Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Combustibili "alternativi" si reglare avans, nelamuriri

otonel
post 6 Apr 2014, 00:11
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 9 April 06
From: Dn1




De o vreme folosesc pe langa motorina un amestec de ulei de masa, ulei de rapita si petrol ,un fel de biodiesel cu care ies undeva pe la 4 lei pe litru , masina merge bine nu scoate fum negru ca si cu motorina dar parca nu trage ca si cu motorina curata.
Cand am schimbat distributia am vazut ca avansul are un reglaj mecanic mai complicat si un reglaj automat cu niste clicheti parca, iar intrebare este schimband proprietatiile carburantului se adapteaza singur motorul cu ajutorul mecanismului ala la noul carburant sau trebui facut manual.


--------------------
Renault Megane 1999 1,9 break
Care pata de ulei?
E sudoarea cailor putere!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hwe
post 7 Apr 2014, 15:49
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 19 December 10




Salut poti sa d-ai detalii despre combustibilul folosit de tine si cati km ai de cand il folosesti.
Daca ai injectie clasica si nu e dci se regleaza avansul din pompa,d-ar te sfatuesc sa te duci la un pompagiu sa umble acolo ca e foate fin reglajul.


--------------------
renault megne 1 berlina 1.9 dci 2002 - is 07 hwe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
otonel
post 7 Apr 2014, 17:28
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 9 April 06
From: Dn1




Pai combustibilul asta l-am folosit prima data la un golf 3 cu care am facut peste 20.000 si a mers ok , uneori primeam cate un bidon de 10 litru ulei masa folosit de la un fast food pe care il treceam printr-o palnie cu sita fina alteori bagam doar ulei de rapita de la cineva cu presa dar un amestec testat cu care am mers destul de bine este 4 litri ulei floarea soarelui cumparat 4 lei de la Kaufland(cu care poate merge singur) la care adaugam 4 litri ulei rapita de la un producator local si vreo 10 litri petrol(kerosen) ca sa subtieze amestecul (nu ma intreba de unde am cumparat petrolul ca sursa vrea sa fie anonima)
Cu meganul nu am facut decat putin peste 4000 km cu amestecul dar la Itp gazele mi-au iesit bine din prima.
Si eu am gandeam ca doar un pompagiu cu vechime imi poate raspunde la intrebare si ma poate ajuta sa umblu la avans dar deocamdata il las asa


--------------------
Renault Megane 1999 1,9 break
Care pata de ulei?
E sudoarea cailor putere!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 14:07
Dacia