Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio III - Infiltrare apa pe la usile din spate, cauze, incercari de rezolvare

happy user
post 16 Jul 2008, 22:50
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 16 July 08
From: Ploiesti / Prahova




Am descoperit aceasta problema prin Aprilie, la 1 an de la achizitia masinii (noua fiind). Ploua in masina pe la usile din spate! Mai precis in partea de jos, apa se acumuleaza pe cheder si se scurge jos pe mocheta.
Masina fiind inca in garantie, bineinteles ca am apelat la Service-ul Renault Ploiesti, in nenumarate randuri, pentru ca prolema nu a putut fi inlaturata.
Am schimbat cheder-ul de pe caroserie, patea stanga usa spate (aici am depistat prima data prolema). N-a functionat.
Am facut comanda pentru cheder-ul geam-usa spate stanga.
Intre timp am descoperit aceeasi problema si la usa spate dreapta. M-am enervat mad.gif si am schimbat unitatea Service: IPSO Otopeni.
Aici au schimbat folia de protectie din usi si mi-au aplicat mastic, in cantitate considerabila. La prima ploaie....din nou apa in masina.
M-am enervat din nou mad.gif mad.gif si am revenit la Service-ul Ploiesti, reluand solutia oferita de ei: comanda pentru cheder geam usi spate.

Sunt in continuare enervat, nu cred nici in aceasta solutie, nu stiu ce sa fac mai departe, timpul trece ...ploua...si garantia expira!

Rog ajutor! Orice informatie in sensul acesta mi-ar fi utila si mie si celor de la Service care s-au dovedit total neputinciosi....


Multumesc.


--------------------
Renault Megane 3, 1.4 tce, 130 Cp 2010, Spania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danelu
post 17 Jul 2008, 08:12
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 23 February 05




Si eu gasesc ca se umezeste centura de siguranta de la sofer(dupa ce ploua mai tare) in partea de jos, dar am zis ca poate fi de la condens. O sa verific mai bine la usile din spate cu ocazia altei ploi. Interesant ca la spalatorie nu se manifesta efectul


--------------------
Renault Clio III 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
happy user
post 17 Jul 2008, 17:50
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 16 July 08
From: Ploiesti / Prahova




Cred ca s-ar manifesta si la spalatorie, dar tinand cont ca dupa ce o spala incepe sa o sterga manual nu are timp sa se acumuleze. Daca o las cam 10-15 min ar incepe sa se umezeasca, in prima faza se strange pe chederul de jos al usii pe o portiune de circa 15 cm, dupa care incepe sa curga in interior. Daca deschid usa dupa ce ploua sau la spalatorie, dupa ce o spala, apa iese afara si in acest caz nu mai ajunge pe mocheta. Cam asta ar fi problema. Ce sa fac...sa ma duc repede sa deschid usa si sa o sterg pe cheder? Poate nu crezi, dar cam asta am ajuns sa fac...bine, daca sunt prin preajma ei. Nasoala problema, este? sad.gif


--------------------
Renault Megane 3, 1.4 tce, 130 Cp 2010, Spania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danelu
post 18 Jul 2008, 07:54
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 23 February 05




Dar numai la usile din spate se inampla? O sa urmaresc si eu data viitoare


--------------------
Renault Clio III 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
happy user
post 18 Jul 2008, 11:37
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 16 July 08
From: Ploiesti / Prahova




Da. Numai la cele din spate.


--------------------
Renault Megane 3, 1.4 tce, 130 Cp 2010, Spania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 18 Jul 2008, 12:06
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Am si eu un coleg cu clio din 2007 si tot asa se plange.
La service nu au rezolvat nimic, se pare ca e defect de fabricatie, probabil nu apasa portiera bine pe cheder sau nu apasa uniform.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
happy user
post 18 Jul 2008, 12:21
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 16 July 08
From: Ploiesti / Prahova




Am uitat sa va zic ca am strans putin si usile (la service) pentru a presa mai bine pe cheder si tot dejeaba.
"$$ilvviu" il intrebi tu pe colegul tau ce a facut pana la urma, te rog wink.gif . A rezolvat intr-un fel? ce ramane de facut...
Merci!


--------------------
Renault Megane 3, 1.4 tce, 130 Cp 2010, Spania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 20 Jul 2008, 21:32
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Nu a rezolvat, se gandeste sa schimbe masina.
Ar vrea sa revina la Logan.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hornedfiend
post 21 Jul 2008, 22:39
Post #9


nimeni


Group: Members
Posts: 249
Joined: 26 May 07




Cam penibila treaba dar sincer nu am mai auzit niciodata de ea si nu s-a mai plans nimeni pana acum. Sigur nu ai avut vreun accident si a fost pusa usa prost la loc?


