Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitie clio 3 sh

qazq
post 17 Aug 2010, 23:00
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 5 February 09




Ma bate gandu sa iau una second 2007 ~55000km 1.6 echipare dynamique climatronic , la ~5500 euro . Ce ziceti se merita? imi este frica de renumele care din pacate si l-a facut renault in privinta fiabilitatii. Din cate am inteles ar avea ceva probleme cu flansele amortizare care se schimba la 15k km , directia pica des, motorasu stergatoare plus diverse care tin de partea electronica(afisaje etc). Sa ma chinui sa strang mai multi bani pentru in yaris de ex ? nu de alta dar nu imi cam permit la 10.000-20.000km sa bag zeci de milioane in ce pica la clio . Alta varianta af fi un logan ph2 2008+ foarte fiabil + suspensie super rezistenta la gropi, drumuri de munte...mai am unul in famile(MCV) si stiu ce poate . Problema la logan ar fi tabla, confortul acustic si siguranta 3-4 stele. Care sunt costurile ? de ex inlocuire flanse amortizoare....acestea se inlocuiesc la fiecare revizie din cate am inteles, caseta directie + montaj . Multumesc

This post has been edited by qazq: 17 Aug 2010, 23:02


--------------------
MCV dci@85 M3@tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 17 Aug 2010, 23:16
Post #2


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




Nu e dracu' chiar asa de negru. De fel Renault este o masina mai sensibila , dar sa schimbi casete si flanse la fel ca pe filtre este exagerat. Asteapta-te totusi la costuri de intretinere putin mai ridicate decat la Logan. Ca parere personala , ca fost posesor de Symbol 1.5dci si avand momentan cele 2 Meganuri din semnatura iti recomand sa mai strangi pan' la Yaris. Are o amica o buburuza d-asta din 2004-2005 cu un motor foarte mic pe benzina , parca de 1L si e a naibi rau. Jucaria n-are moarte !


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 18 Aug 2010, 07:10
Post #3


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Noi ne-am luat un Clio 3 1.5 dci fabricat in 2007 cu prima inmatriculare in 2008, 28000km. L-am verificat in targ la Vitan, totul era perfect, pe verde, nicio problema. Asta se intampla in martie. Am facut vreo 7000km de atunci cu ea si inca n-are nicio problema. Merge foarte bine, este o buburuza surpinzatoare, foarte dinamica pentru 68 de cai. Nu regret achizitionarea ei. Intr-adevar, Loganul ar fi cea mai buna alegere pentru ca are piesele mai ieftine, dar nici Clio 3 nu e vre-un dezastru. Cele mai frecvente probleme sunt scurgerile infundate, care daca nu sunt curatate pot arde motorasul de la stergatoare. Alte probleme pot aparea la orice marca in timp, datorita gropilor.

P.S. a fost masina de firma, poate de teste ca avea numarul B 24 RNR

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 18 Aug 2010, 07:11


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 09:32
Dacia