizul.
La prima ploaie mai serioasa insa s-au dus dracu'.

Oricum, daca nu-mi fura nimeni stergatoarele, o sa schimb laemele din astea de 15RON, daca cei de la Renault sunt magari.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 12 Nov 2009, 14:28
Post #8


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Am schimbat si eu acum doua saptamani doar lamelele. Stergatoarele originale m-au tinut peste 3 ani dar in ultimul an au inceput sa lase dare. Am cumparat din Carefour doua stergatoare de 600 mm cu 10 ron/buc. Sunt foarte multumit de lamelele no name: sterg foarte bine si nu scot zgomote deranjante. Daca si rezista 3-6 luni sunt chiar o afacere.
Lamela stergatorului de pe spate am schimbat-o (dupa 3 ani) tot cu una no name. La fel, sterge foarte bine si a costat 6 ron.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pepelutza
post 10 Feb 2011, 15:34
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 463
Joined: 17 November 10
From: brasov




Eu am cumparat lamele de cauciuc din benzinarie OMV si sunt no name, dar le-am schimbat dupa indicatiile voastre si va zic ca sterg super. Cele valeo originale m-au tinut 3 ani si-au facut bine treaba dar sunt prea scumpe , zic eu.


--------------------
Renault Clio 3 2007 , dynamique 1,6 , 16v 110 CP - BV-10---S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 10 Feb 2011, 16:30
Post #10


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Eu mi-am luat stergatoare Mixi si nu sunt multumit de ele. Lasa o ceata de nu se poate. Cel mic initial nu stergea deloc pe mijloc dar si-a revenit. Cel mare nu sterge in dreptul ochilor ceea ce e cam nasol. Pe langa asta, cele Valeo originale dau la o parte apa cu mazga cat timp sunt noi, astea doar o intind pe parbriz, exact cum facea stergatorul vechi original.

Attached thumbnail(s)
DSC04118.JPG ( Size: 833.67k ) Number of downloads: 856


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 10 Feb 2011, 16:38
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Asta din cauza ca nu e intinsa bine lamela de cauciuc in lamelele de otel.
Asa am patit si eu cu unele si am pus alte lamele de cauciuc.
Alea nasoale aveau sina aceea care vine intre lamelele de otel, prea groasa, si nu se intindea bine lamelele de otel. Si ramanea cumva striata si nu mai "calca" bine pe parbriz.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 10 Feb 2011, 17:05
Post #12


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Probabil. Cred ca daca apasau mai bine bratele pe parbriz nu prea mai aveam problemele cu stergatoarele astea. Am vazut ca stergatoarele Mixi nu au lamela groasa ca la Valeo, ci au una subtire asa cum e la stergatoarele clasice. Cred ca e mai usoara schimbarea, dar nu ma risc inca sa incerc.

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 10 Feb 2011, 17:09


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 10 Feb 2011, 17:12
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Incearca sa le intinzi putin. Sa tragi de capetele lamelei de cauciuc, ca sa se intinda mai bine si sa se uniformizeze.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 10 Feb 2011, 17:15
Post #14


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




O sa incerc mai tarziu sau maine. E ciudat ca m-am uitat la ele si nu par sa fie neuniforme, dar uite ca atunci cand sterg, lasa un interval destul de mare murdar.

11 Feb 2011, 09:11:
nh1980ro am tras de lamela de ambele capete si la fel face. Se pare ca pur si simplu asa e ea din fabrica. M-am uitat la stergatorul mic si acum se vede ca nu e dreapta lamela, dar n-am ce-i face.