--------------------
Renault Clio 3 1.6 16V 2007 Exception
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
happy user
post 24 Jul 2008, 11:03
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 16 July 08
From: Ploiesti / Prahova




Cu siguranta...nu am avut nici un accident cu ea si nici nu-mi doresc. Si intr-adevar probleme de genul asta nu am gasit nici eu. Am cautat pe net in disperare si nu sunt topicuri de genul asta nicaieri. Cu toate ca am fost bucuros intr-un fel ca nu e problema generala la Clio III.

Ok! Hai sa va mai spun ce am mai facut.
Am fost la service cu masina sa vad daca mi-a venit chederele de geam usi spate. Am dat de un baiat mai istet pe tura si mi-a propus "sa-i mai facem baie inca o data". Am zis ok, cu toate ca ma cam saturasem de explicat la fiecare in parte despre problema. Zis si facut! A urcat in ea si a pus pe altcineva sa stropesca masina cu jetul de apa indreptat direct in geamul mic (i-a zis intr-un fel, dar am uitat cum !?) de la usa din spate. Surpriza! Apa a ajuns direct pe canapea, pe cheder si jos pe mocheta. Bine ca am descoperit pe unde curge apa...asta e de bine tongue.gif

Acum ar fi 2 variante:
1. chederele de la geamurile mici usi-spate, scimbate;
2. geamurile mici de la usile spate, facute din fabrica mai mici ca dimensiuni, schimbate.
Ambele cazuri se vor rezolva pe garantie, dar pe rand. Acum astept sa-mi vina chedere si daca nu se rezolva, se face comanda la geamuri. O sa va tin la curent cu rezolvarea problemei. A...si sa nu uit: "Multumesc pentru ca v-ati facut timp sa-mi cititi topicul" wink.gif


--------------------
Renault Megane 3, 1.4 tce, 130 Cp 2010, Spania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 24 Jul 2008, 11:25
Post #11


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE($$ilvviu @ 18 Jul 2008, 12:06)
La service nu au rezolvat nimic, se pare ca e defect de fabricatie, probabil nu apasa portiera bine pe cheder sau nu apasa uniform.
*



Se pare ca nu e defect de fabricatie. wink.gif

@happy user: Geamului ala mic i se mai zice si "custode". Si vezi asta trebuia facut de la inceput...spalat masina dar cineva sa fie la interior pentru a putea observa pe unde se infiltreaza apa. E clar un caz izolat si de asta este garantia.
Nu e placut, dar bine ca sunt solutii.
Geamul ma indoiesc ca nu corespunde ca dimensiuni...mai degraba vinovatul e chederul geamurilor.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
happy user
post 24 Jul 2008, 11:48
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 16 July 08
From: Ploiesti / Prahova




"custode" asa a zis...bravo!
Crezi ca nu au stat in masina cand "i-au mai facut baie" si alta data? Tot timpul a fost cineva in ea....dar degeaba. "Baiatul cel istet" de ultima data l-a pus pe cel ce a stropit masina sa indrepte jetul perpendicular pe custode si pe cele rabatabile. Cei dinainte au stropit-o putin din laterala, mai exact au stat in dreptul usilor din fata si apoi sau muat in lateral spate (poate sa nu se stropesca rolleyes.gif ). Si au insistat la partea de sus si intre usa fata-spate. Si nu se uda inauntrul ei, am constatat si eu ! Nu tot timpul ploua in ea, cred ca depinde de cum bate ploaia.


--------------------
Renault Megane 3, 1.4 tce, 130 Cp 2010, Spania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eggy
post 24 Jul 2008, 12:30
Post #13


calm


Group: Members
Posts: 487
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




topicul mi se pare facut la misto imi aduce aminte de chestiile care se spuneau pe forumurile opel despre masinile renault, nici macar nu inteleg pe unde anume intra apa in masina asa in jet cum spui tu, poate totusi poti sa pui si o poza...


--------------------
Renault Clio III 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blazzaj
post 24 Jul 2008, 13:40
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 7 March 07
From: Bucuresti




parerea mea ca la absolut toate masinile astea nu exista geamuri electrice spate.

Ca atare potrivit constatatii mele personale intra pe geam, care are o mica problema , se lasa singur in jos 2-3 mm, si trebuie periodic apasat un pic pe manivel de ridicare geamuri, si astfel ca prin minune problema se rezolva


--------------------
Renault Clio 3 2007 1.2 Dinamique
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele!
Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
happy user
post 24 Jul 2008, 14:41
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 16 July 08
From: Ploiesti / Prahova




@Eggy: Topicul nu e la misto!
"Clio III - Infiltrare apa pe la usile din spate, cauze, rezolvare" nu a fost numele initial al topicului. A fost schimbat de admin in forma actuala.
Am zis "Apa a ajuns direct pe canapea" poate am exagerat cu "direct". A udat si putin din marginea canapelei. Nu inseamna ca apa a ajuns la mijlocul canapelei. Si nu te gandii ca apa intra "in jet". Nu am spus asa ceva. Intra in "jet" daca nu era geam. Sau daca s-a inteles asa, atunci eu imi cer scuze.

