Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Roman - Cluj, Cel mai bun drum pe timp de iarna

alexa_s
post 1 Feb 2012, 23:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 1 February 12




Buna seara tuturor, as fi recunoscatoare daca m'ati putea ajuta cu unele informatii , pe 18 februarie trebuie sa fac un drum de la Roman spre Cluj,pentru prima oara si pe timp de iarna..si pe deasupra mai plec si din Roman seara.. as dori sa stiu varianta cea mai putin periculoasa cu mai putine curbe,chiar daca ocolesc, e foarte ok pentru mine. Google maps mi'a aratat cateva variante insa experienta voastra sigur ma poate ajuta mai mult, va multumesc anticipat!

This post has been edited by alexa_s: 1 Feb 2012, 23:19


--------------------
VV Golf4 2001 - NT 18 ALE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 4 Feb 2012, 10:55
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Cel mai bun pentru ce ai cerut tu: Roman-Falticeni-Gura Humorului-Iacobeni-Bistrita-Dej-Cluj
Putin mai rustic: Roman-Tg.Neamt-Borsec-Toplita-Reghin-Apahida-Cluj.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 4 Feb 2012, 11:24
Post #3


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts






--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 4 Feb 2012, 11:45
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




uita-te pe harta
cel mai usor traseu si cred ca cel mai bun:roman,falticeni, suceava pana aci nu stiu cum ii drumul dar cred ca ii bun.... de la suceava pana la cluj drumul este perfect: suceava,campul lung, vatra dornei, bistrita ,dej gherla cluj....singura problema care poate sa apara este in pasul tihuta(intre vatra dornei sibistrita ) unde daca ninge este mai greu de circulat fiind si munte. daca nu ninge nu ai nici cea mai mica problema drumul fiind reabilitat si facut recent.
in pasul tihuta te poti opri la cruce, o cruce facuta recent frumoasa de unde poti admira putin peisajul, acolo este si o manastire.....
si traseul spus de ursul-alb este bun pt ca ocolesti suceava.


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cielo99
post 4 Feb 2012, 16:30
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 21 November 10




Si eu as alege primul traseu pus de Ursul Alb.Nu-ti face griji din cauza curbelor, fa-ti griji din cauza starii carosbilului.Am un coleg care merge saptamanal in Moldova.O sa-l intreb maine si pe el care e cel mai bun traseu, ca le cam stie pe toate de la Cluj spre partea Moldovei.Orice traseu alegi in perioada asta ai grija sa ai tot timpul rezervorul plin , apa si ceva de rontait prin masina.
La mine iarna nu lipsesc 2litri de apa, 2-3 pachete de biscuiti si minim 3/4 din rezervor plin.
Daca nu esti obisnuit cu drumurile lungi calculeaza-ti o medie de 45-50 km/ ora ca sa sti la ce ora sa pleci, si de preferat sa mergi ziua.

PS Scuze de Off topic dar poate ajuta.


--------------------
Daewoo/Peugeot Cielo/307 1999/gle 2003/break - de cluj
[COLOR=blue]Banii in lipsa inteligentei sunt foarte periculosi.[/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 4 Feb 2012, 21:22
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(quick @ 4 Feb 2012, 11:45)
roman,falticeni, suceava pana aci nu stiu cum ii drumul dar cred ca ii bun.... de la suceava pana la cluj drumul este perfect

Pai singurul lucru pe care traseul tau il are in plus fata de al meu sunt 25 de km inutili (doar daca nu vrei sa vizitezi Suceava iarna iar asta nu cred ca e pe agenda ei). Asa ca alege care traseu vrei tu dar la Spataresi fa stanga pe DN 2E spre Gura Humorului si eviti si Falticeni si Suceava.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 4 Feb 2012, 21:54
Post #7


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(ursul-alb @ 4 Feb 2012, 10:55)
Cel mai bun pentru ce ai cerut tu: Roman-Falticeni-Gura Humorului-Iacobeni-Bistrita-Dej-Cluj
*



Pe traseul asta m-am intors eu de la Cluj acum vreo 3 luni si ti-l recomand si eu.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexa_s
post 5 Feb 2012, 00:55
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 1 February 12




multumesc tuturor... deci din cate am inteles varianta cea mai buna este pe la gura gumorului,falticeni,campulung,vatra dornei,bistrita,dej,cluj .. corect? in schimb varianta pe la tg neamt, toplita,borsec,reghin cluj ar fi si asta cat de cat buna nu? in caz ca de exemplu dak drumul national pe la vatra dornei e inchis pot alege varianta pe la toplita nu? e cat de cat buna...?


--------------------
VV Golf4 2001 - NT 18 ALE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 5 Feb 2012, 10:45
Post #9


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Sincer sa iti spun toate-s relativ bune, ca nu cred ca este varianta de drum pe care sa nu fi mers nevasta-mea la Cluj in ultimile luni si nu s-a plans decat de diferenta de lungime a traseelor, nu de calitatea drumurilor.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 12 Feb 2012, 13:28
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(alexa_s @ 5 Feb 2012, 00:55)
in schimb varianta pe la tg neamt, toplita,borsec,reghin cluj ar fi si asta cat de cat buna nu? in caz ca de exemplu dak drumul national pe la vatra dornei e inchis pot alege varianta pe la toplita nu? e cat de cat buna...?

