Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema frana Renault Symbol 1.2 16V 75CP Express, Legat de abs cred...

Shapera
post 29 Jan 2010, 15:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 29 January 10
From: Constanta




Salut , sunt detinatorul unui Renault Symbol 1.2 16V 75CP Expression (noul model) , masina nu are nici 1 an. Asta e prima mea iarna cu masina...Prima oara mi s-a fleac sa ies pe polei , mi-am propus sa merg incet fara sa o bruschez prea mult. Am plecat la drum , toata bune si frumoase , am observat ca motorul se incalzise in totalitate si am zis s-o calc putin , ca atare , eram nevoit sa apas frana mai tare. Prin oras (Constanta) strazile erau curatate , apasam problema , nu se auzea nimic...Toate bune si frumoase.
Cand sa intru in cartier , strazile erau curate de zapada doar , poleiul il gaseai la tot pasul fara a fi vizibil. Aveam cam 30-40 si am apasat frana brusc (din nevoie) s-a auzit un zgomot foarte ciudat , volanul vibra foarte tare si masina nu se mai oprea (mentionez ca era scoasa pe liber)...Nefiind obisnuit cu conditii de iarna , am intepenit cand am vazut ca masina nu se opreste si am tras volanul dreapta repede bagat in viteza...Dupa ce s-a oprit masina , am iesit afara , totul era in regula , discurile de frana erau in regula. Am ajuns pe strada pe unde stau , era zapada presata de alte masini...Am zis sa mai incerc odata sa apas frana brusc...Am apasat , tot asa , un carait de parca se freaca ceva la roti. M-am dat jos , m-am uitat pe urmele de pe zapada , rotile nu inghetasera (semn ca abs-ul si-a facut treaba). Precizez ca pe bord nu-mi indica nimic.

Ce sfat imi dati ? Zgomotul este normal ? Sau urmatorul drum intru in primul stalp care-l gasesc ?


--------------------
Renault Symbol 2009/1.2 16V 75CP Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serban24
post 29 Jan 2010, 15:15
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 586
Joined: 30 September 09
From: BUCURESTI




ai mai avut vreo masina cu abs pana acum? daca nu e foarte posibil sa fie abs-ul. care face un zgomot si se simte si in pedala de frana cand rotile nu au aderenta.deci nu trebuie sa ti faci griji ci doar sa fii foarte atent pe polei sa nu faci vreo boacana:)


--------------------
toyota yaris 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 29 Jan 2010, 15:23
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Polei + cauciucuri de vara = ABS intrat la cea mai mica atingere de pedala.
Zgomotul si vibratia din pedala (nu cred ca vibra volanul) sunt absolut normale.
Apropo cand intra ABS-ul NU se ridica piciorul de pe frana.

This post has been edited by Relu11: 29 Jan 2010, 15:25


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bardu
post 29 Jan 2010, 15:43
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 602
Joined: 21 March 08




Daca colegul Relu11 a intuit corect combinatia poti sa zici bogdaproste ca nu te-a prins distractia in vreo intersectie.
Mai ai lamaia pe luneta? Daca nu recomand s-o pui inapoi!


--------------------
Renault Symbol Fidji - MS-08-?MS
Intrebare: Cum se pune la loc dopul la o sampanie?
Raspuns: Intrebati-l pe Geoana.
1,4L, 8V @ 75Cp | aprilie 2008 @ 6,8Km!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shapera
post 29 Jan 2010, 16:20
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 29 January 10
From: Constanta




@serban24 - e prima masina cu abs pe care am avut-o...ultima masina a fost o batranica 1310. Am sa fiu mai prudent de acum.

@Relu11 - Cauciucurile sunt universale. Cand am apasat pedala parca am apasat pe un fier.

@bardu - Multumesc lui Dumnezeu ca nu m-a prins in intersectie sau la vreun sens giratoriu. Franasem pentru ca stationa o masina cu avariile aprinse si trebuie sa-l depasesc. Daca nu ma insel mai erau 1-2 m pana la impact. happy.gif

Nu pot decat sa va multumesc tuturor pentru raspunsurile acordate si sa speram la mai bine. O zi buna in continuare ! biggrin.gif



--------------------
Renault Symbol 2009/1.2 16V 75CP Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 29 Jan 2010, 16:38
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Daca sunt alea de fabrica nu sunt universale sunt de vara.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shapera
post 29 Jan 2010, 16:51
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 29 January 10
From: Constanta




Relu , am cerut mai multe pareri de la cativa prieteni care "se stiu" pe domeniul asta si mi-a spus ca sunt universale.
Am sa fac o poza cand am timp si am s-o postez.


--------------------
Renault Symbol 2009/1.2 16V 75CP Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blacklitmouse
post 29 Jan 2010, 16:55
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 3 November 08
From: baia mare




si cu anvelope de iarna iti intra abs ul pe polei ca doar nu levitezi cu cauciucuri de iarna,asa face si a mea parca zgarie asfaltul cand pun frana brusca si intra abs ul iar masinuta incearca sa isi mentina traiectoria si de acolo ti s a parut tie ca vibreaza volanul,fi mai prudent si apsa usor din timp frana daca esti nevoit daca nu frana de motor mereu ,degeaba e noua masina ca pe polei nu ai ce sa faci.