O sa pun niste poze. Sunt facute cu telefonul (am fugit de la servici ca sa le fac wink.gif ). Sper sa se inteleaga.

@blazzaj: Primul lucru care l-au facut cei de la service cand au udat masina a fost sa verifice geamurile din spate daca sunt ridicate. Deci nu asta era problema.

This post has been edited by happy user: 24 Jul 2008, 15:00

Attached thumbnail(s)
Image001.jpg ( Size: 241.16k ) Number of downloads: 1435
Image002.jpg ( Size: 212.85k ) Number of downloads: 1340
Image003.jpg ( Size: 251.28k ) Number of downloads: 1403
Image004.jpg ( Size: 356.52k ) Number of downloads: 1427


--------------------
Renault Megane 3, 1.4 tce, 130 Cp 2010, Spania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 24 Jul 2008, 15:31
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




Nu pot sa cred... am aceiasi problema, numai pe partea stanga, nu m-am sesizat pana acum pentru ca nu intra efectiv apa in habitaclu decat cand deschid usa (se prelinge apa, acumulata intre usa si cheder, pe plasticul din habitaclu, nu este cantitate mare).
Observasem problema mai de mult la spalatorie dar am crezut ca am eu pitici pe creier iar acum cu ultimele ploi si citind topicul tau m-am pus pe verificat sad.gif , bine ca nu e asa grav ca la tine si mai poate astepta pana la revizie.


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
max black
post 24 Jul 2008, 16:04
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 25 November 07




Salut
De bine ce am postat putin mai devreme referitor la schimbarea volanului pe garantie, se pare ca am gasit un alt topic cu o problema comuna:)
Acelasi lucru l-am patit in iarna cu masina, in cazul meu fiind vorba de usa dreapta spate. Problema s-a rezolvat intr-un final (dupa aprox 3 luni) prin schimbarea intregului set de chedere. Dupa inlocuire s-a observat ca unul dintre ele prezenta o zona "moale" care nu etansa corespunzator.

Bafta multa si la cat mai putine ploi la interior!


--------------------
renault clio III 1.5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 24 Jul 2008, 17:25
Post #18


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




@happy user: Titlu topicului eu l-am modificat...initial era "Ploua la usile din spate" si am considerat ca e mai corect titlul actual.

@eggy: Ce te-a facut sa crezi ca topicul e "la misto"?


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 24 Jul 2008, 17:50
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Ia sa cobor si eu cu o sticla de apa sa stropesc zona,eu nu am sesizat pana acum apa la interior spate nici la ploaie nici la spalatorie,comunic mai tarziu rezultatul.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 24 Jul 2008, 18:43
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




off,m-am uitat mai atent, am scos covorasul si mocheta este umeda (m-am amagit degeaba ca nu ajunge apa in habitaclu)
apa picura pe plasticul de langa bancheta(poza a 2-a), nu mi-am dat seama pe unde, iar apoi daca nu era chederul se scurgea afara (prima poza)
acuma sa vad cum imi fac timp pentru service

Attached thumbnail(s)
IMAG0076.jpg ( Size: 560.59k ) Number of downloads: 1407
IMAG0077.jpg ( Size: 618.14k ) Number of downloads: 545


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eggy
post 24 Jul 2008, 19:56
Post #21


calm


Group: Members
Posts: 487
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




@happy user: imi cer scuze acum am inteles blush.gif
@hellcat: desi nu e acceptabil sa intre in felul asta apa in habitaclu, imi imaginam ca vrea sa spuna ca intra in jet puternic, nu intelesesem ca doar se prelinge asa, vina mea..


--------------------
Renault Clio III 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 24 Jul 2008, 20:29
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Cand se plang mai multi de aceeasi problema inseamna ca nu e chiar ghinion, ci mai degraba o problema de fabricatie.
Colegul meu a schimbat chederele dar degeaba.
Era asa mandru de masina lui... asta pana in primavara, cand au inceput ploile.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eggy
post 24 Jul 2008, 20:36
Post #23


calm


Group: Members
Posts: 487
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Am coborat pana la masina sa vad si eu daca e ceva acolo si surpriza pe partea stanga covorasul de cauciuc e ud, apa in cantitate putina si urat mirositoare semn ca era de ceva timp acolo, exista urme slabe de apa si pe cheder dar foarte putina. Pe partea dreapta nu era nici macar un strop, oricum incep sa devin agitat, ma gandesc ca nu are cum sa fie condens, deci de unde vine? sa fie aceiasi problema?