Cea prin Pasul Tihuta e in mod clar peste toate dpdv al asfaltului, fiind reabilitata integral; in caz de iarna, lucrurile se mai schimba, in sensul ca pasul Tihuta este cam cel mai expus la viscol dintre toate desi nici prin Borsec nu e usor. La fel de adevarat e ca pe Tihuta baga imediat utilaje la dezapezire ca e drum european. Sfatul meu e sa asculti recomandarile meteo cu 24 de ore inainte de a pleca si sa te orientezi atunci.

Eu personal vara ma duc doar pe Toplita pentru ca e semnificativ mai scurt (vreo 50 km). Si iarna daca nu aud ca e blocat tot pe acolo ma duc. smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 13 Feb 2012, 16:13
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Reghin-Toplita e foarte bun, e asfaltat recent.
Cluj-Reghin vreo 40 km e bun, si vreo 60 km e cam rau, are multe petice si cam zdrangane, dar totusi nu sunt gropi.
Nu e drum european, dar se curata totusi destul de bine. Cand am fost weekendul trecut si era cod portocaliu, am depasit vreo 6-7 masini de dezapezit. Erau si vreo cateva tiruri oprite, dar niciunul nu a blocat drumul, am inteles ca le e frica de amenzi acum.

This post has been edited by testike: 13 Feb 2012, 16:14


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexa_s
post 14 Feb 2012, 23:24
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 1 February 12




multumesc pt ajutor, m'am decis sa nu mai plec sambata seara,prefer sa evit sa calatoresc noaptea asha ca voi pleca vineri dimineata ,,, inca nu m'am decis intre Pasul Tihuta sau pe la Toplita..voi vedea meteo si ma decid in ultimul moment


--------------------
VV Golf4 2001 - NT 18 ALE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 13 Mar 2012, 16:00
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




mai scurt, mai rapid ( folosind bucatica de autostrada- de fapt toata):
Roman- Piatra Neamt- Bicaz- Lacu Rosu- Gheorgheni- Sovata- Balauseri- Acatari - Ungheni- Campia Turzii- autostrada- Cluj
Drumul e 95% bun.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdaniam
post 22 Mar 2012, 21:23
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 23 January 09




Din cate stiam de anul trecut prin Cheile Bicazului, prin Gheorghieni si dupa, pana in Sovata drumul era plin de gropi.


--------------------
Renault Clio 3 2007 Dynamique 1,4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdaniam
post 10 Apr 2012, 20:17
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 23 January 09




Buna seara!
Saptamana viitoare va trebui sa ajug de la Cluj la Suceava. Care mai este cea mai buna varianta din punct de vedere al alsfaltului. Tinand cont ca la noi totul se schimba de la o zi la alta, in ciuda postarilor anterioare, am considerat necesara solicitarea unor informatii recente.
Multumesc!


--------------------
Renault Clio 3 2007 Dynamique 1,4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ani[I]aL_2008
post 10 Apr 2012, 20:28
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 July 09
From: Cluj-Napoca




Servus
Cel mai bun drum pe care te poti deplasa la momentul actual intre Ardeal si Moldova este prin Pasul Tihuta.
Ruta:
Cluj-Bistrita-Vatra Dornei- Gura Humorului-Suceava ( nu ai cum sa te ratacesti). Drumul este foarte bun( parerea mea) , radare putine, etc. Sa ai grija totusi in localitati, a dat caldura si ies oamenii la plimbare, la crasma, la camp, etc, U got the picture!
Eu sunt din Bacau , in Cluj stau din 2008; de cand au terminat drumul prin Pasul Tihuta este singurul traseu pe care il aleg in drum spre casa. Peisajul este de vis si traseul nu este deloc dificil.
Sper ca te-am putut ajuta cu aceste informatii. Drum bun!

10 Apr 2012, 20:29:
Update: saptamana trecuta am fost la Iasi pe acest traseu.

This post has been edited by ani[I]aL_2008: 10 Apr 2012, 20:29


--------------------
Dacia Logan 2008-Kiss Fm, 1.4mpi - BC 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdaniam
post 10 Apr 2012, 20:54
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 23 January 09




Multumesc f mult pentru informatii! Voi alege varianta Cluj -Dej-Bistrita- Vatra Dornei-Campulung, deci prin pasul Tihuta, asa cum mi ai recomandat. Numai bine!


--------------------
Renault Clio 3 2007 Dynamique 1,4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ani[I]aL_2008
post 10 Apr 2012, 20:57
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 July 09
From: Cluj-Napoca




Cu placere!


--------------------
Dacia Logan 2008-Kiss Fm, 1.4mpi - BC 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:13
Dacia