--------------------
renault clio 2002 expression,1.5 dci - MM88LTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shapera
post 29 Jan 2010, 16:58
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 29 January 10
From: Constanta




Sa fiu sincer nu stiu daca a vibrat volanul , cert e ca nu mai stiam ce sa fac.
Am fost inspirat si am pus in viteza. biggrin.gif
Am sa fiu mult mai prudent.


--------------------
Renault Symbol 2009/1.2 16V 75CP Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 29 Jan 2010, 17:27
Post #10


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.360
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Cauciucurile "de fabrica" de obicei sunt de vara. Cele "universale" cum le numesti tu se poate sa fie "intermediare" poate la asta te-ai referit.
Oricare ar fi, iarna, vara sau intermediare, ABS-ul tot va intra pe polei daca franezi brusc.

Ce ti s-a intamplat tie e o reactie normala a masinii. E un sistem de sigranta care te salveaza de patinarea ca pe sanie a masinii. Vibratiile sunt normale si mai mult decat atat vreau sa intaresc cea au zis colegii mai sus, cand franezi brusc si intra ABS-ul nu te speria si tine piciorul apasat pe pedala iar masina face restul.
Deasemenea poti incerca manevre stanga-dreapta de evitare.

Intr-adevar multa lume neobisnuita cu ABS-ul face prostia sa ridice piciorul de pe pedala cand incepe sa vibreze....ceea ce e complet gresit si periculos.

Evident cel mai bine ar fi sa franezi usurel si sa nu ajungi in situatia de a fi ajutat de ABS.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 30 Jan 2010, 15:34
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 952
Joined: 5 December 09




In afara de ce au spus cei dinainte as vrea sa adaug ca anvelopele sunt ContiEcoContact3 si sunt de vara. Verifica te rog daca scrie asa pe anvelope. Si as vrea sa stiu daca sunteti de acrod cu mine: daca vreodata mergi pe polei si te afli in curba, eventual si in vale si-ti derapeaza masina, nu franezi ci intorci usor volanul in directia drumului si sa accelerezi usor. Mi-e mi-a iesit manevra in conditiile alea iar un matiz a avut ghinion, soferul a franat si a iesit de pe carosabil. Sa fi facut diferenta abs-ul sau anvelopele de iarna( cred ca nu)? sau decizia mea pe moment? Iar pe polei maxim 30 /h cred ca e suficient.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jflaci
post 30 Jan 2010, 23:32
Post #12


fiz.


Group: Members
Posts: 60
Joined: 17 February 09




Pe langa cele zise de ceilalti, ma e o chestie. Nu degeaba este interzisa prin lege decuplarea transmisiei in mers. In momentul respectiv (ai scos-o pe liber) nu poti sa accelerezi sau sa franezi cu frana de motor. Timpul scurs intr-o manevra, pe care-l pierzi prin a cupla o treapta poate fi critic, si pe
langa acesta, daca nu ai prea mare experienta, nici n-o nimeresti pe care trebuie.

In rest, ai grija, drum bun.

Laci


--------------------
Renault Clio Symbol RNA 1.4 8V 2001 - MS-06-JIE
Ansmann MadRat 1/10
Tamtech Gear Brushless Hornet 1/18
Tamiya TL-01 alias Bonzer 1/10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juliano
post 1 Apr 2010, 14:42
Post #13


Sofer Forumist


Group: Members
Posts: 66
Joined: 31 July 08
From: Iasi




smile.gif nu te lua dupa toata lumea care spune ca nu ai experienta, din punctul meu de vedere e bine ca nu te-ai panicat si ca n-ai intrat in primul stalp de pe-acolo. Iti urez multi km fara peripetii, si daca mai ai neclaritati cu privire la acea masina, poti sa ma contactezi si pe mine, ca incepand de ieri sunt si eu unul din fericitii posesori ai acestui model de symbol 1.2 75 cai. Caraitul de la apasarea franei pana la refuz e de la ABS, care intreurpe fractionat procesul de franare pentru a lasa roata sa se invarta => ai controlul directiei pe periada de franare si chiar o frana ceva mai eficienta. Din pacate nu utiliza frana in exces la vale pentru ca nu are discuri ventilate si nu va mai "carai" la franarea pana la refuz, pentru ca se incing discurile si nu va mai tine frana de loc, fiind in imposibilitatea de a opri masina. Eu spun ca ai avut "instinct" de ai folosit frana de motor, ceea ce multi dintre cei care ne pun masinile si viata in pericol pe strada nu-l au, si e de apreciat asta:) tine-o tot asa cu multi km si experiente placute:)


--------------------
Renault Symbol 2010/Best - inmatriculata
_____________________________________
Grazie / Cordiali saluti / Kind Regards /
Cu Stima / Mit freundlichen Grüßen,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 1 Apr 2010, 18:25
Post #14


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.360
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Frana nu se foloseste la vale sau mai bine zis nu mentii viteza la vale din frana ci din motor, indiferent daca ai discuri ventiilate sau nu , ABS sau nu ...
Discurile ventilate nu inseamna ca nu se mai incing deloc, ci doar ca se incing mai greu si ca se si racesc mai repede, dar cu masina tinuta din frana in vale.....le frigi si pe alea de nu se vad.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 01:47
Dacia