--------------------
Renault Clio III 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 24 Jul 2008, 20:39
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Nu stiu daca am mentionat mai sus, dar tot pe stanga mi-a aratat si colegu' apa.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 24 Jul 2008, 21:31
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




am uitat sa verific si eu, insa mi se pare tare ca d-abia dupa 3 ani de la aparitie s-a descoperit problema asta - daca intr-adevar e o problema generala/defect de fabricatie

acum cred ca e prea tarziu sa ma mai uit, mai ales ca merg cu trapa deschisa si mai mult ca sigur s-a uscat de la ploaia de ieri


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hornedfiend
post 24 Jul 2008, 22:42
Post #26


nimeni


Group: Members
Posts: 249
Joined: 26 May 07




Imi miroase a lot cu belea. Oricum stati linistiti ca am pomenit la case mai mari probleme de genul asta smile.gif. Cum spune si hercules, e cam ciudat ca in 3 ani sa nu fi vazut nimeni asa ceva, deci probabil e ceva de pe la loturi.


--------------------
Renault Clio 3 1.6 16V 2007 Exception
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 25 Jul 2008, 07:13
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Nu am problema cu apa,am turnat apa din belsug pe geamul mic din toate directiile la ambele usi.Ar fi bine stiut ce an si luna de fabricatie au masinile astea cu pb cat si tara de provenienta,Turcia sau Franta.
Am studiat putin locul si am gasit teoretic si ceva moduri de rezolvare:
--Se regleaza usa mai spre interior sa calce mai bine pe cheder,
--Se introduce pe cheder in interior un mic furtun care sa-l tina mai bombat,deci sa calce mai bine pe cheder-probata de mine la Logan la portbagaj
--Se ia un tub de silicon transparent si se siliconeaza interiorul chederului la geamul mic atat pe interior cat si pe exterior
Daca voi avea problema asta voi aplica pe rand cele 3 moduri de rezolvare,ultimul sigur da roade.

This post has been edited by RamboX: 25 Jul 2008, 07:14


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 25 Jul 2008, 07:55
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




an 2007, luna de fabricatie nu o stiu, eu am luat-o in septembrie (era pe stoc)
delerul mi-a zis ca e facuta in Franta (si el a fost mirat, avand in vedere dotarile, dar din acte asa a reiesit)
totusi chiar daca mai ploua un pic in masina sau mai pocneste volanul/geamul din cand in cand tot imi place masina... poate i-ar fi trebuit niste roti mai late


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
happy user
post 25 Jul 2008, 12:49
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 16 July 08
From: Ploiesti / Prahova




---Masina este din Martie 2007, fabricata in Turcia---

Deci! Se pare ca e defect de fabricatie. Si tind sa cred ca ar fi de la "custode"-geamul mic de la usa spate, care cred ca e din fabrica la dimensiuni mai mici.
O sa va tin la curent daca se rezolva schimband chederele si custodele.

S-ar putea sa fie problema cu lotul asta. Am mai patit la inceput, cu RadioCD-ul si de la service mi-au spus ca intreg lotul a fost asa, cu probleme la el (pe timp de iarna nu mai functiona, condens pe la un condensator, tranzistor...ceva de genul asta). L-am schimbat pe garantie in decembrie si nu a mai facut probleme cel nou (deci am mai prins ceva iarna).

@RamboX: am sa le propun celor de la service variantele 2 si 3. Pe prima am incercat deja si nu este. Dupa ce schimb chederele si custodele! wink.gif

@hellcat: Numele actual al topicului e OK ! E mult mai bine asa wink.gif

This post has been edited by happy user: 25 Jul 2008, 13:10


--------------------
Renault Megane 3, 1.4 tce, 130 Cp 2010, Spania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hornedfiend
post 25 Jul 2008, 15:16
Post #30


nimeni


Group: Members
Posts: 249
Joined: 26 May 07




Eu din cate stiam motorizarile astea de 1.6 sunt facut cam toate prin Franta, dar poate ma insel. Problema cu Mp3 player-ul o am si eu (iarna nu mai porneste pana nu deconectez bateria) si nu am fost sa-mi faca nimic la el, cred ca iarna asta o sa merg totusi sa mi-l schimbe si mie. Problema cu apa nu am observat-o pana acum dar cred ca o sa cobor cu niste sticle de apa azi sa vad daca se intampla si la mine (desi la ce ploi au fost nu am observat asemenea probleme).


--------------------
Renault Clio 3 1.6 16V 2007 Exception
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 14:36
Dacia