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 11 Feb 2011, 09:11


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindwar
post 1 Mar 2011, 22:57
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 18 July 08




Prieteni, dar va chinuiti rau de tot lamelele asea smile.gif Eu am cumparat de la Auchan niste lamele no name pe care le-am schimbat in 5 minute. Am avut nevoie doar de un patent. Ce am facut? Pai am cautat ca lamele pe care le cumpar sa semene cu cele originape si sa aiba aceeasi dimensiune smile.gif Bineinteles ca sistemul de prindere nu s-a potrivit. Asa ca am pus sistemul de prindere de pe stergatorul original pe cel pe care l-am cumparat de la Auchan in 5 minute cu ajutorul unui patent. Cun se face? Simplu. Cu patentul se strange armatura metalica din dreptul sistemului de prindere din centrul lamelei. Se strange atat cat suportul sa poata fi scos. Se face acelasi lucru si la lamela cealalta, se pune suportul dorit si gata. 5 minute smile.gif
Si sterg excelent Operatiunea se vede foarte bine in poza 11 din primul post smile.gif

This post has been edited by alindwar: 1 Mar 2011, 23:00


--------------------
Renault Clio 3 2007 / Pivilege / full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rux
post 18 Apr 2012, 12:10
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 January 09




&feature=related


--------------------
Renault Clio 3 2007 Dynamique 1,2 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vapemaster
post 18 Apr 2012, 16:26
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 April 12




smile.gif


--------------------
Bmw 318ti 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rux
post 18 Apr 2012, 18:45
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 January 09




Multumesc de zâmbarici si pentru ca ti-ai facut special cont pentru asta. Tutorialele le-am gasit documentandu-ma pentru operatiune, inca nu am gasit sa cumpar lamela de cauciuc simpla la mine in oras ca sa pot sa aplic practic cele vazute in tutoriale.


--------------------
Renault Clio 3 2007 Dynamique 1,2 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_m2002
post 24 Jan 2013, 11:02
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 12 September 12




QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 12 Nov 2009, 00:26)
ai primit masina cu stergatoarele deja uzate, nu?
asta am patit si eu, si tind sa cred ca cineva care lucreaza la reprezentanta a avut ideea sa isi ia un set original pe gratis.
asta se intampla daca nu ne-a trecut prin cap sa le verificam la inceput, noi o tragem!
*



La fel am patit si eu, masina noua, dar stergatoarele faceau un zgomot mare cand stergeau. Am zis ca poate din cauza ca sunt noi. Dupa o vreme zgomotul a disparut dar nu stergeau prea bine.
La prima revizie m-am plans de stergatoare, la care am primit raspunsul ca stergatoarele tin cam 1 an (ce coincidenta). Si cei de la vocea clientului mi-au spus ca nu au ce face, trebuia sa ma adresez cand am ridicat masina.

Cat traiesti inveti....

Acum am un set de stergatoare de aprox 1,5 ani si sunt super (au si costat o gramada de bani).
Data viitoare schimb lamelele, nu stiam ca se poate.

Multumesc !


--------------------
Renault Clio 3 Estate 2010 dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Soro
post 28 Mar 2013, 23:10
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 November 11
From: Ploiesti -> Brasov




Tocmai ce am terminat operatiunea magica : great success biggrin.gif . Foarte util tutorialul , mersi fain.
Urmeaza sa vad maine cum sterge lamela de 7.5 ron din carefour.

Poate ar fi util sa mentionez ca dimensiunile originale sunt de 600mm (sofer) si 400 mm (pasager) la Clio 3. Eu am luat dupa cum scria pe chinezaria aia din carefour (de 650) dar l-am "adaptat" din cutit smile.gif.

Si inca ceva : inainte sa scoateti capetele de plastic
1) indepartati prima oara clemele dintre mufa si capete
2) scoateti lamela de cauciuc dintre cele 2 armaturi de metal (cu grija) - se poate face usor unde erau clemele de la 1) - o sa formeze o bucla intre "mufa" si capete.
3) incercati sa impingeti usor de lamela de cauciuc dinspre capete spre mufa (sa mariti bucla de la pct 2) )

Folosind metoda asta am scos un capat neatins fara sa ma chinui.



--------------------
Renault Clio III Estate / Sport Tourer 2011 / 1.5dCi dynamique 66kW(88CP)
Renault Kadjar / 2022 / 1.33Tce 102kW(140CP)
"Mare-i gradina Ta Doamne, poarta-i deschisă și proștii sar gardul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st May 2024 - 04:40
Dacia